ARM představil nová výpočetní jádra nejen pro mobily

ARM představil nová výpočetní jádra nejen pro mobily
2024-05-30T16:38:56+02:00
• 30. 5. 2024

Zdroj: androidauthority

Sice trhu s mobilními telefony vládnou velké společnosti, tak pomyslným dirigentem v postranní je společnost ARM, která navrhuje nejen výpočetní jádra. Právě ostatní výrobci staví na architektuře této společnosti, která není nějak moc velká a ostatně ani nic nevyrábí, ale navrhuje architektury. Dnes jsme se dočkali uvedení nových výpočetních jader.

 Nejen výpočetní jádra, ale i grafika

ARM se soustřeďuje právě na vytváření architektury, následně ji využívají ostatní společnosti pro výrobu procesorů, které jsou prodávány ostatním společnostem, případně je používají pro své produkty. Novinky obsahují vylepšení v mnoha oblastech a specifikace jsou velmi odborné, ale co se vlastně bude týkat koncového zákazníka?

V první řadě zde máme nová grafický čip Immortalis G925, který má o 37 % lepší výkon u grafických aplikací, je o 36 % rychlejší v případě AI/ML, spotřebuje o 30 % méně energie a v případě Ray Tracingu má až o 52 % lepší výkon. Také došlo na vylepšení v dalších oblastech. Například nejvybavenější verze může mít až 24 jader a celkově 34,4 TOPS (Tera Operations Per Second).

arm cortex x925 yoy ipc uplift 3000x1688x

Zdroj: xda-developers

Nástupcem Cortex X4 nebude verze 5, ale rovnou Cortex X925. Zde došlo na zásadní vylepšení v oblasti výkonu. V případě jednoho jádra se nabízí o 36 % více výkonu a u AI operací je o 46 % více výkonu. Stále se bude nabízet maximálně 10jádrová konfigurace, ale vylepšení jsou zde i v efektivitě a spotřebě energie. Cílová frekvence je 3,6 GHz, ale může být i vyšší, asi bude záležet na chlazení.

O méně náročné aplikace se budou starat jádra Cortex A725, kde se podařilo dosáhnout zlepšení v oblasti efektivity o 25 % a celkově se jedná o 35 % výkonnější jádro. Poslední novinka je Cortex A520, kde se podařilo docílit snížení spotřeby energie o 15 %.

Nyní bude záležet na výrobcích procesorů, jak využijí novinky a kdy je implementují. První produkty s novými jádry se mohou objevit až příští rok.

Zdroje: xda-developers.com, xda-developers.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat