reklama

Xiaomi mobily poslouží jako seismometry

Xiaomi mobily poslouží jako seismometry
2021-06-06T13:30:00+02:00
• 6. 6. 2021

Zdroj: Xiaomi

Mobilní telefony v dnešní době obsahují celou řadu senzorů, aby mohla být zaznamenávána nejrůznější data. Z vyhodnocování se následně dá vypočítat fyzická aktivita, způsob dopravy a podobně. Zřejmě ale v dohledné době budou sloužit jako kapesní seismometry.

Seismometr v kapse

Společnosti se snaží použít mobily jako nejrychlejší způsob varování. Sice v našich končinách není využití varovného systému nějak moc rozšířené, ale například v USA při ztracení dítěte mohou patřičné orgány v dané oblasti každému do mobilu poslat varování s popisem. Něco podobného funguje i v případě zemětřesení, ale zjevně mobily neposlouží jen jako prostředek pro varování.

Společnost Xiaomi nastínila, že z mobilních telefonů vytvoří seismometry. Do této chvíle podporovaly jen systém varování, přičemž funkce funguje od roku 2010. Za tu dobu bylo odesláno 35 varování a celkově 12,64 milionů hlášení uživatelům. V další aktualizaci MIUI přibude systém, který využije mobilní telefon jako seismometr.

xiaomi earthwake 1440x810x

Zdroj: Xiaomi

Díky senzorům a následného zpracování za pomocí pokročilých algoritmů dojde k vyhodnocení, jestli se jedná o zemětřesení. Pokud ano, dojde k odeslání dat na servery a díky většímu množství dat z více mobilů může být rozhodnuto, aby došlo k odeslání varovného hlášení všem uživatelům v dané oblasti.

Podobný systém již představil Google a funguje od roku 2020. Je ale omezen na ohrožená území a zatím nedošlo k výraznému rozšíření. Xiaomi tak asi předběhne Google, byť ten má větší možnosti a při globálním nasazení funkce do všech Androidů se bude jednat o největší síť seismometrů na světě.

Z Android mobilů se stávají seismometry

Zdroj: gizmochina.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat