Google Překladač: nově podporuje 110 dalších jazyků

Google Překladač: nově podporuje 110 dalších jazyků
2024-06-29T18:00:29+02:00
• 29. 6. 2024

Zdroj: Dotekomanie.cz

Google si zakládá na službě Překladač, která již nyní podporuje poměrně širokou škálu jazyků. K expanzi podpory došlo v momentu, kdy začala společnost používat strojové učení a umělou inteligenci. Respektive to pomohlo k naučení systému novým jazykům. Google oznámil, že díky pokročilé technologii přidává podporu pro dalších 110 jazyků.

Google ukončuje Překladač ve starších verzích prohlížeče Chrome

Cíl je 1000 jazyků

Google má svou iniciativu nazvanou 1000 jazyků. Google Překladač by se tak měl jednou stát univerzálním nástrojem pro dorozumívání mezi všemi lidmi. Neustále pracuje na rozšiřování, o čemž svědčí například využití Zero-Shot Machine Translation v roce 2022, kdy se podařilo přidat 24 nových jazyků, a to bez nějakého příkladu překladu.

Technologie nabízí další možnosti a tentokrát se Google pochlubil nasazením velkého jazykového modelu PaLM 2. Díky němu se služba rozrostla o dalších 110 jazyků. Jedná se tak o největší expanzi této služby vůbec. Jde sice o velké číslo, ale pokud se na něj podíváme počtem mluvících lidí, tak se jedná o 8 % populace, tedy cca 614 milionů.

Google Překladač

Zdroj: Google

V rámci této expanze si nově služba poradí s jazyky jako afar, kantonština, manština (keltský jazyk z ostrova Man), NKo, pandžábština, tamazight (berberský jazyk), Tok Pisin a další. Čtvrtina nových jazyků je z Afriky. Některé dokonce nemají ani rodilé mluvčí, ale je zde snaha o navrácení.

Samotný model vycházel z mnoha dat, ne jen textových. Překlad je sice komplikovaná věc, ale možná Google využije tyto schopnosti, aby mohl nabídnout i takové Gemini (nástupce Google Asistenta) pro více jazyků.

Zdroj: gsmarena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat