Domů » Články » Ostatní »
Michelle Lee, bývalá šéfka oddělení pro patenty a patentovou strategii v Googlu, potvrdila, že přijme post hlavy patentového úřadu v Silicon Valley. Je to dobře, nebo špatně?
O této dámě je známo, že již během svého působení v Googlu usilovala o změnu fungování věcí okolo patentů. Psala o tom i na oficiálním blogu Googlu v příspěvku Patentová reforma je potřebná více než kdy jindy. Pokud tedy dostane možnost, je zde šance, by mohla něco změnit.
O tom, že je něco shnilého v království patentů, jsem psal třeba v článku Apple si patentoval otáčení stránek. Tento příspěvek je sice lehce útočný a místy nadsazený, ale myslím, že dobře vystihuje situaci, kdy si v podstatě každý (nejen Apple) může patentovat cokoliv.
Objevují se hlasy, že by se celý patentový systém měl zrušit. Také zde máme názory, že by se měl jen změnit a patenty by měly být mnohem konkrétnější, takže by je pak nebylo možné uplatňovat v tak obecném měřítku.
Michelle Lee by se měla v Silicon Valley starat o nové start-upy, kterým by měla pomoci s rychlejším přihlašováním patentů. Měla by se tím zmenšit fronta, díky které jsou pak patenty přiznávány se zpožděním a díky jejímu působení by také mělo dojít k celkovému zrychlení procesu schvalování.
Největší ohlasy samozřejmě vyvolávají spory Apple vs. kdokoliv, respektive iOS vs. Android. O tom, že Android si v začátcích velmi pomohl inspirací u Applu, asi nikdo nepochybuje. Na druhou stranu srovnávat první Androidy a první iOS je jako srovnávat planá jablka a vítěze (nad)národní soutěže v pěstitelství. První verze Androidu stály za starou belu. Na druhou stranu Android se někam vyvinul a teď je plně konkurenceschopným systémem, který ovšem s iOS sdílí skutečně pramálo. Pokud se podíváme na iOS, je stále stejný (rozuměj – pro své uživatele stále stejně dobrý).
Je tedy otázkou, která cesta je z hlediska patentů správná – zrušit, modifikovat, nechat být? V hlavě mi ale straší ještě jedna myšlenka. Pokud je Michelle Lee bývalou zaměstnankyní Googlu, nemůže této společnosti nějakým způsobem nadržovat? Jistě, dostává se do čela pouze regionální pobočky, ale nemůže lobovat u vlivnějších lidí? Tento přístup by zajisté také nebyl správný.
Inspirace je v dnešním světě všudypřítomná. Nevyhneme se jí, ať už sledujeme filmy, seriály, posloucháme hudbu nebo čteme knihy. Otázkou je, kde končí inspirace a začíná kopírování. Doufejme, že se podaří patentový systému upravit/napravit tak, abychom mohli hranici mezi inspirací a kopírováním stanovit snadněji a lépe.
Zdroje: androidauthority.com, newsandinsight.thomsonreuters.com, googlepublicpolicy.blogspot.fi
Domů » Články » Ostatní »
WP8 má problémy, Microsoft začal jednat
Opera v tichosti spouští hudební službu
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Jan Polášek
20. 11. 2012, 11:39Správná cesta je modifikovat – a to na možnost patentovat pouze běžně nepoužívané věci, a omezovat patenty na malichernosti jako právě otáčení stránek.
a k technologickým patentům vždy funkční prototyp