reklama

Spuštěn autentifikační program pro USB Type-C

Spuštěn autentifikační program pro USB Type-C
2019-01-03T07:56:54+02:00
• 3. 1. 2019
3

Konektor typu USB C zaujal zejména díky možnosti jakéhokoliv propojení. Uživatel nemusel hledat a zkoušet, co je horní a co spodní strana. Jednoduše zapojíte a vše funguje. Dá se říci, že by se mělo jednat o konektor, který bude vládnout všem ostatním. Samozřejmě nějakou dobu ještě potrvá, než bude dostupný na každém zařízení a již se nebudeme muset starat, jaký kabel použijeme.

V rámci specifikací vydaných organizací USB-IF, najdeme u USB C několik užitečných technologií. Od možnosti přenosu zvuku (USB Audio) až po napájení (USB Power Delivery). Bohužel ne všichni výrobci dodržovali a dodržují standardy. Některé kabely a zařízení s USB C mohou být škodlivé pro další zařízení. Právě na toto se USB-IF zaměřilo a vydalo autentifikační program.

USB Type-C Authentication Program

Samotný program byl představen již v roce 2016, ale až nyní přichází do praxe a má jednoduchý cíl. Umožnit komunikaci jen těm zařízením, u kterých jsou dodrženy standardy. V praxi by měl například mobilní telefon první ověřit, jestli připojené zařízení prošlo certifikačním procesem. Pro zvýšení bezpečnosti celý proces využívá kryptografii, aby nemohlo dojít k podvrhu.

Samotná zařízení nebudou spolu komunikovat ani přenášet energii v případě nabíjení, pokud nedojde k ověření certifikace. Ve výsledku se tedy může stát, že smartphone odmítne komunikovat s nabíječkou nebo sluchátky, pokud kryptografické ověření neproběhne.

Díky tomu se má předejít k poškození zařízení, případně narušení bezpečnosti. Samozřejmě je otázkou, kdy se novinka dostane do praxe a co to případně udělá se stávajícím příslušenstvím, které již nelze aktualizovat.

Navíc výrobci tak dostanou i nástroj, jak například odmítnout komunikaci s neoriginálním příslušenstvím, případně levnými napodobeninami.

Zdroj: xda-developers.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Martin Marek

7. 1. 2019, 6:23

zase dalsi koko*ina ktera se muze a bude rozbijet a vyrobci USB C budou jen vydelavat a vydelavat

Milan Petržilka

3. 1. 2019, 16:10
Android aplikace

Ta certifikace už měla být už při uvedení portu C od začátku. Předešlo by se tak kompilaci.

Přemysl Vaculík

VIP 3. 1. 2019, 16:59

K představení došlo, ale parametry nebyly hotové, stejně jako některé specifikace.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim