Honor 8X – zdání někdy klame recenze

Honor 8X – zdání někdy klame [recenze]
2018-12-02T10:46:17+02:00
• 2. 12. 2018
5

Zhruba před měsícem jsme se dočkali představení nového telefonu značky Honor, konkrétně modelu 8X. Při představení byla přednesena řada slibů, řada pochyb, a jiných poznámek. Největší důraz ovšem byl na poměr cena/výkon s ohledem na nové technologie. Dočkali jsme se ale skutečně toho, co Honor slibuje? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Design a konstrukce

Telefon je již od pohledu velmi kvalitně zkonstruován. Jednotný barevný design, spolu s kovovým tělem a skleněnými zády dodává telefonu velmi výrazný pocit prestiže. K tomu také přispívá i displej, který pokrývá většinu přední strany telefonu. Kdo to nikdo nevěděl, pro něj by telefon spíše než střední třída vypadal jako lepší top model.

Na přední straně se nachází jeden z hlavních klenotů tohoto telefonu. Tím je 6,5palcový IPS LCD displej s rozlišením 2 340 x 1 080 pixelů. Jelikož se jedná o celotělní displej, provinil se i tento telefon vlastnictvím výřezu na horní straně, kde se nachází selfie kamera, reproduktor, proximity senzor, a v pravém rohu se dokonce těsní LED dioda. Na spodní straně najdeme pro tento typ displeje typickou bradu, ovšem mohu s klidem říci, že se zatím jedná o jednu z nejmenších brad tohoto typu.

Na zadní straně se ovšem také najde pár zajímavostí. Asi tou největší je duo AI fotoaparátů spolu s bleskem. Poté se na horní straně nachází čtečka otisků prstů a nakonec na levém spodním rohu logo Honor. Co je na zadní straně také zajímavé, je fakt, že designéři si pohráli se zády ještě více. Proto má telefon horní pruh zad o něco světlejší, kdežto zbytek je černý. Záda tak mají napodobovat design klasického starého fotoaparátu.

 

Boky už pak nic zvláštního nenabídnou, napravo najdeme tlačítka hlasitosti a vypínací tlačítko. Nalevo pak najdeme zásuvku pro SIM karty a také SD karta tu má vlastní slot. Sice to opět vypadá, že z telefonu taháte vnitřnosti, ale aspoň je to vítaná změna od scénáře, kde si musíte vybrat mezi další SIM kartou,a SD kartou.

Poslední věcí, která potřebuje pozornost, je spodní strana. I přes letošní trend zbavování se 3,5mm jack konektoru, Honor 8X si ten svůj zachoval. Co ovšem nebyl pro některé, včetně mě, úplně nejlepší tah, bylo ponechání staršího microUSB konektoru. I když z hlediska napájení se microUSB výrazně neprojeví, v dnešní době je už dost otravné používat tento starý typ kabelu. A nakonec, máme tu i reproduktor, který rozhodně není špatný, a to jak hlasitostí, tak kvalitou zvuku.

Výkon a výbava

I když by se u tohoto modelu dalo čekat, že výkonem nenadchne vzhledem ke svojí cenové kategorii, ovšem i zde telefon celkem překvapí. Na jeho specifikace, kdy telefon využívá kombinace osmijádrového procesoru Kirin 710 s taktem 4 x 2,2 GHz a 4 x 1,7 GHz a grafického čipu Mali-G51, se sice telefon nezařadí mezi herní telefony, ale na vše ostatní postačí přímo dokonale.

A tento fakt podpoří i výsledky benchmarku a testu výkonu. Na Antutu dostal telefon hodnocení 139 859 bodů, kdy se telefon vmáčknul mezi výkon Nokie 7 Plus a Huawei Mate 20 Lite. Co přímého testu výkonu týče, telefon prošel testem her ARK: Survival Evolved a PUBG, obě hry o něco náročnější než klasické klikačky, které telefon zvládá bravurně. A i když u ARK telefon projevil slabost, PUBG zvládal s přehledem, dokonce bez výrazného přehřívání. Pokud si tedy chcete někdy i něco zahrát, 8X vám to dopřeje.

Co se výbavy týče, telefon nijak nezaostává za ostatními lepšími modely. NFC pro účely placení nebo četní tagů funguje až tak dobře, že telefon někdy přečetl tag vedle něj na stole. To samé se ale nedá říci o biometrické čtečce. Je sice rychlá, ale na můj vkus ne tolik spolehlivá. O něco zajímavější než tato čtečka je face unlock, který využívá pokročilé AI funkce k rozpoznávání obličeje. Jinými slovy, ať už jsem měl jaký sem chtěl výraz, telefon mě až na výjimky dokázal rozpoznat.

Systém

Protože se jedná o Honor, systém zde nijak nepřekvapí. Jedná se o standardní Android 8.1.0 s nadstavbou EMUI 8.2.0. Krom toho, že systém má výbornou schopnost optimalizovat spotřebu, k čemuž se dostanu za chvíli, je svižný, a vybavený spoustou funkcí, které právě EMUI přidává. Od nejrůznějších módů fotoaparátu, po možnost stažení lišty čtečkou otisků prstů.

Výdrž

Tady Honor 8X vyhrává na plné čáře. S kapacitou baterie 3750 mAh, a inteligentní správou energetické spotřeby se model 8X řadí mezi jedny z telefonů s nejvyšší výdrží, a to možná nejenom ve své cenové třídě. Je pravda, že tento model určitě není top modelem, a porovnávat jeho výkon s dražšími telefony se může zdát zcestné. Nicméně zde neporovnávám jenom výdrž jako takovou, mluvím i o lepší správě baterie.

Ta totiž u velké spousty telefonů může působit poněkud neefektivně, mnohdy při velkém zatížení se prakticky neprojeví. 8X ale umí se svojí baterií nakládat tak, že nezáleží, jak dlouho s ním hrajete, používáte navigaci, nebo ho dokonce necháte týden ležet na stole. I tehdy se telefon tak uměl zakonzervovat, že po týdnu nepřišel téměř o žádnou výdrž.

Rozhodně zde v tomto ohledu hraje roli regulace procesů na pozadí. Ta může být mnohdy poněkud přehnaná, někdy až do bodu, že například Messenger měl problém při delší nečinnosti dostávat všechny zprávy. Ovšem všechny tyto regulace se dají přenastavit u aplikací, které musí být neustále aktivní.

Specifikace

 • Procesor: osmijádrový Kirin 710 (12nm), 64bit
 • Grafický čip: Mali-G51
 • RAM: 4 GB
 • Úložiště: 128 GB, s možností rozšíření až o 400 GB
 • Displej: 6,5″ IPS LCD displej s rozlišením 2340 x 1080 (396 ppi)
 • Fotoaparát:
  • Hlavní: duální 20 (f/1.8) + 2 MPix
  • Přední: 16 Mpix (f/2.0)
 • Rozměry: 160,4 x 76,6 x 7,8 mm
 • Váha: 175 gramů
 • Baterie: 3 750 mAh
 • Operační systém: Android 8.1(Oreo) s nástavbou EMUI 8.2
 • Konektivita: microUSB , wifi 802.11 a/b/g/n/ac, české LTE, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS
 • Výbava: čtečka otisků prstů, DualSIM

Fotoaparát

Co se fotoaparátu týče, vyslovil zde Honor několik stanovisek, jedno z nich se týkalo pokroku v technologii, kterou Honor porovnával s výsledky top modelů z minulého roku. Proto bylo tak zajímavé se na vlastní kůži přesvědčit, že takový upgrade to úplně není. I když fotky z 8X nepatří mezi ty nejhorší ve své cenové třídě, rozhodně se nejedná o přelomový model, který byl ukázán na evropském představení.

Když se nejdřív zaměříme na ideální podmínky, to jest dobré osvětlení, stabilní poloha telefonu a vypnutý AI mód, pak vyfotíte s 8X relativně dobré fotografie. Nejsou to samozřejmě nejostřejší fotografie, ale jsou více než dostačující pro model tohoto typu. Barvy jsou za těchto podmínek také vcelku dobré.

Do strmého spádu problémů se foťák telefonu dostává už hned při použití AI módu. Ten má napomoci především se dvěma hlavními požadavky. Jednak živější fotografie, čili líbivější, byť méně realistické, a jednak AI funkce dokáže rozpoznat objekty, které jsou na fotce, čímž umožňuje lepší filtrování v galerii. Tuto druhou funkci musím pochválit, jelikož objekty jako auta, jídlo atd. telefon rozpoznal bez problému. Bohužel, co se týče „živějších“ fotografií, ty po prohnáním touto funkcí vylézají s přepálenými barvami, a dokonce i se zvýšeným šumem. To sice při dobrém osvětlení není takový problém, ovšem odsud je to jen horší.

Při horším osvětlení, které se bohužel nevztahuje jen na fotky v šeru, ale také vnitřní fotky za umělého osvětlení, se problémy fotoaparátu projevují nejvíce. V tomto případě bych možná ani nedoporučil zapínat AI funkci, protože ta může věci jen zhoršit. Nejenže fotky za těchto podmínek jsou výrazně neostré, při použítí AI je krom barev zvýrazněn i šum, který může fotku výrazně znehodnotit. Ten se ale objevuje i bez použití AI, a tak fotky z jednoho z nejčastějších prostředí, ve kterém se uživatel ocitne, jsou bohužel ty nejhorší, které pořídí.

Vlevo fotka bez AI funkce, vpravo s AI (viditelné zhoršení šumu)

Při nejmenším osvětlení se fotky dostávají do přijatelného středu kvality, kde nečekáte přílišnou kvalitu, pouze spíše rozeznatelnost. Barvy zde nejsou tak špatné, a paradoxně se zde dočkáte méně šumu, než u předešlého scénáře. Nicméně i zde bych rád podotknul, že se rozhodně nejedná o kvalitu porovnatelnou s iPhonem X, který byl porovnáván, a údajně i překonán právě 8X. Nejen, že uživatelská zkušenost zde mluví jinak, ale rozdíl je tak razantní, že porovnávání těchto dvou telefonů bylo přímo nesmyslné.

 

Honor 8X – verdikt

Honor 8X je vskutku skvostem mezi telefony své třídy. Jako největší pozitiva si odnesl svůj design, který z telefonu dělá působivý technický doplněk, svůj výkon, díky kterému se z něj stává nezanedbatelný model své značky, a svou výdrž, díky které může pro mnohé vytížené zákazníky znamenat jasnou volbu ve své cenové kategorii. Tyto tři hlavní přednosti vychytal Honor opravdu dobře.

Bohužel se telefon dopustil i řady prohřešků. Tím největším prohřeškem, a nejenom telefonu, bylo očekávání od fotoaparátu. Po představení byla nastavena laťka hodně vysoko, a klesla hned po vyzkoušení v reálných podmínkách. Tak špatné výsledky u telefonu, který přeci jenom nepatří mezi úplně nejlevnější třídu telefonů, nejsou moc dobrou vizitkou. Druhým prohřeškem pro mě bude vždy biometrika. I když FaceUnlock fungoval rychle a spolehlivě, je u něj potřeba vždy jeden pohyb navíc, aby se telefon odemkl. Proto dokáže člověka tolik iritovat místy nespolehlivé chování čtečky.

I když se kritika telefonu může zdát u negativ dost krutá, jedná se pouze o chyby ve vývoji, a na celkovém dojmu telefonu stejně tolik neseberou. A jelikož si dokážu představit mnoho scénářů zákazníků a potencionálních uživatelů, myslím, že telefon bude vítanou změnou za starší modely Honoru a jiných, cenově podobných zařízení.

HEUREKAHonor 8X 4GB/64GB Dual SIM na Heureka.czHonor 8X 4GB/64GB Dual...Cena od 4 499 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené) HEUREKAHonor 8X 4GB/128GB Dual SIM na Heureka.czHonor 8X 4GB/128GB Dual...Cena od 2 477 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené)

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Tomáš Hubka

Student IT, notorický hráč her jak na počítači tak na mobilu, nadšenec do mobilních aplikací a fanoušek seriálů.

Komentáře

Miroslav Malý

3. 11. 2019, 16:35

Mam ho a je dobrej……
Vydrz celodenni je OK.Ctecka otisku funguje okamzite.

Karel Podkovička

22. 7. 2019, 8:41

Dá se sehnat na mall,cz za 13 tisíc korun, foťák má bezkonkurenčí, všeobecně honory mají velice dobré foťáky, které dělají úžasné fotky. Má skvělé rozlišené displeje, a ramku 6 BG, nejlepší je se podívat přímo na jejich stránky hihonor.com

Lucka Navrátilová

21. 7. 2019, 9:28

Jaká je jeho cena zhruba? kde se dá koupit nejlevněji? a jak je na tom s fotoaparátem? jak je velký?

Karel Ponížil

20. 7. 2019, 16:43

Já mám už svůj druhý honor, první jsem si sám rozbil svojí blbostí mechanicky, když jsem ho zapomněl na střeše auta, a rozjel se. jinak telefon šlapal dobře, teď jsem si koupil jejich nový honor 20 pro, který je báječný, přes design, po výkonnost telefonu.

Lucka Navrátilová

19. 7. 2019, 17:18

Jaké máte s honory zkušenosti? jsou to kvalitní telefony?

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat