iPhone 14 Plus; zdroj: Dotekománie
1Domů » Recenze »
Apple letos kromě top modelů s přídomkem Pro představil také dva základní iPhone 14. Přesně podle spekulací zanikl mini model, aby ho nahradil velký 6,7palcový Plus model. Dokáže tento velký iPhone v letošní nabídce něčím zaujmout? Dává jeho koupě smysl? I na to se dnes podíváme v recenzi.
Konstrukce
Testovat nový iPhone 14 Plus po iPhone 14 Pro (recenze zde) nebyl dobrý nápad. Ihned po uchopení nastává návrat v čase. Dynamický ostrov je pryč a je tady zase starý známý notch. Designem je navíc novinka úplně identická jako loňský iPhone 13 a jedinou změnou jsou některé nové barevné odstíny. My testovali temně inkoustovou, tedy v podstatě černou, která je zrovna stejná jako vloni. Nová je fialová a jiný odstín získala modrá a červená.
Jedno překvapení pro mě ale Plus model přeci jen přichystal. Tou je samozřejmě jeho velikost. Testoval jsem totiž základní iPhone 14 Pro s úhlopříčkou 6,1 palce, a tak mi nový Plus model přišel jako značné pádlo. Ještě donedávna jsem navíc používal iPhone 12 mini s 5,4 palcemi, takže rozdíl to pro mě je opravdu výrazný.
Ovládání je tak celkem nepohodlné a jednou rukou se to vůbec nedá. V kapse o telefonu kvůli velké ploše také budete vědět. Navzdory velké úhlopříčce ale musím pochválit, že celý telefon je tenký a především lehký. Plusko totiž váží dokonce o něco méně než menší 6,1palcový iPhone 14 Pro. Občas jsem si říkal, že je skoro až moc lehký, až mi párkrát málem vyklouzl z ruky.
Displej je tedy velký, nicméně jeho velikost moc nevyužívá. Většina uživatelského rozhraní je jen zvětšená. Například ovládací centrum zobrazí v podstatě to samé jako na mini iPhonu, jen je prostě větší a to je velká škoda. Dokázal bych si všude představit větší matici ikon, a to klidně volitelně i na ploše. Vešlo by se tam pak i více widgetů.
Dokud neměl iPhone notch, vynikaly Plus modely možností ovládat je v režimu na šířku. Spousta vestavěných aplikací měla v této orientaci dva sloupce a vylepšené zobrazení pro větší úhlopříčku. Domovská obrazovka se také uměla otočit. To je však bohužel téměř úplně pryč, maximálně v několika málo aplikacích vidíte stále dva sloupce. Možnost spustit dvě aplikace vedle sebe nebo aplikaci v okně zcela chybí.
Velký displej má ale samozřejmě i svá logické pozitiva. Skvěle se třeba hodí na sledování videí na cestách nebo také na hraní her.
Konstrukci jako takovou věřím, že není potřeba podrobněji představovat, jelikož je stejná jako vloni. Pro rekapitulaci ale zmíním, že na boku máme matný hliník a záda jsou pak z lesklého skla, takže chytají spoustu otisků. Samozřejmostí je voděodolnost s certifikací IP68.
Displej
Zobrazovací panel má sice novou úhlopříčku 6,7 palce, jinak je ale úplně stejný jako u iPhone 13. Maximální jas je tedy 1200 nitů, což je stále solidní hodnota. Co už ale solidní není, je obnovovací frekvence. U telefonu za 30 tisíc korun je 60Hz panel ostuda, zvlášť když 120Hz displej mají dnes už i Androidy za třetinovou cenu.
Na horní straně displej narušuje již zmíněný starý známý výřez, který na Plus modelu působí celkem male. Je nicméně škoda, že prostor kolem něj ve stavovém řádku není lépe využitý. Určitě by se tam vešlo mnohem více ikonek, jelikož jsou zde jen ty samé, co třeba u iPhone 12 mini s mnohem větším výřezem.
Hardware
Je to snad poprvé, co Apple představil nový vrcholný iPhone, který však nabízí loňský procesor. Přitom kolikrát i iPhone SE přinesl stejný čip jako tehdejší top model. Těmto časům je ale zřejmě konec a nejaktuálnější procesor Apple A16 letos nalezneme jen u Pro modelů.
To ale zase tolik nevadí, loňský čip Apple A15 bude ještě nějaký ten pátek bohatě stačit. Navíc mu oproti iPhonu 13 výrobce přidal jedno grafické jádro. Jako problém to může být, spíše pokud se rozhodujete mezi loňskou třináctkou a letošní čtrnáctkou. Máte o důvod méně koupit novější model.
Specifikace iPhone 14 Plus
- displej: 6,7 palců, 19,5:9, rozlišení 1284 x 2778, OLED, 60 Hz
- procesor: Apple A15
- RAM: 6 GB
- úložiště 128/256/512 GB
- foťáky:
- zadní – 12 MPx, stabilizace senzoru, f/1.5 (4K@60FPS)
- 12 MPx, 120°, f/2.4
- přední – 12 MPx
- zadní – 12 MPx, stabilizace senzoru, f/1.5 (4K@60FPS)
- stereo, IP68
- iOS 16
- 5G, LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth v5.3, NFC, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS
- rozměry: 160,8 x 78,1 x 7,8 mm, 203 gramů
- baterie: 4323 mAh + 20 W
Kapacita operační paměti byla navýšena na 6 GB a to velmi chválím. Z dlouhodobé zkušenosti s iPhonem 13 se 4 GB vím, že to občas už nestačí, zvlášť při multitaskingu, kde otevíráte fotoaparát.
Vnitřní úložiště nabízí v základu 128 GB, což je dostatečná kapacita v dnešní době cloudových úložišť. Stejně jako na Pro modelech, i zde je pak integrovaná detekce autonehody, což je jedna z mála skutečných novinek oproti iPhone 13. Nová je také funkce nouzové volání skrz satelit, to ale nebude v ČR dostupné.
Výdrž baterie
Kde nový model absolutně vyniká, je oblast výdrže baterie. A je to celkem logické. Apple musel vloni s iPhonem 13 mini s baterkou o kapacitě 2438 mAh dělat zázraky, aby dosáhl na slušnou jednodenní výdrž. Letos však vzal v podstatě téměř stejný hardware a k tomu přidal u Plus modelu baterii skoro dvakrát tak velkou s kapacitou 4323 mAh.
V praxi mě výdrž vskutku překvapila. Je totiž opravdu výborná a nebál bych se nazvat tento iPhone dvoudenním. Naposledy jsem takto dobrou výdrž zažil u iPhone XR, ale i ten podle mě nový iPhone 14 Plus překonává.
Nabíjení probíhá maximálně výkonem 20 W. Apple výjimečně neslibuje nabití 50 procent baterie za půl hodiny, ale za 35 minut. Bezdrátově potom 15W skrz MagSafe nebo 7,5W přes standard Qi.
Fotoaparát
Na zádech se nachází stejně jako už řadu let u základních top modelů jen dva fotoaparáty. Máme tu hlavní snímač a pak ultra širokoúhlý, a to mi přijde letos už tak trochu málo. Telefon s cenovkou za 30 tisíc korun by rozhodně měl mít i teleobjektiv pro alespoň dvojnásobné přiblížení. Takto máte totiž telefon v podstatě bez zoomu (maximální digitální přiblížení je 5x, což je mizerné). Přitom za podobnou cenu seženete s Androidem telefon i s desetinásobným optickým přiblížením (a 100x digitálním).
Oproti loňské třináctce v oblasti fotoaparátu navíc nejsou téměř žádná vylepšení. Oba snímače mají 12 MPx, mezi změny v parametrech patří lepší clona u hlavního snímače (f/1.6 vs f/1.5) a také jeho větší plocha. Ve výsledku jsem porovnával a hledal rozdíly v kvalitě mezi iPhone 13 a 14 Plus a ve dne jsou fotky úplně stejné. V noci ve velké tmě nicméně decentní rozdíl vidět je, fotky z novějšího modelu jsou o něco více prosvětlené (při snímání stejnou dobu z ruky).
Výsledné fotky jsou ve finále skvělé, barevné podání je věrné a HDR dostačující. Stejně jako u Pro modelu má však Samsung u top modelu o něco lepší a agresivnější HDR. V noci jsou snímky z hlavního snímače také výborné a patří mezi to nejlepší na trhu.
Ultra širokoúhlý snímač by si zasloužil určitě nějaké vylepšení, jelikož jeho výsledky obzvlášť v noci jsou velmi průměrné na telefon za třicet tisíc a skoro bych ho doporučil za tmy nepoužívat.
Software
Operačním systémem je iOS, my jsme konkrétně testovali s verzí 16.0.3. Jak jsem již zmiňoval v předchozích kapitolách, je škoda, že Apple systém lépe neoptimalizoval na takto velký displej a celé uživatelské rozhraní je jen zvětšené. Běh systému je nicméně příkladný a vše je krásně rychlé a plynulé.
Zhodnocení
Letošní iPhone 14 je tak trochu zbytečný model. Nepřináší téměř nic nového a jediné, čím může teoreticky zaujmout, je velikost Plus modelu. Apple nejspíš úmyslně zapomněl na inovace ve prospěch iPhone 14 Pro. Přeci jen, vloni rozdílů mezi základním iPhonem 13 a 13 Pro tolik nebylo. Letos jich je naopak hodně a řekl bych, že se vyplatí si těch pár tisíc za Pro model připlatit.
Cenovka dnes testovaného modelu začíná na 30 tisících, a to je opravdu dost. Za tyto peníze bych rád viděl 120 Hz displej (60 Hz za tyto peníze je ostuda) a také teleobjektiv u fotoaparátu. Mrzí mě také fakt, že systém iOS nijak výrazněji nevyužívá většího displeje a chybí pokročilejší multitasking.
Mezi největší pozitivum pak patří jednoznačně výdrž baterie. Ta je vynikající a nikdy jsem netestoval iPhone s lepší výdrží. Potěší také tenká a lehká konstrukce či spolehlivý hlavní fotoaparát podávající velmi solidní výsledek i v noci.
Konkurence iPhone 14 Plus je silná a kromě již zmíněného iPhone 14 Pro či Pro Max s ním bude soupeřit i třeba Samsung Galaxy S22 Ultra. Ten totiž za stejné peníze nabídne lepší fotoaparát s vynikajícím zoomem. Nebo můžete sáhnout po levnějším Pixel 7 Pro, nebo dokonce můžete mít ohebný Flip4. A v podstatě u jakékoliv konkurence dostanete modernější design a 120Hz displej.
Klady
- vynikající výdrž baterie
- skvělý hlavní fotoaparát
- nízká hmotnost a tloušťka
- kvalitní velký displej
Zápory
- systém je jen zvětšený, chybí optimalizace na velký displej, žádný pokročilý multitasking
- jen 60 Hz obnovovací frekvence displeje
- absence teleobjektivu
- vyšší cenovka
Za zapůjčení iPhone 14 Plus děkujeme společnosti Smarty. Telefon si můžete zakoupit ZDE.
Domů » Recenze »
Vivo uvádí na evropský trh Funtouch OS 13 založený na Androidu 13
Apple zdražil Apple Music, Apple TV+ a Apple One
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Karlo Montausir
5. 11. 2022, 15:35Fotky, podle mě-dobrý.