reklama

Facebook vyvíjí náramky pro ovládání AR prostředí

Facebook vyvíjí náramky pro ovládání AR prostředí
2021-03-28T16:30:45+01:00
• 28. 3. 2021

Zdroj: Facebook

V tuto chvíli se spekuluje, že Facebook chystá chytré hodinky, které budou postaveny na vlastním operační systému a budou propojeny zejména se sociální sítí, ale také se nabídnou nejrůznější sportovní fitness aplikace. Zatím nemáme bližší informace k chystanému produktu, ale mezitím společnost ukázala, na čem pracuje. V tomto případě půjde o náramky pro ovládání AR prostředí.

Ruce jako ovladače

Facebook vlastní divizi, která se stará pro virtuální brýle. Samozřejmě myslíme Oculus. Není to ale jediné odvětví, kterému se společnost věnuje. V rámci Facebook Reality Labs si pohrává i s novými způsoby ovládání softwaru v rámci AR, tedy rozšířené reality, ale samotné využití by si náramky našly i ve virtuální realitě.

Zatím se jedná o prototypy, takže vzhled neberte jako finální. Základem je elektromyografie, která se zabývá elektrickými bio signály u kosterního svalstva. Dá se tedy říci, že samotné náramky sledují aktivitu na zápěstí a samotné signály převádí na konkrétní akce, pomocí kterých půjde ovládat prostředí v rozšířené realitě nebo ve virtuální realitě.

Visual 1 rev1 711x400x

Zdroj: Facebook

Díky těmto náramkům vlastně budete mít ze svých rukou ovladače. Vývoj se zaměřil například na samotné kliknutí, díky čemuž lze provádět mnoho akcí. Jak jde ale vidět na videu, ruce nebudou fungovat jako samostatné ovladače. Pracuje se na interakci i mezi nimi.

Cílem není jen možnost ovládání prostředí. Facebook se chce zaměřit i na zpětnou vazbu pomocí vibrací a také elektrických impulsů. Vše je teprve na počátku, ale ve výsledku by mohly náramky vracet zpětnou vazbu, která by mohla odpovídat realitě.

Facebook nebyl konkrétní, ale asi chce docílit situace, že uchopení objektu v rozšíření realitě bude mít přímou zpětnou vazbu, takže byste mohli virtuálně cítit objekt ve svých rukou. Společnost ukázala jen prototyp a není jasné, kdy se něčeho takového dočkáme v konkrétním produktu. Dokážeme si představit, že první zařízení bude spojeno s produkty pro virtuální realitu a později i pro rozšířenou.

Zdroje: about.fb.com, techcrunch.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim