reklama

Měl by Apple uchovávat otisk prstu v iCloud?

Měl by Apple uchovávat otisk prstu v iCloud?
2015-01-21T11:50:13+02:00
• 21. 1. 2015
1

Apple v roce 2013 představil svůj senzor TouchID na iPhonech, který slouží pro snímání otisků prstů. Primárně šlo o využití pro odemknutí smartphonu, ale postupem času se rozšiřují možnosti. Například můžete tato biometrická data využít pro ověření identity u plateb. Společně s Apple Pay se jedná o elegantní řešení. Avšak samotný otisk prstu je uchováván v samotném zařízení.

11581-4641-150115-Touch_ID-3-l

V minulém týdnu se objevila patentová přihláška Applu, která popisuje možnost synchronizace biometrických dat do iCloud. Díky tomu byste nemuseli registrovat své otisky na každém zařízení. Zřejmě by došlo k rozšíření některých platebních možností.

Ačkoliv by se mohlo jednat o elegantní řešení, David Emm z Kaspersky Lab varuje:

Ukládáním otisků prstů v cloudu by Apple mohl rychle ověřit něčí identitu zřejmě hlavně pro účely plateb. Můj otisk prstů naskenovaný v reálném čase by byl porovnán s tím, který by byl uložen u Apple. Umožnilo by to Applu vedle Apple Pay získat další způsob, jak z iPhonů udělat platební nástroj.

Na první pohled se zdá, že to nepředstavuje větší riziko než ukládání hashů hesel na stránkách poskytovatele (ačkoli bohužel někteří z nich hesla ukládají jako prostý text). Nicméně je tu jeden podstatný rozdíl. Pokud mé heslo unikne, můžu vytvořit nové. Bohužel ale nemůžu změnit svá biometrická data.

Pokud tedy tato data nejsou bezpečně uložena (a nic jako 100% ochrana neexistuje), riziko může být mnohem větší, než krádež hesla. Představuje to podobnou situaci, jako mít jediné heslo na všechno, ale bez možnosti to změnit.

Navíc musíte připočíst fakt, že své otisky necháváte všude kolem, doslova, na co sáhnete. Pro vytvoření kopie otisku ani nepotřebujete nikterak složitou technologii, dokonce by postačil foťák na mobilu a lepší tiskárna.

Uvidíme, s čím se Apple pochlubí, ale zatím nejbezpečnější metodou bude dvoufázové ověření, kde si nevystačíte jen s jedním heslem.

Zdroj: cnet.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

mobilesman

21. 1. 2015, 18:04

nojo Apple pak jim uniknou jako fotky celebrit a bude …

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat