reklama

Huawei snižuje svou závislost na zahraničních firmách

Huawei snižuje svou závislost na zahraničních firmách
2020-11-01T19:30:22+02:00
• 1. 11. 2020

Zdroj: TechCrunch

Původně vše začalo jako obavy ze sledování a špionáže ze strany Huawei. Zejména administrativa v USA považuje používání Huawei produktů jako bezpečnostní riziko, proto také došlo k zákazu obchodování s touto firmou. To se dotklo firem v USA i v jiných zemích. Všechny tyto kroky mohou být připisovány i k obchodní válce mezi Čínou a USA. Huawei ale nechce čekat a nechávat svůj osud čistě v rukách USA.

Menší závislost

Aby jakákoliv firma mimo Čínu mohla spolupracovat s Huawei, musí si požádat o licenci. Například Microsoft byl mezi prvními a stále může dodávat své produkty tomuto gigantovi. Následně bylo povoleno obchodování i s firmou TSMC, ale to má několik podstatných háčků. Nově získaly licenci i firmy jako Samsung, která může znovu dodávat displeje pro Huawei. Údajně i OmniVision může znovu dodávat senzory pro foťáky.

Ačkoliv se může zdát, že Huawei postupně získává své dřívější partnery, tak se stále čeká, jak dopadne řízení kolem licencí u společností jako Qualcomm, Mediatek nebo dokonce Google. Mezitím ale Huawei začal více obchodovat s firmou SMIC, ale ani zde situace není nejlepší. Proto Huawei hledá nové domácí partnery, na které nemůže jen tak dosáhnout americká administrativa.

Dle nejnovějších zpráv Huawei zahajuje na poměrně novou společnost IC R&D Center v Šanghaji, kterou podporuje samotné město. Nová společnost by se měla postarat o polovodičovou výrobu pro Huawei. Zatím se ale nebude jednat o kompletní náhradu a alternativu například za TSMC.

smic huawei usa 1200x675x

Huawei, SMIC, Ministerstvo obchodu Spojených států amerických; Zdroj: Dotekomanie.cz

IC R&D Center má začít vyrábět součástky za použití 45nm výroby a v následujícím roce by měla být nasazena 28nm technologie. V roce 2022 se přejde dle plánu na 22nm. Bude ještě hodně dlouho trvat, i několik let, než se posunou technologie na 7nm nebo 5nm výrobu.

Firma by se měla postarat o výrobu součástek hlavně pro IoT produkty a také zařízení pro budování infrastruktury. Sice to nevyřeší komplikace s dodávkami kolem mobilů, ale jde vidět, že administrativa USA se více méně postarala o větší nezávislost Huawei na amerických společnostech. Pokud dojde ke zrušení zákazu, tak už může být zcela pozdě a Huawei v té době již nebude potřebovat své partnery, případně dojde k dokončení snížení závislosti.

Zdroje: engadget.com, xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat