reklama

Google LaMDA je děsivým náhledem do budoucnosti

Google LaMDA je děsivým náhledem do budoucnosti
2021-05-23T19:30:03+01:00
• 23. 5. 2021

Autor: Přemysl Vaculík, Dotekomanie.cz

Když Google představil projekt Duplex, ohromil, jak může systém převzít a dokonce vyřídit hovor za samotného uživatele. Díky pokrokům v syntéze hlasu někteří mají problém rozeznat, jestli hovoří s člověkem nebo nějakým systémem. Duplex je sice dnes používán, ale jeho možnosti jsou omezené. Na letošní vývojářské konferenci jsme se ale dočkali pokročilejšího systému nazvaného LaMDA.

LaMDA

Jedná se o zkratku pro Language Model for Dialogue Applications, což by se dalo volně přeložit jako model pro vedení konverzací. Google pokračuje ve vývoji syntéze hlasu, ale nějakou dobu se zaměřuje i na samotnou konverzaci. Nejde o jednoduchý proces, jelikož dialog je velmi komplexní záležitost. Systém by musel umět reagovat na všechny nuance a nedržet se předem definovaného tématu.

Google zatím jen ukázal, co umí LaMDA a jak systém bude moci vést konverzaci. Navíc i přes to, že položíte nebo začnete konverzaci stejně, tak systém nebude reagovat identicky jako naposled. Systém pracuje nejen se syntézou hlasu, ale také s obrovským množstvím dat.

Navíc jeho schopnosti porozumění druhé straně jsou značně pokročilejší. Google ale dodává, že se jedná skutečně jen o ukázku a systém není dokonalý. Má své nevýhody, na kterých se pracuje. Z vyjádření společnosti spíše vyplývá, že bude trvat roky, než povedeme konverzaci například s vlastím domem nebo bytem. Případně si budete moci pokecat s autem. Kde se tato technologie jednou objeví, není zatím jasné.

Zdroj: blog.google

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat