reklama

iPhone 14 Pro – svěží vítr recenze

iPhone 14 Pro – svěží vítr [recenze]
2022-10-15T15:00:39+01:00
• 15. 10. 2022

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

2

Apple letos představil nový iPhone 14 Pro, který poprvé po pěti letech upouští od výřezu (notche). Přináší nám dynamický ostrov. Dočkali jsme se také po velmi dlouhé době navýšení počtu megapixelů u hlavního snímače, always on displeje nebo rychlejšího procesoru. Je to vlastně revoluce, nebo jen další evoluční model? A jaké jsou tyto novinky v každodenní praxi? Na to se dnes podíváme v recenzi.

Konstrukce

Nový iPhone 14 Pro vypadá po letech dominance výřezu v displeji trochu jinak. Právě pilulkový průstřel neboli dynamický ostrov, jak ho Apple pojmenovává, přináší tuto menší revoluci. Řekl bych, že je to ale jen revoluce u tohoto jablečného výrobce, konkurence s jiným systémem používá průstřely už nějaký ten pátek, a to ještě mnohem menší. Navíc tu s námi ostrůvek pravděpodobně bude ve stejné podobě ještě dlouho.

iPhone14Pro 3 6000x3375x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Změna se však týká pouze čelní strany, záda jsou vlastně úplně stejná jako vloni, a to mi přijde trochu škoda. Design zadního modulu fotoaparátu je tu s námi už čtvrtý model. Ale odhaduji, že tuto změnu si výrobce schovává na příští rok. Přeci nemůže najednou vyložit všechny karty na stůl.

Čeho si nelze nevšimnout, je velikosti celého modulu. Každý rok se zvětšuje a letos zase o něco více vystupuje ze samotného zařízení. Vystupuje už opravdu znatelně, a zatímco samotný telefon má tloušťku 7,9 mm, v oblasti fotoaparátu s objektivy je to tak ještě o polovinu více.

iPhone 14 Pro 6 6000x3375x iPhone 14 Pro 5 6000x3375x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Konstrukce je nicméně velmi kvalitní a telefon na mě působí luxusním dojmem, luxusněji než základní iPhone 14. Tomu napomáhají také střídmější barevné varianty, mezi které patří také nová tmavě fialová. Ta ve skutečnosti vypadá opravdu dobře. My jsme nicméně testovali klasickou černou, která je letos konečně mnohem tmavší než poslední roky. Název vesmírně černá také nahradil vesmírně šedou, a je to jen dobře. Na našich fotkách telefon vypadá světleji, než jaký ve skutečnosti je.

iPhone 14 Pro 16 6000x3375x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Jelikož používám základní iPhone 13 s hmotností 174 gramů, tak mě zaujala na novém Pro modelu jeho vyšší hmotnost. Už loňské “Pročko” bylo těžší a letos výrobce přidal další dva gramy s celkovou hmotností 206 gramů. V kapse tak o novince budete vědět, ale zvyknete si.

Kvůli odstranění výřezu byl přepracován také telefonní reproduktor. Ten se nachází stejně jako vloni u úplného horního okraje. Nově se nicméně zvuk line z takové menší prohlubně, dírky, zatímco vloni zde byla jasně viditelná mřížka bez jakéhokoliv zapuštění. Letošní řešení vypadá sice vizuálně lépe, má ale jednu nevýhodu. V oné škvíře se zachytává nečistota z kapsy.

iPhone 14 Pro 13 6000x3375x iPhone 14 Pro 8 6000x3375x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Dynamický ostrov

Pojďme se na chvilku zaměřit čistě na nový dynamický ostrov, a jak se v praxi používá. Prvně mě zaujalo, že je celkem rušivý. Oproti výřezu je při běžném používání rozhodně více vidět. Zabírá také více místa, celý horní řádek kolem něj je nyní o kousíček vyšší. Díky jeho velikosti na mě také samotný telefon působí menší než dřívější modely.

iPhone 14 Pro 12 5997x3366x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Není to však jen nějaký pasivní prvek, který vám bude jen překážet. Naopak Apple ho aktivně využívá k zobrazování mnoha aktivit, přičemž mnoho z nich můžete přes tento ostrov rovnou ovládat. Vypadá to v praxi velmi pěkně.

Výrobce si zvlášť vyhrál s animacemi, které jsou vskutku krásně plynulé. Líbí se mi i takový detail, že když zrovna ostrůvek nic nezobrazuje a vy na něm podržíte prst, on se stejně mírně na vteřinu zvětší, aby vám dal interakci, že jste na něj klepli.

iPhone 14 Pro 21 6000x3375x iPhone 14 Pro 17 5611x3156x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Možná vás také napadá, zda funguje, i pokud se ho dotknete v místě, kde není displej. Z praxe musím potvrdit, že toto opravdu není problém a ostrov reaguje vždy a všude, kde se ho dotknete.

Asi nejčastěji jsem v ostrůvku viděl přehrávanou hudbu, přičemž při podržením prstu na ostrovu se vám zobrazí takový widget na její ovládání. Je to ale opravdu potřeba? Hudbu totiž můžete ovládat skrz ovládací centrum, které je stejně dobře dostupné. Výhodu v ostrovu vidím v tom, že máte neustále na očích album přehrávané skladby. Líbí se mi také třeba neustále zobrazování odpočtu času nebo navigačních povelů. Moc pěkně vypadá ostrov také při hovoru, na pravé straně vidíte grafické znázornění v reálném čase, a to jak hlasu na druhé straně (zeleně), tak i vašeho (oranžově).

iPhone 14 Pro 18 6000x3375x iPhone 14 Pro 20 6000x3375x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Dokázal bych si představit, že z ostrova budou vyjíždět i běžné notifikace od aplikací, ty se totiž stále zobrazí stejně jako dříve. Jedině příchozí hovor ostrov plně využívá. Celkově tak slouží spíše pro zobrazení aktivit, které mají delší dobu trvání, nebo se týkají aktivace nějaké funkce, jako třeba tichý režim, zahájení nabíjení či připojení sluchátek AirPods.

V tmavém režimu systému ostrov nevidíte. Pokud je však aktivní a zobrazuje něco, je kolem něj jemné barevné zvýraznění, abyste ho nepřehlédli. Jelikož ostrov tvoří dva samostatné moduly, mezi kterými je mezera vyplněná displejem, ukazuje Apple v tomto prostoru indikátor aktivní kamery/mikrofonu. To je velmi chytré a pěkné řešení. Nic jiného v této mezeře neuvidíte.

iPhone 14 Pro 19 6000x3375x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Větší využití dynamic islandu ale ještě přijde, s iOS 16.1 k němu dostanou přístup i vývojáři třetích stran, a tak v něm v budoucnu uvidíte třeba, za jak dlouho vám přijede taxík. A možná že v budoucnu i samotný Apple rozšíří jeho využití.

Displej

Zobrazovací panel nabízí stále úhlopříčku 6,1 palce, přičemž se jedná o OLED panel s maximálním jasem 2000 nitů. Takto vysoký jas dnes nemá ani Samsung a viditelnost na slunci je vynikající. Stejně jako vloni u Pro modelu, i letos má tento displej adaptivní obnovovací frekvenci 120 Hz. Nově však může jít až na 1 Hz. Vcelku zajímavý je fakt, že rozlišení displeje není stejné jako u předchůdce, je o pár pixelů větší, máme tu 1179 x 2556 oproti 1170 x 2532.

iPhone 14 Pro 1 5653x3173x

Always on na iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Novinkou je funkce always on displej neboli stále aktivní displej. Tu nejen z Android světa známe už opravdu velmi dlouho, implementace Applu je ale přeci jen trochu jiná. Místo obyčejného zobrazení hodin a případně pár ikonek signalizující nové notifikace, výrobce zvolil strategii zobrazovat celou vaši tapetu, jen mírně utlumenou. V praxi tak máte pocit, že jste zapomněli zamknout váš telefon. Po pár dnech si však zvyknete a mně se tato implementace celkem líbí.

Jediný mínus vidím v tom, že spotřebovává dost baterie, a bylo by dobré mít třeba možnost v rámci always on zobrazovat čistě jen hodiny bez vaší tapety v rámci úspory baterie. To lze dnes, jen pokud si nastavíte černou tapetu.

Díky stále aktivnímu displeji je pak i samotné odemčení o něco rychlejší, kdykoliv na displeji totiž můžete rovnou provést gesto tažením pro odemknutí telefonu. Nemusíte tak klepat na displej pro probuzení, ani mačkat tlačítko.

Hardware

Pokrok v oblasti výkonu trochu zpomalil. Máme tu sice nový čip Apple A16 s pokročilejším 4nm výrobním procesem, ale výkon narostl zhruba o 10 procent podle populárního benchmarku Geekbench. To však ničemu nevadí, stále se jedná o nejvýkonnější procesor v mobilních telefonech.

iPhone14Pro 4 6000x3375x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Operační paměť nabízí 6 GB a v praxi to stále stačí na systém iOS. Naopak jsem byl překvapen, kolik aplikací zůstalo v paměti ve srovnání s iPhone 13/14 s 4 GB RAM. Základní úložiště nabízí kapacitu 128 GB a mít můžete až 1 TB. Při koupi nejnižší verze je pak nutné brát v potaz, že nelze nahrávat 4K ProRes video.

Mezi nové funkce patří také nouzové volání přes satelit, ta však bude dostupná zatím pouze v USA a Kanadě. Kdy a jestli vůbec někdy se tato novinka dostane do Česka, není známo.

Co už si užijete ale i u nás, je nová funkce detekce autonehody. V případě detekce nehody vám vás telefon má přivolat záchranku. Jak tato funkce funguje, jsme ale (naštěstí) nevyzkoušeli. Podle zkušeností ze zahraničí však má své mouchy, ale už pár životů zachránila.

Specifikace iPhone 14 Pro

 • displej: 6,1 palců, 19,5:9, rozlišení 1179 x 2556, OLED, 120 Hz, HDR10
 • procesor: Apple A16
 • RAM: 6 GB
 • úložiště 128/256/512/1024 GB
 • foťáky:
  • zadní – 48 MPx, stabilizace senzoru, f/1.8 (4K@60FPS)
   • 12 MPx, 120°, f/2.2
   • 12 MPx teleobjektiv, ohnisko 77mm, f/2.8
   • LiDAR
  • přední – 12 MPx
 • stereo, IP68
 • iOS 16
 • 5G, LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth v5.3, NFC, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS
 • rozměry: 147,5 x 71,5 x 7,9  mm, 206 gramů
 • baterie: 3200 mAh + 20 W

Pro odemykání stále slouží FaceID, které letos konečně s iOS 16 funguje i v režimu na šířku. To se týká zpětně s novou aktualizací i loňské řady iPhone 13, nicméně je to skvělá zpráva a moc to chválím.

Naopak kritiku si Apple zaslouží za absenci USB-C. Stále tu tak máme vespod konektor Lightning, který je pouze standardu USB 2.0. Ve finále je tak pomalý pro přenos a třeba pro export RAW fotek nebo ProRes videa na Macbook je tak mnohem rychlejší využít bezdrátový AirDrop. Na Windows však musíte pomalu kabelem.

Baterie

Baterie mírně narostla na 3200 mAh, což je na iOS telefon solidní kapacita. Vloni jsem si u iPhone 13 Pro (recenze) velmi chválil výdrž baterie. Letos je moje zkušenost velmi závislá na funkci vždy aktivní displej (always on display). Pokud je zapnutá a budete nechávat telefon několik hodin denně jen tak ležet třeba na pracovním stole, výdrž baterie to výrazně zkrátí. Stále jsem vždy přežil jeden náročný den, ale už bez rezervy. Výdrž tak byla průměrná.

Pokud jsem však absolvoval den s telefonem primárně v kapse, vcelku logicky vám vždy aktivní displej tolik energie nesebere. V kapse totiž displej nesvítí. Ke konci testování jsem však tuto novou funkci zcela vypnul a výdrž byla hned mnohem lepší.

Nabíjení probíhá skrz starý pomalý Lightning konektor výkonem maximálně 20 W nebo bezdrátově s MagSafe výkonem 15 W. Adaptér do zásuvky v balení samozřejmě nehledejte.

Fotoaparát

Letos jsme se dočkali také celkem výrazného vylepšení v oblasti fotoaparátu. Modul na zádech sice na první pohled vypadá stejně, ale je mírně větší a především schovává nový větší hlavní snímač s rozlišením 48 MPx. Inovací prošel také ultra širokoúhlý snímač a nově potěší též autofokus u předního fotoaparátu, který tam nepochopitelně roky chyběl. Nová je také softwarová funkce akční mód, která vám vylepší stabilizaci videa třeba při běhu.

V praxi hlavní 48 MPx snímač fotí do rozlišení 12 MPx, jak už to u těchto senzorů s vysokým rozlišením bývá. Pokud chcete plné rozlišení, stačí přepnout na focení do formátu RAW. Výsledné snímky se řadí mezi to nejlepší na trhu. Snímky vynikají věrným barevným podáním a celkem nízkou úrovní šumu. HDR je skvělé, ale překvapivě ne tak dobré jako u Samsungu, porovnával jsem s Galaxy Z Fold4. Tento korejský telefon si v extrémních situacích poradil s protisvětlem o něco málo lépe.

IMG 0826 4032x3024x IMG 0825 4032x3024x

IMG 0824 4032x3024x IMG 0828 4032x3024x

IMG 0509 4032x3024x IMG 0508 4032x3024x

IMG 0506 4032x3024x IMG 0507 4032x3024x

IMG 0155 4032x3024x IMG 0154 4032x3024x

IMG 0153 4032x3024x IMG 0156 4032x3024x

0.5, 1x, 2x a 3x přiblížení; zdroj: Dotekománie

Co mě na iPhone 14 Pro naopak velmi potěšilo, je přítomnost dvojnásobného přiblížení bez ztráty kvality. Není tu sice další teleobjektiv s tímto ohniskem 48 mm, ale využije se výřez ze 48 MPx senzoru, vznikne tak 12 MPx snímek. Přímo v rozhraní fotoaparátu máte tak nově možnost rychle přepínat mezi 0.5, 1x, 2x a 3x přiblížením, a to se hodí. Všechny tyto přiblížení můžete vidět výše.

Hlavní snímač

IMG 9834 4032x3024x IMG 0414 4032x3024x

IMG 0055 4032x3024x IMG 0046 4032x3024x

IMG 0665 4032x3024x IMG 0566 4032x3024x

IMG 0651 4032x3024x IMG 0014 4032x3024x

IMG 0134 4032x3024x IMG 0058 4032x3024x

IMG 0161 4032x3024x IMG 0097 4032x3024x

IMG 0108 4032x3024x IMG 0174 4032x3024x

IMG 0083 4032x3024x IMG 0084 4032x3024x

Hlavní snímač; zdroj: Dotekománie

Vyzkoušel jsem také focení do formátu ProRAW a byl jsem nadšený. Snímky v plném 48MPx rozlišení mají opravdu mnoho detailů a dá se s nimi krásně dále pracovat. Několik fotek jsem také zpracoval v Lightroom Classic a vy se na ně můžete podívat níže:

iPhoneRAW 3 8064x6048x iPhoneRAW 5 8064x6048x

iPhoneRAW 2 8064x6048x iPhoneRAW 1 8064x6048x

Zpracované RAW snímky; zdroj: Dotekománie

Ultra širokoúhlý snímač

Ultra širokoúhlý snímač byl značně vylepšen, a když jsem v noci porovnával jeho kvalitu na iPhone 14 Pro vs základní iPhone 13, rozdíl byl opravdu velmi znatelný ve prospěch novinky. Kvalita se tak zlepšuje, což chválím.

IMG 0018 4032x3024x IMG 0417 4032x3024x

IMG 0567 4032x3024x IMG 0204 4032x3024x

IMG 0481 4032x3024x IMG 0111 4032x3024x

IMG 0163 4032x3024x IMG 0148 4032x3024x

Ultra širokoúhlý snímač; zdroj: Dotekománie

Teleobjektiv

Teleobjektiv s trojnásobným přiblížením nebo ohniskem 77 mm fotí skvěle. Potěšilo mě, že i v noci nejsou výsledky vůbec špatné a lze použít noční režim.

IMG 0581 4032x3024x IMG 0513 4032x3024x

IMG 0555 4032x3024x IMG 0411 4032x3024x

IMG 0483 4032x3024x IMG 0115 4032x3024x

IMG 0144 4032x3024x IMG 0102 4032x3024x

Teleobjektiv; zdroj: Dotekománie

Software

Operačním systémem je iOS 16, v době testování jsme telefon používali s iOS 16.0.2 a pak s 16.0.3. Je škoda, že první iterace hlavní verze iOS nejsou vždy úplně odladěné a občas narazíte na nějakou tu chybku v systému. Vše je ale naštěstí krásně plynulé, čemuž dopomáhá i již zmíněný 120 Hz displej.

IMG 0219 1179x2556x IMG 0631 1179x2556x IMG 0355 1179x2556x IMG 0358 1179x2556x

iOS 16 na iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Systém jako takový letos přinesl přepracovanou uzamčenou obrazovku, na které si nyní můžete dát i widgety. Trochu mě ale překvapilo, že umístění widgetů nemůže být úplně libovolné.

Zhodnocení

Nový iPhone 14 Pro přináší svěží vítr inovace mezi jablečné telefony. Apple se konečně po pěti letech zbavil výřezu, aby ho nahradil novým dynamickým ostrovem. Využití této díry v displeji pro zobrazení určitých informací se mi moc líbí. Těším se, jak ostrůvek využijí vývojáři, a doufám, že i samotný Apple jeho využití ještě vylepší. Výrobce z Cupertina letos inovoval více, než se zdá. Nový hlavní 48MPx fotoaparát fotí skvěle a chválím jeho využití pro dvojnásobné přiblížení. Osobně se mi také velmi zamlouvá nová, tmavší černá verze a netradiční always on displej, který ale více spotřebovává baterii.

Naopak kritiku si Apple jednoznačně zaslouží za přítomnost pomalého Lighting konektoru s USB 2.0. Nepotěší také vyšší hmotnost nebo výraznější meziroční zdražení v Česku. Cenovka začíná letos na 33,5 tisících, což není málo. Na druhou stranu top modely ostatních výrobců stojí podobné částky.

iPhone14Pro 1 5595x3141x

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Celkově se podle mého názoru nový iPhone 14 Pro povedl. Některé novinky chtějí sice ještě trochu doladit, ale máme tu konečně něco nového. Pokud si navíc letos koupíte iPhone, designem čelní strany vám zůstane aktuální mnoho let. Zatímco vloni rozdílů mezi základní iPhonem 13 a Pro modelem nebylo tolik, letos si myslím, že připlatit si za 14 Pro není vůbec špatný nápad. Základní iPhone 14 totiž letos Apple s novinkami značně oškubal právě ve prospěch Pro modelu.

Klady

 • Svěží vítr v podobě dynamického ostrovu
 • Vynikající fotoaparát
 • Netradiční always on displej
 • Líbivá černá a fialová barevná varianta

Zápory

 • Vyšší cena a výrazné meziroční zdražení v ČR
 • Vyšší hmotnost
 • Pouze pomalý Lighting konektor

Snímek obrazovky 2022 10 13 v 171839 1440x318x

Za zapůjčení iPhone 14 Pro děkujeme společnosti Mobil Pohotovost. Telefon si můžete zakoupit ZDE.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Jaroslav Hronek

VIP 16. 10. 2022, 8:59

Kdyby dali pod displej otisk prstů, tak nemusí hyzdit přední stranu odporný ovál.

Karlo Montausir

15. 10. 2022, 15:20
Apple aplikace

Pěkná recenze. Moje poznatky z měsíčního používání, jsou shodné.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim