reklama

Oficiálně: Microsoft přechází na Chromium aktualizováno

Oficiálně: Microsoft přechází na Chromium [aktualizováno]
2018-12-07T09:46:04+00:00
• 6. 12. 2018
Thumbnail2

Aktualizováno 6. 12.

Microsoft dnes potvrdil, že použije projekt Chromium pro vytvoření vlastního webového prohlížeče. Jako hlavní důvod uvádí fragmentaci současného prohlížeče Edge, který si vytvořil sám a je závislý na aktualizacích operačního systému. Díky přechodu na Chromium se docílí sjednoceného vývoje pro všechny platformy. Dokonce se dočkají i uživatelé macOS.

V tuto chvíli ale musíme počkat na první stabilní verzi, která se může objevit až v roce 2020. Na začátku příštího roku bude k dispozici první testovací verze. Nový prohlížeč Edge založeném na projektu Chromium bude nabízet stejné vykreslovací jádro jako Chrome, Opera a další. Kromě toho se Microsoft zavazuje, že bude přispívat do tohoto open source projektu. To by mělo přinést i lepší optimalizaci nejen pro nový Edge.

Původní článek 4. 12.

Microsoft byl dlouho kritizován za Internet Explorer, který ve svém čase ustrnul ve vývoji a konkurence ho hravě předběhla. A to se nebavíme jen v rozšíření, ale také je nutné zmínit dodatečné funkce, doplňky a podobně. Redmondská společnost následně představila nový prohlížeč Edge, který je postaven na enginu EdgeHTML. V tomto případě jsme se dočkali podpory doplňků a nejrůznějších funkcí. Dle dostupných informací Microsoft začal vývoj zcela nového webového prohlížeče.

Edge postavený na Chromiu?

Projekt má nést označení Anaheim a jeho základem má být projekt Chromium, na kterém je postavený prohlížeč Chrome od Googlu. Ale nejedná se o jedinou aplikaci svého druhu. Jelikož je Chromium open source, již vzniklo více prohlížečů. Příkladem může být Opera.

V tuto chvíli není zcela jasné, co má Microsoft v plánu. Jestli se bude jednat o druhý prohlížeč, nebo zcela nahradí současný Edge s edgeHTML. Pakliže se projekt posune do stabilnější fáze a bude k dispozici pro Windows 10, lze očekávat několik zásadnějších změn. Jak uvádí web neowin.net, zřejmě dojde ke změně podmínek Windows Store, kde jsou k dispozici jen prohlížeče postavené na EdgeHTML. Jestliže Microsoft přijde s prohlížečem postaveným na Chromiu, tak se zřejmě změní podmínky a otevře se cesta pro Chrome a jiné aplikace.

Chromium může Microsoftu pomoci, jelikož se zjednoduší vývoj, aspoň z multiplatformního hlediska. Například by se spojil vývoj verzí pro Android a Windows 10. Nyní si musíme počkat, jestli se projekt nějak posune, nebo se bude jednat jen o interní pokus.

Zdroje: neowin.net, neowin.net

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Opravte si nadpis: Aktualizováno 6.6. – asi ne, že?

Sepp Winkler

5. 12. 2018, 13:52

To by bola katastrofa. Takže koncentrácia rovnako zlá ako na poli mobilných systémov…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit