reklama

U novějších mobilů s Androidem je možné vypnout 2G

U novějších mobilů s Androidem je možné vypnout 2G
2022-01-16T18:00:56+02:00
• 16. 1. 2022

Fotka od Maxwell Fury z Pixabay

Aktuálně se připravuje Android 12L, společnosti mezitím uvolňují aktualizace na Android 12 a již se chystá Android 13. V tichosti ale byla zavedena novinka, která na některých smartphonech je možné deaktivovat 2G síť. V tomto případě jde hlavně o bezpečnost než o úsporu energie nebo čehokoliv jiného.

Bezpečnostní novinka

V České republice se vypíná 3G síť, přičemž pomyslným základem bude 2G, byť zde máme 4G a 5G. Druhá generace tedy spíše slouží pro volání v místech se slabým 4G nebo 5G signálem, nebo u mobilů nepodporujících VoLTE. 2G má ale své bezpečnostní chyby. Například samotné šifrování je na dnešní dobu velmi slabé a je tak možné jednodušeji ho prolomit, čímž lze ohrozit soukromý uživatelů.

android update

Fotka od iXimus z Pixabay

Navíc u 2G chybí vyšší autentizace vysílačů, takže teoreticky je možné, aby se mobilní telefon připojil k falešnému vysílači. To a ještě další problémy s touto sítí není možné řešit, zejména s ohledem na velmi komplikovanou distribuci aktualizací pro samotné mobily. Google tedy zavádí možnost deaktivace používání 2G sítí na mobilních telefonech. I tak bude dostupná, ale jen pro volání na tísňové linky. Běžné hovory ani textové zprávy ji nebudou moci využívat.

Návod na vynucení 2G, 3G nebo 4G u smartphonů s Androidem

Tato novinka má svá omezení. Dle dostupných informací je k dispozici jen pro mobily, které přišly na trh rovnou s Androidem 12. Pokud jste tedy aktualizovali na novější verzi systému, funkci nedostanete. Také jsou zde určitá omezení na mobilní operátory. Sice se jedná o zajímavou možnost, ale i dnes můžete upravit chování mobilního telefonu. Například jde vynutit používání jen konkrétní technologie. To vše se řeší přes nastavení v systému Android.

NetMonster s novým vzhledem v rámci Material Design 2

Zdroje: xda-developers.com, eff.org

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat