Avast: Třetina Čechů nezná VPN, dalších 37 % ji nikdy nepoužilo

Avast: Třetina Čechů nezná VPN, dalších 37 % ji nikdy nepoužilo
2023-08-12T19:49:50+02:00
• 11. 8. 2023

Zdroj: Avast

3

Více než třetina (34 %) Čechů a Češek nikdy neslyšela o virtuální privátní síti (VPN), dalších 37 % dotázaných ji sice zná, ale nikdy ji nepoužili. Vyplývá to z nového průzkumu Avastu, přední značky v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnosti Gen, globální firmy odhodlané posilovat digitální svobodu všech prostřednictvím svých důvěryhodných spotřebitelských značek.

Jak jsou na tom Češi s používáním VPN?

VPN je přitom jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak je možné chránit data přenášená při připojení k nezabezpečeným veřejným Wi-Fi sítím, které lidé využívají zejména na cestách.

Až 75 % Čechů a Češek letos plánuje vyrazit na letní dovolenou. I na cestách přitom tráví spoustu času online, nejčastěji vyřizováním e-mailů (59 %) nebo používáním chatovacích aplikací (54 %), sociálních sítí (51 %) a online bankovnictví (40 %). Zejména v zahraničí tak mohou mnohým přijít vhod volně dostupné Wi-Fi sítě, například v kavárnách, hotelích nebo na letištích. Právě ty však mohou představovat bezpečnostní riziko. Výzkumníci Avastu zjistili, že více než 38 % veřejných routerů na celém světě má bezpečnostní problémy. Mezi ty nejčastější patří slabé heslo (59 %) a slabé nebo žádné šifrování (36 %).

laptop lady 6000x4000x

Zdroj: Avast

 

Při připojování na veřejné Wi-Fi sítě by lidé měli být vždy obezřetní, ať už jsou v Česku, nebo v zahraničí. Prostřednictvím nezabezpečených veřejných routerů se mohou k připojenému zařízení snadno dostat útočníci, kteří tak získají přístup k vašim osobním údajům nebo finančním prostředkům, případně přesměrují provoz nebo zařízení infikují. Doporučujeme proto vždy na veřejných sítích používat VPN a kvalitní zabezpečení,“ vysvětluje analytik hrozeb Avastu Jakub Vávra.

I navzdory těmto hrozbám mají Češi jedno z nejrizikovějších chování, pokud jde o používání Wi-Fi sítí a VPN. Celosvětově o VPN nikdy neslyšelo 21 % respondentů, což je výrazně méně v porovnání s 34 % Čechů. Přesto si necelá polovina z nich (43 %) myslí, že by bylo užitečné ji během dovolených používat, a to zejména při používání online bankovnictví (39 %), kontrolování e-mailů (34 %) a používání sociálních sítí (31 %).

Z Čechů a Češek, kteří VPN používají, ji 49 % využívá i na cestách, nejčastěji ke zvýšení svého zabezpečení na veřejných Wi-Fi sítích (43 %), zvýšení zabezpečení svých zařízení (37 %), zvýšení své bezpečnosti při všech online aktivitách (35 %), k přístupu na domácí síť (32 %) a ke zvýšení zabezpečení při nakupování a internetovém bankovnictví (31 %). Až 62 % z nich však uvádí, že při letošních dovolených VPN spíše nepoužijí.

Avast přináší několik bezpečnostních tipů na cesty:

  1. Dávejte si pozor na veřejné Wi-Fi: Veřejné Wi-Fi jsou užitečné, ale často mohou přinášet riziko. Pokud se k nim potřebujete připojit, využijte službu VPN, jako je například Avast SecureLine VPN. Ta zašifruje váš přenos dat a skryje tak vaše aktivity před zraky ostatních uživatelů.
  2. Zabezpečte svou domácí síť: Odjíždíte na delší dobu? Doporučujeme vypnout váš domácí router, zejména pokud nemáte žádná zařízení chytré domácnosti, která by musela zůstat připojená. Nevyužitý router může být snadným terčem pro kyberzločince, kteří by se tak mohli dostat do vaší domácí sítě a kompromitovat ji. Pokud musíte router nechat zapnutý, ujistěte se, že má aktualizovaný firmware a je zabezpečený silným, unikátním heslem.
  3. Mějte svá zařízení pod dohledem: Nikdy svá zařízení nenechávejte na veřejných místech bez dozoru. Nejen že je může někdo ukrást – zloděj se může dostat i k vašim osobním údajům. Pokud je to možné, vždy svá zařízení chraňte biometrickým zabezpečením, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje.
  4. Chraňte si své osobní údaje: Nepoužívejte sdílené počítače k citlivým úkonům, jako je internetové bankovnictví. Sdílené počítače mohou být infikované malwarem, který může zaznamenávat stisky klávesnice, a získat tak vaše citlivé údaje. Pokud takové zařízení musíte použít, nezadávejte do něj žádné přihlašovací údaje a vždy po sobě vymažte historii prohlížení.
  5. Nezapomeňte svá data zálohovat: Než vyrazíte na cesty, zálohujte si všechna data, ať už na externí pevný disk, nebo do cloudu. Pokud své zařízení během cest ztratíte nebo vám jej někdo ukradne, budete mít stále přístup ke všem důležitým souborům a fotkám. Pravidelným zálohováním také předcházíte ztrátě dat vinou selhání zařízení nebo infekce malwarem.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Miguel Gaspáčo

13. 8. 2023, 12:38

Ale ještě něco k věci.
Prohlížeč Opera, má vlastní integrovanou VPN.
Na mobilu má každá bankovní aplikace vlastní zabezpečení připojení k serveru.
A pokud máte rozumně starý systém, udrží váš bezpečnostní záplaty v relativním bezpečí. Pokud se připojujete přes mobilní data, je to v úplně v pohodě 👍

Venku je dobré vyhnout se WiFi bez zabezpečení, pokud WiFi nemá vůbec heslo je nezabezpečená, pak je z pohledu uživatele nebezpečná!

Při připojování do cizích sítí stačí být přirozeně podezřívavý a náležitě opatrný. „Nepřítel naslouchá!“🤣
🫶🖖

Miguel Gaspáčo

13. 8. 2023, 12:24

Místo aby se konečně rozjelo IPv6 a stroje byly v síti identifikovatelné (což je naprosto nutné třeba pro online hráče), se lidem tlačí potřeba schovávat se za VPN! To je na palici 🤯 A ještě jsou debilové, kteří svou identitu schovávají před vlastní bankou a diví se že jim to blokuje transakce 🤣😂
Connecting people – schovaní za sedmero NATy a sedmero ROUTERy a pro sichr ještě skrze VPN!
A Avast je úplně idiotský systém, i když si platíš za rozšířenou ochranu, stejně Tě pořád buzeruje a tlačí další placené fíčury (balíčky a služby)

VPN ano, pokud potřebujete přístup ke službám, která nejsou dostupné jiným způsobem.
Ale jako ochrana při běžném používání internetu NE !☝️

Používám Proton VPN. A to se zdá podezřelé Monetě, která mi zablokovala komplet bankovnictví. Stejně tak vyhodnotil jako podezřelé chování i PayPal a zablokoval mi platby do obchodu Google.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat