reklama

Fragmentace Androidu není až tak velký problém, říká spoluzakladatel systému

Fragmentace Androidu není až tak velký problém, říká spoluzakladatel systému
2013-07-14T10:54:53+01:00
• 14. 7. 2013

Za otce systému Android bude vždy považován Andy Rubin, který taky celý projekt řídil úspěšně po dlouhou dobu u Googlu. Nedávno jsme ale byli překvapeni, že se vzdal své pozice a našel si nový projekt, o kterém zatím ještě nic nevíme. V tuto chvíli vede vývoj a kompletně dohlíží nad systémem Sundar Pichai, přičemž netrpělivě čekáme na verzi 5.0. Mezi tím se má ještě objevit Android 4.3, což by nemělo dlouho trvat.

android-fragmentation-graphic

Málokdo ví, že Android původně nebyl určen pro mobily, ale měli jsme se s ním setkat prvně u fotoaparátů. Ovšem taky moc lidí neví, že spoluzakladatelem systému je také Rich Miner, který je v současnosti partnerem Google Ventures. Nedávno se zúčastnil fóra Massachusetts Technology Leadership Council, kde se jednoznačně vyjádřil na téma fragmentace systému Android. Dle jeho slov se toto téma přehání a mnoho lidí z toho dělá větší problém, než ve skutečnosti je.

Rich si myslí, že se jedná o celkem přirozenou věc a navíc ji Google poměrně dobře zvládá. Samozřejmě vidí na trhu systémy, které jsou lépe obsluhovány. Jako příklad uvedl iOS, ale zároveň dodává, že tento systém je vyvíjen jednou společností, která si navíc vyrábí i hardware. Ovšem v případě Androidu nelze jen tak jednoduše tvrdit, že fragmentace je velkým problémem. Upozornil na to, že Android se vyskytuje ve všech cenových hladinách a denně se aktivuje 1.5 miliónu zařízení. Při takovém množství je práce Google nadmíru dobrá hlavně s přihlédnutím na fakt, že v současné době dominuje Android Jelly Bean s většinovým podílem.

Poukazuje také na nedávný objev chyby v Androidu, která umožňovala podvrhnout aplikaci. Google zareagoval velmi hbitě, přičemž odeslal záplatu všem OEM výrobcům. Například Samsung jako jeden z první aplikoval opravu a v tuto chvíli se zřejmě bude aktualizační balíček rozšiřovat na větší množství zařízení.

20111207_Android_fragmentation_001_610x359

Z jeho slov také vyplynulo, že výrobci odvátí neuvěřitelnou práci v přizpůsobení systému, díky čemž si můžete pořídit mobil s jakoukoliv cenou. Na druhou stranu Apple vydělává víc na iOS zařízeních. Jedná se o protiklady a záleží jen na zákazníkovi, co si nakonec vybere.

V celkovém ohledu sledujeme, že s vývojem Androidu je spokojen i jeho spolutvůrce, i když už dávno není do projektu zainteresován. Nyní navíc sledujeme určité kroky, které zrychlují aktualizace jednotlivých součástí Androidu. Například z poslední doby mohu uvést klávesnici, která se dostala do obchodu Play a nemusíme čekat na její vylepšení, až se objeví nová verze systému.

Zdroj: xconomy.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim