Finance: Apple se potýká s poklesem, ale iPad jede na plné obrátky

Finance: Apple se potýká s poklesem, ale iPad jede na plné obrátky
2023-02-07T21:58:16+02:00
• 8. 2. 2023

Zdroj: Digital Media (se souhlasem)

Apple zaznamenal pokles příjmů o 5 % z 104,4 mld. dolarů v prvním fiskálním čtvrtletí loňského roku na 96,4 mld. dolarů v prvním fiskálním čtvrtletí letošního roku. Byl to první kvartální pokles od roku 2019. Příjmy z iPhonu poklesly o 8,17 %, solidní výsledky přinesly prodeje iPadů. Tim Cook za slabé výsledky viní výrobní problémy a silný dolar. 

První fiskální čtvrtletí nebylo pro Apple dobrým obdobím, jelikož zaznamenal 5% pokles příjmů. Příjmy z iPhonů činily 65,78 mld. dolarů, což bylo lehce za očekáváním (68,29 mld. dolarů) a jedná se o 8,17% pokles oproti loňskému roku. Solidní výsledky zaznamenaly prodeje iPadů, konkrétně příjmy činily 9,40 mld. dolarů. Tady se Applu zadařilo, původně očekával příjmy kolem 7,76 mld. dolarů. Meziročně si iPady polepšily o 29,66 %. Ze služeb Apple zaznamenal příjmy ve výši 20,77 mld. dolarů (za první fiskální čtvrtletí), původně se očekávaly příjmy 20,67 mld. dolarů. Příjmy z „wearables“ klesly o 8,3 % na 13,48 mld. dolarů z 14,70 mld. dolarů minulého roku.

Apple viní tři faktory

Generální ředitel Tim Cook uvedl, že za těmito výsledky stojí tři faktory – výrobní problémy iPhonů, slabou ekonomiku a posilující dolar. Tržby meziročně klesly ve všech hlavních regionech včetně Ameriky, Evropy, Velké Číny, Japonska a zbytku Asie a Tichomoří. Čistý zisk za čtvrtletí dosáhl 30 mld. dolarů – minulý rok Apple vykázal 34,63 mld. dolarů. To vedlo ke snížení „diluted earnings per share“ o 10,5 % z 2,10 na 1,88 dolarů.

Apple

Zdroj: Apple

I přesto ale v Applu očekávají, že se prodeje iPhonů v aktuálním čtvrtletí zvýší. Naopak nikdo není příliš optimistický, pokud jde o budoucí prodeje iPadů. Očekává se, že v tomto čtvrtletí klesnou příjmy meziročně o 10 %. Rovněž macům by měly příjmy klesnout o dvouciferné číslo. Výrobní problémy by se již neměly opakovat. 

Zdroj: phonearena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat