reklama

Podpora mobilů s Androidem se může prodloužit na 4 roky

Podpora mobilů s Androidem se může prodloužit na 4 roky
2020-12-16T19:43:07+01:00
• 17. 12. 2020

Zdroj: Google

Google se v posledních letech snaží upravit systém Android do takové míry, aby byla jednodušší aktualizace na vyšší verzi systému. Zásadní posun nastal s příchodem projetku Treble, který rozdělil systém a ulehčil aktualizace samotným výrobcům. Bohužel se zároveň kladlo více na dodavatele SoC, tedy procesorů, kterým se znásobila práce pro zachování podpory. To se brzy změní.

4 roky jako standard?

Google v posledním roce spolupracoval se společností Qualcomm na vylepšení projektu Treble, aby jej dostali až na úroveň SoC. Současný stav aktualizací po dobu tří let znamenal, že například Qualcomm musel zachovat podporu pro šest kombinací OS a implementace od výrobce smartphonu. Když k tomu připočítáte množství procesorů, jedná se skutečně o nadměrnou činnost, proto nebylo neobvyklé, že se někdy nedostalo na všechny.

image 5 1582x1600x

Aktuální stav práce na aktualizacích; Zdroj: Google

V podstatě došlo k přepracování Treble do takové úrovně, kdy je podpora jednodušší a výrobce SoC se nebude muset starat o tolik kombinací. Změnou v Treble se podařilo docílit čtyř let aktualizací, což je výborná zpráva pro nejednoho majitele smartphonu.

image 6 1600x725x

Nový systém aktualizací; Zdroj: Google

Novinka ale nebude dostupná pro současné smartphony. Upravený projekt Treble bude dostupný až u Androidu 11 a od Snapdragonu 888. Všechny budoucí SoC tedy budou například od Qualcommu disponovat až čtyřletou podporou.

Google Mainline se rozšíří o ART modul

Bohužel to automaticky neznamená, že všechny smartphony od příštího roku budou mít garantovanou takto dlouhou podporu. Tu musí mimo jiné zajistit i výrobce smartphonu. V tuto je běžnější dvouletá podpora, přičemž některé společnosti garantují tříletou. S největší pravděpodobností se dočkáme 4 let aktualizací u smartphonů Pixel od Googlu, některých modelů od Samsungu a možná se připojí i HMD Global s mobily Nokia.

Zdroj: androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim