reklama

Do Google účtu zřejmě nebudeme potřebovat heslo

Do Google účtu zřejmě nebudeme potřebovat heslo
2013-09-17T08:45:46+02:00
• 17. 9. 2013
2

Pokud se podíváte na svůj internetový život, tak permanentně potřebujete uživatelské jméno a nějaké heslo do chráněných služeb. Bohužel samotná hesla nejsou mnohdy bezpečná, jelikož nejsou komplexní, dlouhá a často se nemění. Právě frekvence změny je u některých lidí v řádů let. Bohužel zde máme také bezpečnostní chyby na straně služeb – hackři se mohou nabourat do systému nebo silou prolomí heslo.

TE-AB303_PASSWO_G_20130912112803

Jednou z bezpečnějších forem autentifikace je biometrie, což v současnosti zavedl Apple. Podle spekulací se na to chystají i další výrobci, ale Google zřejmě mezi ně patřit nebude. Právě zaměstnanci tohoto amerického giganta testují zcela odlišný způsob přihlašování do systému. Využívají k tomu speciální token YubiKey Neo, který stačí připojit do počítače a v podstatě se můžete přihlásit třeba do Google účtu bez zadání hesla nebo pinu.

YubiKey Neo je malé zařízení, které stojí přibližně 50 dolarů a je vybaveno i NFC technologií. Jakmile zasunete tuto malou klíčenku do počítače nebo využijete NFC pro smartphone, tak se přihlásíte ke svému účtu. Je vybaveno malou baterií a v podstatě neustále generuje heslo, takže se chová jakou současné tokeny.

Samozřejmě vás napadne otázka, co když vám někdo odcizí toto malé zařízení. Jeho využití budete moci zablokovat pomocí webové aplikace nebo po telefonu. Tento rok dochází k testování v rámci společnosti Google, ale je možné, že toto řešení bude nabídnuto příští rok běžným zákazníkům.

Zdroje: online.wsj.com, androidauthority.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Ladislav Polický

17. 9. 2013, 21:25

Login přes NFC? Takže bude stačit, abych měl klíčenku v notebooku, abych mohl pracovat s účtem v počítači a kolem projde kolega se smartphonem a je přihlášený v mém účtu? No děkuji pěkně.

Ladislav Vondráček

VIP 17. 9. 2013, 12:21

Současný způsob autentifikace mi přijde už dosti přežitý. Ale že by se mi chtělo dávat své biometrické údaje soukromé společnosti, se zrovna říci nedá.
Mimochodem, nevím jak je tomu v Americe, ale u nás je zakázáno, aby soukromé subjekty měli kompletní biometrické údaje. Můžou si oskenovat například můj otisk, ale musí mít uložený jen jeho segment. Doufám tedy, že na toto Apple taky myslel.
Na druhou stranu, používat klíčenku jako vstupní heslo mi taky nepřijde jako dvakrát dobrý nápad. Stačí, když si vybavím, kolik musím vynaložit úsilí, abych si nezapomněl klíče. Dal bych přednost spíše nějakému hardwaru, který můžu nosit neustále u sebe a přitom mě nebude obtěžovat. Líbil by se mi třeba náramek nebo prsten.
Co však skutečně ocením, bude systém, kde se v prvním kroku identifikuju svým jménem (nickem, e-mailem… jen si vyberte) a v druhém kroku by mi bude nabídnuta třeba matice znaků (či symbolů), ve které určím prostor obsahující mé „unikátní“ znaky pro přihlášení. Uspořádání matice se při každém přihlášení změní a tak bude potřeba vymezit prostor jinak, než posledně.
To je dle mého systém hodný 21. století.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim