reklama

Apple dal definitivní sbohem Fortnite a dalším hrám Epic Games

Apple dal definitivní sbohem Fortnite a dalším hrám Epic Games
2020-08-18T20:46:27+02:00
• 19. 8. 2020

Zdroj: MacRumors

6

Žalovat Apple kvůli procentuálnímu podílu na platformě App Store, je tak trochu jako jít proti zdi. Epic Games se tuto skutečnost vyzkoušel na vlastní pěst, protože právě on podal žalobu. Konkrétně firmě vadí, že si Apple účtuje 30% podíl za každou provedenou transakci na platformě App Store. Alespoň tímto způsobem Epic Games situaci prezentuje veřejnosti a hlavně svým uživatelům. 

Fortnite odebrán z AppStoru i Obchodu Play, Epic Games podalo žaloby

Apple byl nesmyslně žalován

Pravda je ale trochu někde hlouběji. Samozřejmě můžeme polemizovat o tom, zda je morální, že si Apple účtuje taková procenta, na druhou stranu jde o zajetý standard. App Store si taková procenta bere od samého začátku. Každý vývojář nebo vývojářské studio je předem upozorněno na jasná pravidla, která je třeba respektovat. Tudíž i Epic Games věděl, do čeho přesně jde. 

Apple

Zdroj: MacRumors

I přes podpis smlouvy a souhlas s podmínkami se Epic Games rozhodl, že se vyhne 30% podílu, který by si App Store vzal, a raději zákazníkům nabídl o 20% nižší cenu za to, když platby proběhnou mimo App Store. Epic Games si tedy ve výsledku polepšil o 10 % zisku. Herní gigant, který stojí za titulem Fortnite, moc dobře věděl, že je jen otázkou času, kdy na tento krok Apple přijde a bude zle. 

Když tedy milionový korporát chce více peněz od miliardového korporátu, je jasné, že bude válka. Epic Games ihned poté, co mu byla aplikace stažena z App Storu a následně z Obchodu Play, podal žaloby. Je tedy zjevné, že celý proces byl dopředu připraven. 

Na našem webu jsme napsali následující: 

„Žaloby obviňují Apple a Google z blokování konkurence na jejich systému, alternativního obchodu a z praktik monopolu. Epic Games také zveřejnilo video, ve kterém parodují slavnou reklamu Applu 1984.

Situace se tedy zajímavě vyostřila. Přitom již v minulosti se vývojářům Fortnite poplatek 30 % nelíbil, nakonec ho však přijali. Je zajímavé, že najednou se jim zase přestal líbit a rovnou podali žaloby. Možná se však jedná také o cestu o zviditelnění se.“

Fortnite již nebude k dispozici

Měli jsme zprvu za to, že se Apple bude chtít zřejmě mimo soudně dohodnout. Velmi příjemně mě ale Apple překvapil, když se rozhodl učinit následující krok. Konkrétně je společnost připravena kompletně ostřihnout Epic Games od svých vývojářských platforem, a to už 28. srpna. Zrušení účtů se vztahuje jak na iOS, tak i na macOS. Podle všeho by neměl být využíván ani Unreal Engine, což jednoznačně povede k poklesu herní kvality na produktech Applu. 

App Store

Zdroj: MacRumors

Důvod je vcelku jednoduchý. Ve své tiskové zprávě společnost uvedla, že při kontrole činnosti v Apple Developer Programu bylo nalezeno porušení licenční smlouvy. Tím se tedy americký gigant rozhodl spolupráci s Epic Games s okamžitou platností ukončit. K dispozici tak nebude nejen aplikace Fortnite, ale třeba také Battle Breakers. 

Pokud jste si tedy hry od Epic Games nainstalovali, doporučuji je v zařízeních nechat nainstalované. V budoucnu totiž nebude možné po odinstalování aplikaci ani stáhnout skrze historii nákupů, jako bylo doposud zvykem. Celá kauza tedy nabírá na velkých obrátkách. Z mého pohledu je toto řešení ze strany Applu správné. 

Zdroj: macrumors.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Darrvi Prime

23. 8. 2020, 18:23

Ať se jde Apple bodnout. Je to zasraná korporace co neměla nikdy existovat

Zdeněk Koutský

VIP 24. 8. 2020, 11:25

Co podle vás měl Apple udělat, když mu byla porušena smlouva?

Jiří Stodola

20. 8. 2020, 20:08

Apple 🤣

Dobře jim tak epikum. Chtěli víc a nemá nic

Libor Foltýnek

19. 8. 2020, 7:17

Správné… jo, beru, že si stojí za svým. Kdyby se dohodli s Epicem, strhne se lavina.
Co ale není fajn, je to, že jsem si třeba koupil nějakou hru, zaplatil za ni, zaplatil za nákupy ve hře, Apple z toho měl prachy a hra najednou zmizí. Budou vracet peníze? Nebo by se měli uživatelé soudit s Epicem? Pokud porušili pravidla v jedné hře, to zmizí jako fakt všechno, co je postavené na jejich engine?
Na jednu stranu velká výstraha všem, kdo by si chtěli vyskakovat, na druhou stranu – ještě, že mám Android…

Zdeněk Koutský

VIP 19. 8. 2020, 10:19

Jak to bude právě s uživateli, kteří do hry investovali jakoukoliv částku, mě upřímně zajímá asi nejvíce. Podle mě to bude muset vyřešit Epic Games, nikoliv Apple – ten už nebude mít vůči hře žádné závazky, protože bude mimo jeho platformu App Store.

Výhoda Androidu je samozřejmě také v tom, že si můžete stáhnout APK soubor. Tohle ale Apple nedovolí už jenom kvůli bezpečnosti.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat