5 věcí, co mám rád na iOS

5 věcí, co mám rád na iOS
2016-05-23T07:00:48+01:00
• 23. 5. 2016
10

Nedávno jsem napsal článek o přechodu z Androidu na iOS. Ještě při začátku se objevovaly názory, že to není zrovna nejlepší nápad. Ostatně jsem se obával i já, že jsem příliš ovlivněn Androidem a na iOS se budu dívat až příliš kriticky. Naštěstí delší doba používání iPhonu mi dala hodně a pochopil jsem strategii Applu. Taktéž mi napomohlo, že jsou si oba systémy velmi podobné a rozdíly se skrývají v detailech.

Přechod z Androidu na iOS – čekal jsem něco jiného

Během používání iPhonu jsem si oblíbil několik věcí, o kterých bude tento článek. Pro některé to mohou být jen detaily nebo maličkosti, ale právě na nich záleží nejvíce.

logo_vertikalni_CZC.cz

iPhone 6s Plus 128GB zapůjčil obchod CZC.cz, za účelem testování iOS.

Optimalizace

Jakýkoliv operační systém může lákat na aplikace, funkce, možnosti a další vychytávky, ale vždy bude záležet na jedné vlastnosti, díky které je nebo není použitelný na smartphonech. Tím samozřejmě myslím optimalizaci s ohledem na spotřebu energie. Souvisí s tím řízení zdrojů, služeb a dalších částí.

2016-05-08 16.11.38

V případě iPhonu 6s Plus udělal Apple přímo úžasnou práci. Pro mě nebyl problém, aby mi mobil vydržel dva dny práce a ještě si užil nějakého relaxování. Jakákoliv činnost mi neudělala z ukazatele baterie odpočítávání času. Ani sledování Youtube videí nebylo problematické. Samozřejmě se zde musí brát v potaz optimalizace ze strany vývojářů.

Co se týče samotného systému bez náročné práce, tak jsem si někdy myslel, že se ukazatel baterie zasekl, jelikož se nehnul někdy i hodiny. V tomto bodě má iOS konkurenční výhodu, která bude nejednomu výrobci ležet v žaludku.

Aplikace na focení

Ačkoliv nejsem nějaký fotograf a celkově spíše pořizuji momentky než nějaké pokusy o umělecká díla, tak aplikace na focení na mě udělala velký dojem. Ano, nemá tak rozsáhlé možnosti pro manuální nastavování a vlastně nastavení není ani v aplikaci, ale celkově uspokojí každého běžného uživatele.

2016-05-22 12.28.27

Aplikace se spouští rychle, žádné záseky nebo zpomalený chod, což jsou důležité vlastnosti. Nabízí běžné focení, čtvercové snímky, základní filtry, panorama, video, zpomalené záběry a časosběrná videa. Nesmí chybět HDR a časovač. Bonusem jsou Live fotografie, ale ty jsem nikdy nevyužil. Navíc je zde možnost zamknutí ostření a případně ruční vyvážení bíle.

Co se týče stabilizace a výsledných záběrů, tak jsem se utvrdil v kladném hodnocení, když jsem iPhone použil pro natočení dvou videí. Sami posuďte.

Hledání na gesto

Nyní bych rád zmínil drobnost, kterou je gesto pro vyvolání hledání. V případě Androidu si musíte pořídit launcher nebo widget, případně launcher se zabudovaným widgetem pro hledání. Osobně používám jen Google Launcher, kde zabírá místo na každé obrazovce právě widget.

2016-05-22 12.30.08

V případě iOS jsem si jednoduše oblíbil tažení prstu uprostřed displeje směrem dolů, přičemž se vyvolala obrazovka pro hledání. Chytře ukrytá funkce, která je na dosah palce. Navíc se jedná o efektivní umístění nezávislé na tom, co je na ploše.

Aplikace

Z Androidu jsem byl zvyklý, že instalace některých aplikací může trvat velmi dlouho, aktualizace taktéž. Byl jsem až mile překvapen, jak toto zvládá iOS. Nemohu srovnávat oba systémy v této kategorii, ale v případě Applu jsem si oblíbil tuto rychlost.

2016-05-22 12.16.52 2016-05-22 12.17.04

Navíc je zde podstatný rozdíl. V případě Androidu se aplikace aktualizují sériově, ale u iOS dochází k paralelnímu způsobu. Díky tomu je celý proces výrazně rychlejší, pokud bylo vydáno více nových verzí aplikací.

Plynulost

Již jsem napsal, že se mi líbí optimalizace iOS z pohledu řízení spotřeby, avšak podobného dojmu nabývám i v případě plynulosti systému. Za celou dobu jsem se nesetkal se situací, kdy by systém zaváhal nebo mě nějak zklamal. Vše funguje plynule, pokud nepočítám velmi náročné aplikace, ale ani v krušných chvílích iPhone neposkytl důvod, abych pochyboval.

Dokonce jsem si nevšiml ani poklesu FPS nebo grafické chyby spojené s výkonem. Všechny animace byly vždy plynulé a reakce iOS naprosto perfektní.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Matej Rajniak

23. 5. 2016, 15:52

Bude aj clanok, ktorych 5 veci sa mi na iOS nepaci? :)

BTW najhorsia vec na iOS je podla mna chybajuce tlacidlo spat, klikat do laveho horneho rohu je ergonomicky to uplne najhorsie miesto… posledny iPhone kde to malo zmysel je 5S, pripadne teraz novy SE… inak to je totalne krkolomna akcia ktoru clovek vykonava rutinne… Keby zil Steve, otrieskal by to dizajnerom o hlavu… :/

nechcem sa zastávať iOS, ale BTW iPhony majú super fičúru a to, že keď dva krát tapneš na hw tlačidlo pod displejom, tak sa ti displej skráti na polovicu a teda dočiahnúť to tlačidlo späť nie je problém… určite by som to nechcel robiť pri každej apke pri každom kroku späť, ale ak nemôžeš použiť druhú ruku, tak je tu super.

Matej Rajniak

23. 5. 2016, 16:38

O tej viem, ale urobit 2x tap na HB, potom prehmatnut prstom na tlacitko spat… lahsie sa mi veru skrabe lave ucho pravou rukou cez hlavu popravde…

Cital som knihu „Steve Jobs“ a tam opisovali ako sa nad kazdou ficurou zamyslali a prerabali veci na novo… Holt Steve je prec, nema tam kto za nich rozmyslat… ono nie je hanba okopirovat back button z androidu… Hanba je ze to este nespravili… alebo nepouzili ten double tap na HB ako tlacidlo spat (co by mi davalo vacsi zmysel ako to co to robi teraz…

Mám iPad a Meizu MX4 Pro a instalace aplikací mi přijde rychlejší na Androidu.

Na iOS se vám častěji stane, že se instalovaná appka při instalaci sekne a musíte ji ručně smazat a nainstalovat znova. Na androidu se nic takového nestává a pokud máte stabilní připojení tak se vše vydaří na první pokus.

aD plynulost, zkoušet si na novém iPhone 6S Plus pustit třeba GarageBand jak dlouho to trvá… jinak iPhone 6S Plus má jednu z nejvýkonnějších mobilních GPU od PowerVR six core.

Důvod proč vydrží iPhone o trochu déle na baterii než porovnávaná konkurence má několik důvodů.

1) iPhone dokáže lépe pracovat s notifikace a procesy na pozadí (dovolí jich minimum)
2) iPhone má nižší kapacitu paměti RAM a i když to při přepínání aplikací není na první pohled znát, tak iPhone jakmile přepněte appku, tak tu původní systém zcela killne nebo hybernuje.

Tím že všechny appky systém uspává dokáže ušetřit dost výkonu, tím pádem i baterie.

3) iPhone používá ve srovnání s konkurencí displeje s nižším počtem pixelů, je logické, že výdrž telefonů, které mají nízké rozlišení bude vyšší při stejné kapacitě baterie než u konkurence s QHD

Nexus 6P 2650×1440 = 3 686 400 pixels
iPhone 6S Plus 1920×1080 = 2 073 600 pixels
iPhone 6S 1334×750 = 1 000 500 pixels
iPhone SE 1136×640 = 727 040 pixels

Nexus 6P má displej s 1.7 násobně vyšším počtem pixelů…to se na spotřebě nutně projeví.

Ján Valkovič

23. 5. 2016, 20:42

1) iOS a Android sa v multitaskingu priblizuju, Doze je krok smerom k iOS a iOS 7 zas priniesol ulohy na pozadi, cize je to krok smerom k Androidu

2) Ide hlavne o rozdiel nativne aplikacie v iOS vs Java aplikacie prelozene do nativnych v Androide. Nativna aplikacia je takmer vzdy rychlejsia a uspornejsie (btw, Android ma JVM pre kazdu spustenu aplikaciu zvlast, sice to nie je ani zdaleka tak pazrave ako Java na PC, ale cast prostriedkov si to zoberie)

3) Nemozes porovnavat dispeje len na zaklade rozlisenia, ak idem to extremu, tak napr. 8k SAMOLED displej, ktory zobrazuje iba ciernu ma ovela nizsiu spotrebu ako FHD IPS. Suhlasim, ze v realnom zivote nenajde vela 8k SAMOLED displejov z uz vobec nie takych, ktore by zobrazovali iba ciernu, ale stale plati, ze nie je pixel ako pixel. A rozdiely v efektivite su aj medzi generaciami jednotlivych displejov.
Ale musim suhlasit z 2. castou, viac pixelov = vacsie zatazenie GPU. Tu tiez prichadza na rad efektivita, napr. 2k displej a Snapdragon 801 nebola efektivna kombinacia, ale nove SoC uz 2k zvladaju celkom s prehladom, aj ked pri graficky narocnych hrach bude asi FHD vo vyhode.

David Nejeral

23. 5. 2016, 12:09

ačkoliv mám zkušenost s oběma systémy mám android (N5x) protože iOS je pro mne příliš svazující. Rychlost instalace aplikací na iOS je určitě vyšší. Vždyť u androidu musíme počítat s tím že aplikace neběží nativně, ale v Javě. To bude vždy o něco pomalejší. Android aplikaci stáhne a pak zkompiluje na disk což prodlouží délku instalace. Výhoda tohoto systému je v možnosti použít různé architektury procesorů. Nevýhoda v rychlosti.

jj iOS má veľa predností… hlavne, že je vždy nainštalovaný na top modeli a preto sa často stáva, že ľudia porovnávajú neporovnateľné. Ak chcú porovnávať iOS s androidom, tak musia porovnávať iPhone 6s s Nexusom 6p. Potom sa nestane, že recenzentovi chýba vyhľadávanie na domovskej obrazovke a je nutné „si pořídit“ launcher alebo widget. Lebo pokiaľ viem, tak natívny androidový launcher toto vyhľadávacie gesto má. A ste to napísali, ako keby si stiahnuť launcher alebo widget bola robota ako kopať kanál 12 hodín.
Nie som nejaký iOS hater ani Android lover, ale niektoré veci boli napísané dosť zaujato. Že som až nadobudol z toho dojem, že „som z toho celý paf, že mám zariadenie za 800€“. A to sa mi nepáči. Android má hlavne nevýhodu, že ho przdnia výrobcovia ako Samsung, LG, Lenovo a ostatné čínske značky ani nehovorím…

StavebnyStroj

23. 5. 2016, 8:33

Lepsie by som to nenapisal. Anno zo vsetkym suhlasím. Ani ja neznasam ked sa porovnava iOS s Androidom a pritom sa použijú mobilne telefony ktore su neporovnatelné. Mam oba aj iOS aj Android ale iOS je mimo. Ten uzavrety system zabil aj tu najvacsiu optimalizaciu na svete.

Ako nehovorím, že iOS je mimo. Proste je to systém pre iný typ používateľov. Ja by som v živote nemohol mať iPhone (aj keď som ho mal na skúšku a bol rýchly a super fotil a neviem čo všetko super), ale proste ja nie som z tých používateľov, ktorý potrebujú telefón len zapnúť a používať. Čo ja poznám ľudí, čo majú iPhony, tak 90% z nich nemajú zmenené zvonenie. Proste oni si ho nechcú prispôsobovať a vlastne ani nemôžu. Oni chcú telefón vytiahnuť zo škatuľky, vložiť SIM a používať. Ja taký nie som. Ja si ten telefón veľmi rád prispôsobim, aby sa mne dobre používal a bol som s ním efektívny. A nie som nejaký geek, čo si to všetko nastavuje 3x do týždňa. Našiel som si kombináciu aplikácií a funkcií, ktorú keď si nastavím na začiatku (cca 20 minút to trvá) tak to tak používam potom bez toho aby som to menil. Takto som si nastavil telefón pred troma rokmi a používam ho tak stále. Ale je to moje nastavenie a nie ako mi páni od iOS nastavili a ako ma to nútia používať…

Ján Valkovič

23. 5. 2016, 9:50

Autor je vlastnikom Nexusu 6P. A nadpis je „5 věcí, co mám rád na iOS“, cize uz z nadpisu je jasne, ze ide o subjektivny nazor ;-)

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat