Android a iOS dostanou konkurenci. Má se Google obávat?

Android a iOS dostanou konkurenci. Má se Google obávat?
2024-04-27T13:40:38+02:00
• 27. 4. 2024

Fotka od Gian Cescon z Unsplash

Na globální scéně vládne Android a má přibližně tři čtvrtiny trhu. Zbytek má více méně iOS a pak jsou zde ostatní systémy, mezi které jde řadit například i KaiOS. Ten ale najdete u polochytrých mobilů. I tak to začíná vypadat, že na trhu budou tři hlavní operační systémy, přičemž právě nováčkem bude relativně nový systém.

HarmonyOS jako ten třetí?

Huawei musí čelit sankcím, což mělo dopad nejen na smartphony, ale také na operační systém, respektive nadstavbu. Huawei dlouhou dobu vybavoval Android o EMUI, ale bez Google služeb a aplikací, a bez přístupu k Obchodu Play došlo ke značnému oslabení. Firma tak začala budovat vlastní ekosystém a zejména nástroje a služby pro vývojáře.

To se více méně daří, což jde vidět na čínském trhu, kde za první čtvrtletí zaznamenal Huawei značný úspěch. I tak se společnost soustřeďuje zejména na domácí trh, což potvrzují i slova Eric Xu, současného předsedy Huawei. Aktuálně se soustřeďují na budování celého ekosystému a také spolupracují s vývojáři, aby nabídli ještě více populárních aplikací. Současně nabízí nástroje pro export.

HarmonyOS byl vydán před pěti lety, ale tedy byl postaven na Androidu, respektive na AOSP, tedy verze s otevřeným zdrojovým kódem. Postupně se to ale mění a HarmonyOS sdílí čím dál méně s Androidem. Díky tomu se stává postupně samostatným systémem. V tomto roce Huawei uvede systém na více trhů, ale nemáme zde konkrétní seznam zemí. Ani není jasné, jestli HarmonyOS bude i na jiných mobilech dalších výrobců, byť se již objevilo několik pokusů.

Sice se Huawei soustřeďuje na domácí trh a HarmonyOS je jen na mobilech Huawei, tak si již nyní vysloužil třetí místo v analýze společnosti Counter Point Research. Konkrétně má 4% podíl ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku v rámci dodávek. Na čínském trhu je také třetí, ale zde má 16% podíl.

Global Smartphone Sales Share by OS 1500x757x

Zdroj: counterpointresearch

Huawei má tak ambice konkurovat Androidu i iOS. Se svou sílou by si mohl uzmout část trhu, ale asi nijak vážně neohrozí postavení současných platforem. Je ale možné, že se podíl bude postupně s roky zvyšovat.

Zdroje: counterpointresearch.com, gsmarena.com, theregister.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat