reklama

Motorola One – čistý Android s výřezem recenze

Motorola One – čistý Android s výřezem [recenze]
2018-11-27T12:00:11+02:00
• 27. 11. 2018
1

Motorola si prožila zřejmě ten nejnáročnější přechod do nové éry smartphonů. Změnila dvakrát majitele, a dokonce to vypadalo, že název Motorola vymizí kompletně z trhu. Lenovo chtělo prosadit jen sérii mobilů Moto, ale nakonec došlo ke zvratu a Motorola (jako značka) se vrátila kompletně.

Letos jsme se dočkali celkem překvapivé změny. Lenovo nechalo uvést mobily Motorola One, kde druhé slovíčko přímo souvisí se systémem Android v edici One. Jednoduše řečeno, tyto mobily obsahují čistý systém bez větších úprav. V rámci dnešní recenze se podíváme na základní model Motorola One.

Sklo a plast

V první řadě je nutné zmínit, že Motorola One spadá do nižší střední kategorie, proto není divu, že i konstrukce doznala ústupků, byť v této kategorii to nebývá obvyklé. Model One je složen hlavně ze skla a plastu. To by mohlo několik zájemců odradit, ale plast je zde použit jen po obvodu zařízení. Jeho povrch je upraven tak, aby připomínal kov, respektive ocel. Po hmatu to nejde moc poznat, což je rozhodně plus.

Motorola One

Netuším, jak se změní povrchová úprava po delším používání, ale mohu odhadnout, že dojde k sedření vlivem používání. S vhodným obalem, který součástí balení, by se ale nic takového nemuselo stávat. Na prvních úchop Motorola One působí dobře a zpracování nevykazuje jakékoliv nedostatky. Ostatně sklo na zadní straně dává pocit trochu lepšího mobilu.

Tlačítka na mobilu jsou umístěna na pravé straně, kde v horní části se nachází kolébka pro hlasitost a blíže ke středu je umístěno hlavní vypínací tlačítko. I zde byl použit plast. Jejich stisk je dostatečně jistý, jen se mi zdá, že vypínací tlačítko je více zapuštěno a jeho mačkání není tak jisté jako v případě hlasitosti.

Motorola One

Spodní strana zařízení disponuje USB C konektorem. Po jeho stranách jsou umístěny grily pro reproduktor a mikrofon. Na horní straně je umístěn konektor pro sluchátka jeden mikrofon. Levá strana disponuje jen slotem na dvě SIM karty a jednu microSD kartu. Mohu Motorolu pochválit, že se nejedná o hybridní slot. Můžete současně využívat možnosti rozšíření vnitřního úložiště a dvou aktivních SIM karet najednou.

Motorola One

Zadní skleněná strana je narušena vystouplým duálním foťákem. Každý je řešen samostatně a mezi foťáky se nachází přisvětlovací dioda. Kolem jednotlivých foťáků se zřejmě nachází kovový proužek pro větší ochranu, ale tím si nejsem zcela jist, nebo spíše nemohu tuto informaci potvrdit.

Ve středové části se nachází logo společnosti Motorola, ale tentokrát nejde jen o dekorativní prvek. Písmeno M skrývá i čtečku otisků prstů. Bohužel zde chybí podpora gest nebo jakýchkoliv dalších funkcí. Na druhou stranu plní čtečka otisků svou funkci naprosto dokonale. Vždy došlo k rozeznání prstu a její zpracování a zapuštění do skleněných zad je výborné. Jednoduše se dá nahmatat a nikdy nezklamala.

Motorola One

Přední strana nese kromě displeje přední foťák, reproduktor, senzory a také přisvětlovací diodu, což stále není obvyklé, zejména v této třídě mobilů. Pod displejem se nachází poměrně silnější brada, kde je umístěn jen název Motorola. Tlačítka pro ovládání systému jsou řešena softwarově.

Marně byste hledali notifikační diodu, není zde. Místo toho Motorola použila ambientní displej, který se rozsvěcuje na základě pohybu se smartphonem. Nabízí informace o notifikacích, čase a kapacitě baterie.

Co se týče hlasového výstupu, tak je mobil osazen jen jedním reproduktorem. Přední se nevyužívá zcela vůbec, což je škoda. Velikost by na to měl. Samotný hlasitý výstup je dostatečný a málokdy budete dávat hlasitost na maximum. Pokud používáte spíše sluchátka, Motorola One vás potěší zakomponovanou technologií Dolby/ Dolby Audio.

S výřezem a s HD+

Nemám nic proti použití výřezu, pakliže telefon chce využít maximálně celou plochu pro displej, ale zde se nekoná hra na nejtenčí rámečky. Boční nejsou nikterak velké, ale spodní brada je značná. Z počátku mi samotný výřez celkem vadil, ale Motorola vše vyladila softwarově. Netrvalo dlouho a zvykl jsem si na nakousnutý displej.

Motorola One

Na co jsem si ale nezvykl, je rozlišení panelu. Použít u mobilu střední třídy jen HD rozlišení je tak trochu tristní. Pro základní práci dostačuje, ale nevychutnáte si videa ve vyšší kvalitě a u her s velkým množství detailů pocítíte nižší rozlišení. Je zde i paradox, kdy Motorola One umí pořizovat 4K video záznam, ale na HD panelu nemáte šanci se podívat na plnou kvalitu. Displej nestačí ani na prohlížení fotek. Na ty se v lepším rozlišení můžete podívat až na počítači.

Abych panelu zcela nekřivdil, tak na přímém denním světle je dobře čitelný a svou svítivostí dostačuje na běžné používání.

Dobře pojatý výřez

Ačkoliv najdeme mnoho mobilů s výřezem, tak výrobci s ním neumí nějak dobře pracovat. To není případ Motoroly One. Zde jednoduše výrobce zapracoval na softwaru, což je vidět například u zakulacených rohů. Jsou rovnoměrné, a to dokonce i v případě sledování videí, kde se vytvoří umělé zakulacení, aby se docílilo symetrie. U aplikací je zajištěna podpora nakousnutí a u her nebo videí dojde k zamaskování výřezu.

Motorola One

Bohužel v nastavení Androidu One nenajdete jakékoliv nastavení, které by vám umožnilo vypnout zobrazování výřezu. Vše bylo nastaveno výrobcem a uživatel nemá jakoukoliv možnost volby. Ani s aplikacemi na umělé skrytí výřezu nestačí, zde jednoduše nefungují.

Zde jednoduše musíte překousnout obsažení nakousnutí, ale na druhou stranu se nesetkáte s nějakými komplikacemi v používání mobilu.

Hardware neohromí

Někteří výrobci používají procesor Snapdragon 636 ve střední třídě, za což schytávají kritiku. V tomto případě ale Motorola sáhla po ještě starším procesoru. Vše obstarává Snapdragon 625 z roku 2015. Sice se jedná o osmijádrový kousek s taktem 2 GHz, ale na dnešní Snapdragon 660, 670 nebo 710 absolutně nedostačuje.

K dispozici má 4 GB operační paměti, což má značný vliv na celkové používání mobilu. Jelikož není nutné aplikace neustále spouštět a zůstávají v paměti, tak jejich provoz procesor zvládá velmi dobře. V rámci běžného používání jsem se nesetkal s nějakým zaváháním nebo sekáním. Motorola One je velmi dobře optimalizovaný mobil.

Pro uživatelská data se zde nachází 64GB úložiště a vzhledem k možnosti rozšíření pomocí microSD karty, bude běžný uživatel dostatečně spokojen.

Konektivita

Motorola One umí například nabídnout v oblasti určování polohy technologie jako GPS, AGPS, GLONASS, a dokonce Galileo. V případě WiFi se ale zázrak nekoná. Dle nového značení disponuje jen WiFi 4, což odpovídá 802.11 n. Sice je k dispozici 802.11 a, ale zcela chybí standard ac. Bluetooth je ve verzi 4.2 a v rámci výbavy najdeme i NFC, které pracuje dobře při placení mobilem.

Zvláštní je, že společnost neuvádí na oficiálních stránkách k mobilu Motorola One, že by zde byla podpora frekvence 800 MHz (B20), ale naše testy prokázaly, že si s tímto připojením poradí velmi dobře.

Specifikace

 • displej: 5,9 palců (1520 x 720 pixelů) HD+, 19:9, IPS
 • procesor: Snapdragon 625, 2 GHz
 • 4GB RAM
 • úložiště: 64 GB
 • Dual SIM (nano + nano + microSD)
 • Android 8.1 (Oreo)
  • zadní – 13 MPx, LED, f/2.0, PDAF
   • sekundární – 2 MPx, f/2.4
  • přední – 8 MPx
 • čtečka otisků prstů
 • 3.5mm audio jack, Dolby
 • P2i
 • rozměry:  149,9 × 72,2 × 7,9 mm, 162 gramů
 • LTE, WiFi 802.11 a/b/g/n (2.4 a 5 GHz), Bluetooth 4.2, GPS, USB C
 • baterie: 3000mAh + rychlé nabíjení

Baterie stačí

Motorola One je vybavena baterií o kapacitě 3000 mAh, což dostačuje na jeden aktivnější den. V podstatě jsem se nemusel starat o dobíjení, i večer zbylo dostatek energie pro nějaké to sledování videí. Pakliže bych se umírnil a nevyřizoval každou notifikaci a nesledoval večer Youtube, mohl bych se dostat na dva dny.

Motorola One

Celkem mě překvapilo nabíjení. Motorola prosazuje svou nabíjecí technologii Turbo, ale šlo znát, že v podstatě podporuje širokou škálu standardů, kde například nechybí USB Power Delivery. Díky tomu mi mnohokrát mobil hlásil, že dochází k Turbo nabíjení i nabíječkami jiných výrobců, které podporují Quick Charge od Qualcommu. U power banky od Xiaomi jsem se dočkal i jednoduchého konstatování, že dochází k rychlému nabíjení.

Doplnění energie mi vždy trvalo do dvou hodin. Samozřejmě se mobil dostal na 80 % kapacity velmi rychle, něco málo přes hodinu a zbytek se doplňoval již pomaleji.

Android One

Motorola již dříve prosazovala spíše čistou podobu operačního systému, ale nyní došlo přímo na program Android One. Díky tomu se nemusíte bát o aktualizace, a to dokonce po dobu tří let. Čistota je ale zde znát i v bonusových funkcích. Nejsou zde obsaženy všechny vymoženosti, jaké se objevují u jiných vyšších modelů této značky. Například čtečka otisků prstů nemá k dispozici gesta.

Na druhou stranu se nabízí například rychlé zatřepání mobilem, což spustí přisvětlovací diodu, nebo rychlé otáčení mobilem pro spuštění fotoaparátu. Více gest zde není. Jak jsem psal již výše, ani se nenabízí možnost úpravy práce s výřezem v displeji.

Nejvíce oceňuji základní aplikace od Googlu, a tím nemyslím jen Gmail. K dispozici jsou Kontakty, Zprávy nebo Telefon. Launcher podporuje gesta pro stažení notifikační lišty nebo vysunutí seznamu aplikací.

Zde se tedy nabízí prostor pro vlastní modifikace. Cokoliv, co potřebujete, musíte si nainstalovat. Nenajdete zde zbytečně vymoženosti nebo aplikace.

Příležitostné focení

Motorola One nabízí 13MPx snímač s fázovým ostřením, kterému dopomáhá 2MPx senzor pro určování hloubky ostrosti. Nejsou zde tak jakékoliv dodatečné možnosti jako zoom, širokoúhlé záběry nebo monochromatické fotografie. Sekundární snímač je zde jen kvůli bokeh efektu, což není tak podstatná funkce u takového zařízení. Ostatně Google dokazuje u svých mobilů, že není potřeba sekundárního snímače pro rozmazané pozadí za foceným objektem.

Motorola One

Zvláštní je, že i přes rozlišení snímače si nevychutnáte výtvory naplno. Displej s HD rozlišením jednoduše nestačí. Vše, co vyfotíte, bude na takovém panelu vypadat nedokonalo. O kvalitách snímků se tedy musíte přesvědčit na lepším displeji nebo jen skrze reakce na sociálních sítích.

Co se týče softwaru, nabízí se poměrně dobře vytvořená aplikace. Má dokonce několik bonusových funkcí. Lze vytvářet animované obrázky, kde si zvolíte, co se má animovat a co ne. Také se nabízí třeba streamování přímo na Youtube. V případě videí je zde podpora zpomalených záběrů nebo časosběrných videí.

Vzhledem k výbavě jsem nečekal možnost natáčení videí ve Full HD s 60 snímky za sekundu nebo 4K rozlišení s 30 snímky za sekundu.

Motorola se skutečně snažila přinést funkce navíc, ale asi by nebylo od věci, soustředit se na běžné focení. Za dobrý světelných podmínek umí foťák podat dobré výsledky, ale jak je u některých fotek vidět, tak HDR režim je někdy až moc agresivní. V některých případech je problém s věrností barev. S horšími světelnými podmínkami vzrůstá potřeba větší stability při focení. I zde platí, že s dostatkem světla lze pořídit dobré snímky.

 

Na druhou stranu musím pochválit Full HD s 60 snímky za sekundu. Bohužel stabilizace v tomto režimu moc neúčinkuje, ale je možné docílit poměrně dobrého videa. Nabízí se i 4K záznam, ale elektronickou stabilizaci obrazu nejvíce pocítíte u Full HD s 30 snímky za sekundu.

Motorola One – verdikt

Motorola One je poměrně rozporuplné zařízení. Po hardwarové stránce se jedná o zastaralý kousek, který nedisponuje plnou konektivitou. Procesor je staršího data a HD displej nestačí ani na prohlížení 4K videí, které umí Motorola One zaznamenávat. Když k tomu připočítáme cenu kolem 6 000 Kč, tak asi o tento model nezavadí větší fanoušek smartphonů.

Z jiného úhlu pohledu se dá konstatovat, že se jedná o odladěný mobil s čistým Androidem, který nabídne dlouhou podporu ze strany společnosti Motorola. Slibují se tři roky aktualizací. Vše je dostatečně optimalizované, nic se neseká a softwarová výbava je dostačující.

Motorola One

Tento model má výhodu v tom, že se na trhu nenachází dostatek zařízení s čistým Androidem. Dalo by se říci, že největším konkurentem bude Xiaomi Mi A2 nebo Xiaomi Mi A2 Lite, ale u nich chybí NFC pro placení. Dále by se nabízela Nokia 5.1, ale Motorola One vyhrává svou výbavou. Případně by se za konkurenci mohl považovat model Nokia 6.1, ale i zde nabízí Motorola One o něco více.

I přes jednoduché konstatování, že cena Motoroly One je zbytečně vysoká, tak při pohledu na současný trh je tato novinka rozumnou alternativou.

Klady

 • čistý Android One
 • zpracování
 • odladěnost

Zápory

 • hardwarová vybavenost
 • jen HD displej
 • jen WiFi 4
HEUREKAMotorola One 4GB/64GB Dual SIM na Heureka.czMotorola One 4GB/64GB...Cena od 4 390 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené)

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

K těm záporům bych ještě rozhodně přidal skleněné provedení a malou baterii. Chybějící NFC lze částečně nahradit pouhou samolepkou z banky a USB-C nepovažuji za nic tak exkluzivního, resp. potřebného. Za mne stále vede v podobném provedení Xiaomi za méně peněz.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat