iOS 18 přinese nové adaptivní HDR

iOS 18 přinese nové adaptivní HDR
2024-06-15T17:02:53+02:00
• 16. 6. 2024

Zdroj: Dotekomanie.cz

Přestože letošní WWDC je již minulostí, nicméně neustále přicházejí další a další novinky, které s WWDC 2024 souvisejí. Jednou z nich je nejnovější Apple inovace s názvem Adaptivní HDR. Tato nová technologie je plně kompatibilní se stávajícími SDR systémy, dekodéry a aplikacemi. Umožňuje ukládat SDR i HDR data do jediného souboru, a dynamicky se přizpůsobuje různým displejům.

Hlavní rozdíly mezi HDR a SDR

SDR (Standard Dynamic Range – standardní dynamický rozsah) a HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah) jsou dvě odlišné technologie, které se používají pro zobrazování obrázků či videí.

SDR je to, co na svých televizorech, počítačích a telefonech vidí většina uživatelů. Je pro ni typický omezený rozsah jasu a barev, tj. nejtmavší části obrazu mohou být příliš tmavé, zatímco v nejjasnějších místech mohou chybět detaily. Oproti tomu HDR se vyznačuje výrazně širším rozsahem jasu a barev. Dokáže zobrazit jasnou bílou i temnou černou, takže obraz působí živěji a beze ztráty detailů.

Apple adaptivní HDR

Zdroj: phonearena

Jednoduše řečeno: díky HDR vypadá obraz na displeji živěji a realističtěji ve srovnání s SDR. Dokáže zobrazit více detailů ve světlých i tmavých částech obrazu, takže se mnohem více blíží tomu, co vidíme vlastníma očima v reálném světě.

Dynamický rozsah jako takový označuje rozsah úrovní jasu, které může displej (či kamera) zobrazit nebo zachytit. Pokud například fotíte venku za jasného slunečného dne, tak rozdíl mezi nejjasnější a nejtmavší částí scény je právě dynamický rozsah. Ve fotografii se dynamický rozsah často měří v hodnotách expozice (EV). HDR se například může pochlubit dynamickým rozsahem přibližně 17 EV, což už se blíží dynamickému rozsahu lidského oka (20 EV). Naproti tomu SDR má dynamický rozsah přibližně 6 EV.

Adaptivní HDR od společnosti Apple

Apple právě zveřejnil video určené pro vývojáře. Toto video o délce 34 minut je zaměřeno právě na technologii Adaptive HDR, a představuje hlavní výhody této technologie:

  • Zpětná kompatibilita: nová technologie Adaptive HDR bezproblémově spolupracuje se stávajícími SDR systémy
  • Jeden soubor: adaptivní HDR ukládá SDR i HDR data do jednoho souboru, což zjednodušuje správu a sdílení
  • Dynamická adaptace: technologie přepíná mezi HDR a SDR, aby bylo zajištěno správné zobrazení na různých zařízeních

Poznámka na závěr: adaptivní HDR přijde s nově představeným systémem iOS18, který bude veřejně dostupný během několika příštích měsíců. První zařízení, která budou tuto technologii používat, bude řada iPhone 15.

Zdroj: phonearena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Petr Hlávka

Narodil se velmi mlád a zatím je stále ještě naživu. Už v dětství ho přitahovaly bity a bajty: od programovatelné kalkulačky, přes C64, MS-DOS a Windows pak (téměř proti své vůli) doputoval do univerza jménem Apple - a už v něm zůstal.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat