reklama

Apple zřejmě připravuje možnost alternativního obchodu s aplikacemi

Apple zřejmě připravuje možnost alternativního obchodu s aplikacemi
2022-12-15T13:30:39+02:00
• 15. 12. 2022

Zdroj: 9to5mac

Marek Gurman, leaker a analytik z Bloombergu, ve své nové zprávě uvádí, že Apple bude reagovat na nadcházející regulace EU aktualizací v rámci iOS 17. Může jít ale o specifickou dostupnost například jen v Evropě nebo pouze v rámci schválených aplikací.

Apple plánuje uživatelům umožnit instalaci alternativních obchodů s aplikacemi v systému iOS. Od iPhonu 1. generace je možné stahovat a instalovat aplikace pouze skrze App Store. Velká změna z pohledu Applu.

Sama by společnost k takovému kroku nedospěla, kdyby nebyla tlačena velkou regulací. V tomto případě ji k tomu dovedl nový zákon EU o digitálních trzích (DMA), jenž má uzákonit „pravidla pro správce digitálních bran k zajištění otevřených trhů“. Toto stanovisko bude platné od roku 2024. Apple ale s tímhle přijde už příští rok. 

Apple má před sebou dvě velké změny

Podle zákona bude muset Apple povolit nejen obchody s aplikacemi třetích stran, ale také tzv. sideloading, čímž uživatelé budou moci instalovat software stažený z webu. Tím se otevře prostor pro větší výskyt malwaru v rámci iOS. 

EU stanovila poměrně složitý harmonogram pro dodržování zákona, který zahrnuje společnosti, kterých se tento zákon potenciálně týká. Nejedená se tedy pouze o Apple. Nejpozději se k tomuto zákonu musí společnosti v rámci evropského trhu podřadit do 6. března 2024. 

Apple

Zdroj: Apple

Apple by i přesto chtěl mít přehled, co se na iOS vlastně bude dít. Proto zvažuje nařídit určité bezpečnostní požadavky, nějakým způsobem ověřovat externí aplikace a případně účtovat třetím stranám poplatky. DMA rovněž nařizuje otevřít platební systémy, jinými slovy by měli mít vývojáři možnost instalovat do svých aplikací i platební systémy třetích stran. V tomto ohledu se Apple ještě nerozhodl, zda tak učiní. 

Apple kromě této změny pracuje v současnosti i na další masivní změně, kterou EU nařídilo – do roku 2024 budou mít iPhony USB-C konektor. 

Zdroj: theverge.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat