Apple zřejmě připravuje možnost alternativního obchodu s aplikacemi

Apple zřejmě připravuje možnost alternativního obchodu s aplikacemi
2022-12-15T13:30:39+02:00
• 15. 12. 2022

Zdroj: 9to5mac

Marek Gurman, leaker a analytik z Bloombergu, ve své nové zprávě uvádí, že Apple bude reagovat na nadcházející regulace EU aktualizací v rámci iOS 17. Může jít ale o specifickou dostupnost například jen v Evropě nebo pouze v rámci schválených aplikací.

Apple plánuje uživatelům umožnit instalaci alternativních obchodů s aplikacemi v systému iOS. Od iPhonu 1. generace je možné stahovat a instalovat aplikace pouze skrze App Store. Velká změna z pohledu Applu.

Sama by společnost k takovému kroku nedospěla, kdyby nebyla tlačena velkou regulací. V tomto případě ji k tomu dovedl nový zákon EU o digitálních trzích (DMA), jenž má uzákonit „pravidla pro správce digitálních bran k zajištění otevřených trhů“. Toto stanovisko bude platné od roku 2024. Apple ale s tímhle přijde už příští rok. 

Apple má před sebou dvě velké změny

Podle zákona bude muset Apple povolit nejen obchody s aplikacemi třetích stran, ale také tzv. sideloading, čímž uživatelé budou moci instalovat software stažený z webu. Tím se otevře prostor pro větší výskyt malwaru v rámci iOS. 

EU stanovila poměrně složitý harmonogram pro dodržování zákona, který zahrnuje společnosti, kterých se tento zákon potenciálně týká. Nejedená se tedy pouze o Apple. Nejpozději se k tomuto zákonu musí společnosti v rámci evropského trhu podřadit do 6. března 2024. 

Apple

Zdroj: Apple

Apple by i přesto chtěl mít přehled, co se na iOS vlastně bude dít. Proto zvažuje nařídit určité bezpečnostní požadavky, nějakým způsobem ověřovat externí aplikace a případně účtovat třetím stranám poplatky. DMA rovněž nařizuje otevřít platební systémy, jinými slovy by měli mít vývojáři možnost instalovat do svých aplikací i platební systémy třetích stran. V tomto ohledu se Apple ještě nerozhodl, zda tak učiní. 

Apple kromě této změny pracuje v současnosti i na další masivní změně, kterou EU nařídilo – do roku 2024 budou mít iPhony USB-C konektor. 

Zdroj: theverge.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat