reklama

WhatsApp čelí žalobě kvůli změně podmínek

WhatsApp čelí žalobě kvůli změně podmínek
2021-01-15T08:00:51+02:00
• 15. 1. 2021

Zdroj: Dotekomanie.cz

Začátek tohoto roku se moc nevydařil pro komunikační platformu WhatsApp, která představila nové podmínky. V těch je stanoveno, že budou sdílena data uživatelů s mateřskou společností Facebook, respektive s dalšími firmami a subjekty spadající pod Facebook. Odliv uživatelů ale nebude jediný problém pro tuto službu.

WhatsApp objasňuje pravidla soukromí po představení nových podmínek

WhatsApp půjde před soud

Nové podmínky odstartovaly bouři mezi uživateli, přičemž někteří začali odcházet ke konkurenčním službám jako Signal nebo Telegram. Dokonce i v Česku a dalších zemích Evropy se děje podobný scénář, ale právě zemí v rámci EU se nové podmínky netýkají, zejména kvůli legislativě a pravidlům zavedených v rámci GDPR.

Telegram „raketově“ roste díky WhatsApp

Odpověď společnosti WhatsApp přišla v podobě objasnění, co vlastně bude sdíleno a jak se zachází s informacemi. Nové podmínky se skutečně vymstily této službě a také Facebooku, ale asi to neskončí jen u odlivu uživatelů. Stejná změna podmínek se odehrála i na indickém trhu, kde se týká 450 milionů uživatelů. Vznikla petice a následně i žaloba, která byla podána u nejvyššího soudu v Dillí. Je podpořena i firmami a významnými osobnostmi tamějšího technologického sektoru.

GettyImages 1230557386 1390x924x

Reakce WhatsApp v indických novinách; Zdroj: SAJJAD HUSSAIN, AFP

WhatsApp bude muset čelit soudnímu sporu v zemi s obrovskou uživatelskou základnou. V tuto chvíli je těžké odhadovat, kdo pravděpodobně vyhraje, ale autoři se odkazují například na dění v EU. Chtějí stejná práva a hlavně mít možnost práva na soukromí. Nové podmínky totiž nedovolují odmítnutí. Buď uživatel souhlasí, nebo může službu zrušit, tedy svůj účet.

Očekáváme, že podobných žalob se objeví více, a možná i na trhu v USA. Jak se s tím vypořádá WhatsApp nebo Facebook, není jasné.

Zdroj: techcrunch.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat