reklama

Android P vyřeší dlouholetý problém s monitorováním síťové aktivity

Android P vyřeší dlouholetý problém s monitorováním síťové aktivity
2018-05-07T16:29:41+02:00
• 7. 5. 2018
2

V rámci Androidu jsme se dočkali mnoha změn za poslední několik let. Google se více soustřeďuje na bezpečnost a omezuje aplikacím, aby se jen tak dostávaly k informacím bez vědomí uživatele. Pokud máte novější Android na svém zařízení, tak při spuštění nově nainstalované aplikace musíte potvrzovat přístupy třeba k úložišti, foťáku a jiným součástem. Díky tomu máte přehled, jaká oprávnění aplikace vyžaduje.

Bohužel do dnešního dne může jakákoliv aplikace monitorovat vaši síťovou aktivitu bez toho, aniž byste to věděli. Aplikace jednoduše nepotřebuje oprávnění a ani nemusí informovat uživatele.

Konec sledování síťové aktivity

Webu XDA Developers se podařilo objevit v rámci komentáře v AOSP, že Google omezí přístup do složky „/proc/net“, kde se nachází TCP a UDP soubory obsahující síťovou aktivitu. Ani v aktuálním Androidu 8.1 Oreo není přístup jakkoliv omezen, díky čemuž lze zaznamenávat, kdy se jakákoliv aplikace připojuje k internetu a také na jaké servery.

Díky tomu lze sledovat vaši aktivitu, ale nemusíte se bát, že by šlo zjistit, co je obsahem samotných dat. To není možné, ale už jen samotné informace, kdy a kam se připojují aplikace v mobilu, jsou velmi cenné. Google ale ponechá určitou možnost pro VPN aplikace, ale zde bude vyžadováno oprávnění, takže uživatel bude vědět, že se bude pracovat s těmito daty.

Stinnou stránkou této změny je ale fakt, že se k těmto datům nedostanou aplikace, které budou zacíleny na API28. Ani s nejnovějším Androidem na smartphonu nebude možné zakazovat přístup k těmto datům. Ke kompletnímu znepřístupnění této části Androidu dojde až v roce 2019, kdy Google bude požadovat po aplikacích cílení na API28.

Naštěstí se nejedná o bezpečnostní riziko, které by mohlo vést k odcizení přístupových údajů nebo sledování samotného datového provozu. Na druhou stranu může jakákoliv aplikace sledovat, kam se připojují další aplikace.

Podívejte se, kdy a kam se aplikace připojují

V Obchodě Play existuje několik aplikací, které vám dovolují přímo se podívat na informace, kam se jiné aplikace připojují. Jedna z nich se jmenuje Netstat Plus.

Zdroje: xda-developers.com, androidpolice.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Libor Foltýnek

7. 5. 2018, 17:09

Chápu dobře, že Google zase ořeže funčnost Androidu a moje aplikace zobrazující aktuální síťový přenos bude mít problém s fungováním?
Proč ty přístupy zakazují? Nestačí na to uživatele jednou upozornit?

Přemysl Vaculík

VIP 7. 5. 2018, 17:12

Tady je problém, že pro přístup k těmto informacím nebylo zapotřebí oprávnění. Přístup bude nějak zajištěn pro VPN aplikace a podobné. Jak se to vyřeší, to zatím nevíme.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat