Vodafone spustí 5G sítě v 5 městech

Vodafone spustí 5G sítě v 5 městech
2020-09-09T18:00:53+02:00
• 9. 9. 2020

Zdroj: Vodafone

1

Zatím nás v republice teprve čeká aukce o kmitočty potřebné pro vybudování 5G sítí, ale to neznamená, že by si operátoři nemohli pohrávat s touto novinkou. První se pochlubil operátor O2 se svým omezeným testem. Následně se nechal slyšet T-Mobile, ale ten se jen připravuje. Nyní přichází Vodafone.

5G od Vodafonu

Vodafone nás dnes informoval, že 1. října spustí svou testovací 5G síť v pěti městech. Bude ale dostupná pro všechny jeho klienty, i firemní. Dokonce nebude záležet na mobilním tarifu nebo předplacené kartě. Jediné, co budou muset mít, je smartphone s patřičnou podporou 5G sítí, které bude Vodafone používat. Operátor představí seznam podporovaných mobilů na svém webu právě 1. října.

„Výhodou 5G je nejen vyšší kapacita sítě pro více zařízení, vyšší přenosová rychlost, ale také větší stabilita přenosu a menší latence, tedy zpoždění. Takové vlastnosti mohou být důležité nejen v dopravě nebo průmyslu, ale i při zdravotních zákrocích prováděných lékařem na dálku. My jsme dnes také ukázali, že s pomocí 5G se obraz z místa zásahu dostal k záchranářům ve špičkovém rozlišení, bez výrazného zpoždění při komunikaci. Čas při práci záchranářů často rozhoduje,“ popisuje viceprezident Vodafonu pro technologie Milan Zíka. Právě on se loni v Karlových Varech objevil virtuálně díky prvnímu 5G holografického hovoru v Česku.

V rámci tohoto pilotního testu, budou moci zákazníci s tarify s neomezenými daty využít maximální rychlost stahování bez jakéhokoliv omezení. Jedná se jen o takový bonus navíc. Vodafone v tomto případě využije pásma 1800 a 2100 MHz, které běžně používá pro LTE. Díky technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS) zajistí dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítěmi podle aktuálních potřeb. Novinkou budou moci využít klienti v městech Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jeseník, Praha a Brno.

Vodafone spusteni 5G 3499x1968x

Zdroj: Vodafone

Vodafone se v podstatě připravuje na aukci a po dokončení testování nakoupení patřičného spektra bude moci nabídnout novou síť svým klientům. Otázkou je, jaká zařízení budou podporována, ale asi se bude jednat o větší počet zařízení než u O2.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Karel Straka

20. 10. 2020, 23:29

Pokud to bude v pásmu 1800 a 2100 MHz a telefon umí pásma 5G 1 a 3, tak by to asi mělo jít. Nebo je potřeba nějaká speciální podpora?

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat