Kyberzločinci v době pandemie, zneužívají i zásilkové služby

Kyberzločinci v době pandemie, zneužívají i zásilkové služby
2020-05-08T09:30:23+02:00
• 8. 5. 2020

Zdroj: Kaspersky

Pokud jde o bezpečnost, zejména na internetu, měli byste být velmi ostražití. Raději víckrát kontrolovat, na co klikáte, než toho pak litovat. Hackeři a nejrůznější kyberzločinci se snaží získat informace, peníze a v podstatě cokoliv a hledají nejrůznější cesty, jak toho dosáhnout. Nyní se soustřeďují více na zásilkové služby.

“Pandemie má na svědomí chaos v mnoha odvětvích a problémům se nevyhnuly ani zásilkové služby. Nikoho asi nepřekvapí, že se kyberzločinci nastalou situaci snaží zneužít ve svůj prospěch. Díky tomu, že jsou lidé zvyklí dostávat různá upozornění o stavu objednávky, mají tyto útoky vysokou šanci na úspěch. Navzdory netrpělivému očekávání zásilky je nesmírně důležité pečlivě kontrolovat, odkud e-maily přichází a jestli je adresa webové stránky správná,” říká Taťána Scherbakova, webová analytička ze společnosti Kaspersky.

Kyberzločinci a zásilkové služby

Společnost Kaspersky zaznamenala zvýšenou aktivitu kyberzločinců, kteří se nyní více věnují zásilkovým službám. V době pandemie a nejrůznějších opatření se přesunul více život na internet, zejména nakupování a objednávání nejrůznějšího zboží. Právě toho se snaží využít a rozesílají spam a phishingové e-maily.

Cíle je v podstatě oklamat uživatele, aby si myslel, že komunikuje se skutečnou zásilkovou službou. Kyberzločinci vytváří i webové stránky, které jsou velmi podobné těm oficiálním. Sami se podívejte na obrázek níže a zkuste odhadnout, který web je originální a který je podvodný.

Kaspersky zásilka phishing1 2000x966x

Zdroj: Kaspersky

Vždy platí, že byste neměli na nic klikat v e-mailu. Je bezpečnější jít na stránku manuálně a následně něco řešit, případně se někam přihlašovat. Na počítači si navíc velmi jednoduše můžete ověřit, jestli webová adresa není nějak zvláštní. Na mobilních telefonech je to trochu obtížnější. Útočníci ale také zasílají přes e-maily přílohy, jejichž cílem je, abyste si ji stáhli. Zároveň tak do zařízení, i smartphonu, můžete dostat malware. Zde se například šíří Remcos. Kvůli němu se stane ze smartphonu bot, navíc můžete přijít o soukromá data.

Kaspersky zásilka spam 1341x533x

Zdroj: Kaspersky

Měli byste být tedy velmi ostražití a všímat si detailů. Zde společnost Kaspersky radí:

  • Pečlivě kontrolujte e-mailovou adresu odesilatele: pokud je zaregistrována na volné e-mailové doméně nebo obsahuje nesmyslné znaky, jde s největší pravděpodobností o falešný účet
  • Pozornost věnujte i textu e-mailu: zavedené společnosti by neodeslaly špatně formátovaný text s chybami
  • Neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy v e-mailech od zásilkových služeb, zejména pokud na tom odesílatel trvá. Raději navštivte oficiální stránky, kde se přihlásíte na svůj účet

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat