Evropská unie chce jediný konektor, Applu se to nelíbí

Evropská unie chce jediný konektor, Applu se to nelíbí
2020-01-28T15:00:58+02:00
• 28. 1. 2020
8

Již v minulosti se několikrát Evropská unie rozhodla vkročit do vývoje technologií, a ne vždy to přineslo pozitivní výsledek. Bohužel i tentokrát se EU rozhodla zakročit. Jaký tento krok může mít negativní dopad?

Evropská unie prý může mít negativní dopad na technologie

Evropská unie podle všeho navrhuje, aby se na jejím území používal pouze jediný konektor. S největší pravděpodobností by se jediným konektorem stal USB-C port. To by v praxi prý mohlo znamenat zánik dnes již zajetého Lightning portu, který se nachází ve všech iOS zařízeních (kromě nových iPadů Pro). 

Evropská unie

Tento krok se pochopitelně nelíbí hlavně Applu. Společnost se tak rozhodla poslat Evropské unii dopis, ve kterém uvádí, že tento krok by měl negativní vliv na inovativní technologie. Zajímavé také je, že by toto počínání mohlo způsobit zvýšený odpad, protože třetí strany nabízí příslušenství, které pracují s Lightning portem. 

„Více než jedna miliarda Apple zařízení byla v minulosti dodána s Lightning konektorem. Navíc je nutné přičíst obrovské množství příslušenství od výrobců třetích stran, které je naším portem také vybaveno. Legislativa navrhovaná Evropskou unií by měla přímý negativní dopad na naše zákazníky, jelikož by zasáhla stovky milionů aktivních zařízení a příslušenství, které jsou využívané v Evropě. Tento zásah by měl za následek mimo jiné nebývalé množství elektronického odpadu a velký nekomfort pro uživatele“ prohlásil Apple ve své zprávě.

Jak bylo v průběhu článku zmíněno, pokud by se skutečně Evropská unie uchýlila k podobnému kroku, mohla by zpomalit technologické inovace. To by mohl být do budoucna velký problém, ať už z pohledu podnikání různých firem. Můžeme mít na Lightning a další konektory odlišné názory, ovšem v tomto případě bychom měli být jednotní a společně doufat, že se k takovému kroku EU neodhodlá.

Důvod je jednoduchý. Apple by měl sám rozhodnout o takovém přechodu, než mu jej vnucovat. Samozřejmě na jednu stranu by se mnohé zjednodušilo, ale EU by neměla takto zasahovat.

Zdroj: cultofmac.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Richard Fabián

29. 1. 2020, 8:30

takže ….
zpomalit technologické inovace – právě Apple je zpomaluje a to takovým způsobem, že ovce tleskají jeho novinkám v době, kdy konkurence už je několik let považuje za standard, Apple a jeho zastaralý port, který drží pouze a jen proto, aby mohl inkasovat poplatky za příslušenství a redukce. I samotní uživatelé iPhonu na něj nadávají, alespoň ti co jim zůstala alespoň špetka soudnosti

velký nekomfort pro uživatele – tohle je naprostý nesmysl, ten kdo má starší iPhone žádnou změnu nepozná a ten kdo by měl nový si hold koupí redukce, stejně na to jsou u applu všichni takto zvyklí ne? Je konečně na čase mít jeden konektor, jak by se všem žilo lépe

Martin Karásek

28. 1. 2020, 21:42

No pořád i po opravě je to text nechutně nadržující Apple a opomíjející, že apple byl od jakživa ten, kdo se snažil odlišovat, mít všecho jinak než všichni ostatní, ať už univerzální konektor, nebo jack sluchátek. A teď když mu to chtějí zatrhnout a to z dobrých důvodů, kope kolem sebe jak děcko kterému chtějí sebrat hračku. Apple sám je dost diktátorským vládcem toho, co jejich zákazníci budou používat, co budou používat jen za velkého úsilí a co jim prostě nedovolí. Myslím že je nikoli na čase, ale spíš dávno pozdě, aby dostal přes prsty od někoho, kdo má koule a dovolí si to. Doufám!

Mike McDonnell

28. 1. 2020, 17:20

Presne jak napsal kolega tady dole jde jim o to aby se nenabijelo jinejma nabijeckama predrazenejma

Mike McDonnell

28. 1. 2020, 17:19

Vnucovat:D to me rozesmalo hlavne ze apple vnucuje samotnej priklad mam ios 12.4.4 vyjde novy proc ja bych si mel instalovat neco co nechci,pak stopnou urcity ios to u samsungu a podobne hodim do odinu a dam android jaky chci,byl bych pro aby se delal jeden komektor

Marek Tesař

28. 1. 2020, 15:31

Článek je kvalitativně odpad. Z čeho usuzujete? Máte nějake zdroje pro jakákoli fakta ve článku? Pravděpodobně se spíše jedna o papouskovani bez rozmyslu. Nové sta dardy se vytváří dnes a denně. Téměř nikdy se nejedná o absolutní a okamžitý zákaz, ale o nové pravidlo chování platné od tehdy. Jsem jednoznačně pro. Jeden konektor v dlouhodobém horizontu naopak sníží odpad.

Zdeněk Koutský

VIP 28. 1. 2020, 16:47

Dobrý den, faktem je, že jsem se nechal spíše unést názorem Applu, který měl vliv na článek. Text jsem opravil. Snad nyní správně

Fakt? Není nekomfort spíš to, že si musím koupit redukci z/na USB-C, která se stává de facto standardem? Tuhle aroganci Applu fakt nemám rád, a to mám iPhone. Nepochybuji o tom, že důvod, proč se drží Lightingu není nevole spotřebitelů, ale fakt, že by pak iPhony šly nabíjet čímkoli, a ne jen jejich nabíječkou a káblem za 1000 Kč.

Martin Karásek

28. 1. 2020, 21:52

Tak on kabel stojí od číňana 20 Kč a nabíječku člověk může mít jakoukoli. Ale jinak souhlasím s nařčením z arogance a k důvodům bych přidal vlastní řadu příslušenství, které je prostě výjímečné, protože je může používat jen někdo s ajfounem. Na tom má apple postavený marketing, že se odlišuje a tváří se že to odlišování je do směru luxusu. Sice to není pravda, ale daří se jim ten pocit v určité části zákazníků vzbuzovat.Ať mají svoje rozdílné cokoli, ale nabíjení je věc která by měla být jednotná a nabíječky by se neměly prodávat automaticky s telefonem, protože ty mrchy nenažraný je potřeba nabíjet co chvila a je kravina mít všude několik druhů nabíjecích kabelů.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat