reklama

Mobily s procesory Mediatek obsahují zranitelnost, oprava je v říjnové aktualizaci

Mobily s procesory Mediatek obsahují zranitelnost, oprava je v říjnové aktualizaci
2021-11-25T13:30:00+01:00
• 25. 11. 2021

Zdroj: Dotekomanie.cz

Hackeři se vždy snaží najít nějakou zranitelnost v aplikacích a systémech, přičemž se zaměřují i na firmwary společností, jestli se neobjeví nějaká chyba, kterou lze zneužit. V tuto chvíli se dozvídáme o problému u procesorů Mediatek. Ten umožňoval využít mobil jako odposlouchávací zařízení.

Mobil jako odposlechové zařízení

Kyberbezpečnostní společnost Check Point Research objevila zranitelnost u novějších procesorů Mediatek zranitelnost na úrovni firmwaru. Útočník mohl za použití specifického kódu zneužít chybu a dostat se na systémové úrovni ke zvukům. Jinak řečeno, škodlivá aplikace mohla odposlouchávat cokoliv. Kromě toho útočník mohl vložit škodlivý kód do audio DSP.

Check Point Research již informoval Mediatek o problému a společnost ihned zareagovala. Byla vydána oprava, která je již dostupná od října. Jak se dozvídáme, zranitelnost byla velmi rozšířena a dotýkala se procesorů řady Dimensity, G a P. Konkrétně se má dotýkat architektury Tensilica APU, na které jsou založeny. Bohužel nemáme k dispozici seznam zařízení, kterých se to dotýká.

mediatek dimensity 1556x890x

Zdroj: Mediatek

Aby toho nebylo málo, Tensilica využívají i procesory Kirin od Huawei, ale nemáme informace, jestli je i u těchto mobilů problém, nebo jestli byla vydána aktualizace. Samotná oprava je k dispozici v říjnové bezpečnostní aktualizaci. Pokud si chcete zkontrolovat úroveň zabezpečení, běžte do nastavení mobilního telefonu a následně do sekce Systém. Zde je datum úrovně zabezpečení.

Dimensity 9000 oficiálně, nechť konkurence jde stranou?

Mediatek informoval, že zranitelnost nebyla zneužita. Na druhou stranu některé společnosti se nestarají o aktualizace tak dobře, jak by měly. To nahrává útočníkům a mohou se pokusit zneužít tuto chybu, tedy u mobilů se starší bezpečnostní aktualizací.

Zdroj: gsmarena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat