reklama

iPhone 12 Pro: první opravdový „Pro“ iPhone?! recenze

iPhone 12 Pro: první opravdový „Pro“ iPhone?! [recenze]
2020-11-20T09:30:28+02:00
• 20. 11. 2020

Zdroj: Dotekomanie.cz

iPhone 12 Pro už se několik týdnů prodává i u nás v České republice. Internetový obchod Smarty nám telefon poskytl už ihned po zahájení prodeje, takže jsme s telefonem strávili opravdu dlouhou dobu (zhruba měsíc). A teď je čas odpovědět na jednu pálčivou otázku – stojí opravdu za to, když tu máme iPhone 12 s téměř totožným hardwarem? 

Apple letos ještě více zamotal svým zákazníkům hlavu, když uvedl hned čtyři nové modely. Ty sdílejí podobné specifikace a funkce, ale za výrazně odlišné ceny. Zejména v České republice je cenový rozdíl mezi iPhone 12 a iPhone 12 Pro, dle mého názoru, obrovský. Jako dlouholetý uživatel iPhonu XS (testoval jsem také iPhone 11 Pro) jsem byl opravdu zvědavý, o kolik se nový model Pro zlepšil, protože upřímně, během představení jsem byl opravdu natěšený. Nový procesor, vylepšené fotoaparáty a ostře hranatý design byly v podstatě očekávanými aktualizacemi. Pojďme si tedy jednotlivé části telefonu rozebrat a uvidíme, jestli má smysl vybrat iPhone 12 Pro oproti iPhone 12.

Apple iPhone 12 – hranaté barevné jablko [recenze]

Ceny a varianty iPhone 12 Pro

Začnu trochu netradičně rovnou cenami jednotlivých variant. iPhone 12 Pro konečně začíná s 128GB variantou za cenu 29 990 Kč vč. DPH. Vyšší 256GB varianta vás vyjde na 32 990 Kč vč. DPH a nejvyšší model s 512GB vnitřním úložištěm 38 990 Kč vč. DPH. Do redakce nám dorazil 128GB model, pro upřesnění. 

Ceny jsou nastaveny stále vysoko, byť tu je určité zlepšení u 128GB varianty. Ještě minulý roky byste za stejný peníz dostali 64GB variantu, což je opravdu, ale opravdu málo – byť mně stále dostačuje kvůli iCloudu. Koneckonců letos není součástí balení standardní adaptér do zásuvky a drátová sluchátka EarPods. V balení tak najdete jen malou brožurku, jednu nálepku s logem Applu a kabel USB-C s koncovkou Lightning. Musím však naopak zmínit, že Apple tento krok obhajoval lepším dopadem na životní prostředí. Je mi ale jasné, že za tímto krokem stojí hlavně vysoké náklady na 5G konektivitu, takže Apple musel šetřit jinde, pokud chtěl zachovat stejnou cenovou politiku. 

iPhone 12 Pro

Zdroj: Apple

Nicméně je důležité mít stále na paměti, že model Pro Max je ještě dražší. A to nemluvím o zakoupení různého příslušenství, jako je ochranný kryt, ochranná fólie a adaptér do zásuvky (pokud už takovou nevlastníte z dřívějších dob). Zakoupením příslušenstvím se cena může vyšplhat s přehledem na 33 000 Kč. 

Troufám si říci, že cena iPhonu je vysoká v případě, že budete telefon měnit každý rok. Nicméně pokud zachováte pětiletý cyklus, zase o tak extrémní investici nejde (tj, ale zcela subjektivní pohled, pozn. red.). 

Letošní TOP model je v prodeji ve čtyřech barvách – grafitové šedá, stříbrná, zlatá a tichomořsky modrá. Za mě jednoznačně vede tichomořsky modrá varianta, byť nám byl poskytnut grafitově šedý model, který vypadá také dobře. 

Design a displej iPhone 12 Pro

Kromě nových barev jsme se samozřejmě dočkali ostřejšího rámu, který je vyroben z nerezové oceli. Tento krok se mi opravdu zamlouvá, v rukou telefon působí jako iPhone 5, akorát ve větším měřítku. Je to tedy velká změna, ale není to něco, co bychom od Applu ještě neviděli. Apple podobný design použil u iPhone 4 a používal jej až do modelu 5s, než přešel na tzv. zaoblené strany. Ať se vám tento design líbí, nebo ne, po několik dalších generací iPhonů si na něj budeme muset zvyknout. 

iPhone 12 Pro 5 6000x3368x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Po měsíčním používání jsem si na iPhone 12 Pro opravdu zvykl. Ačkoliv je telefon podobně velký jako můj model Xs, má opravdu velký displej. S ním jsem ze začátku trochu bojoval a zvykal si. Na co jsem si musel také zvykat, byl již zmíněný design. Přeci jen se telefon drží jinak, v mém případě spíše hůře. Po dvou týdnech jsem si ale na hranaté strany zvykl, byť jsem názoru, že zaoblené hrany se v této velikosti drží prostě lépe. 

iPhone 12 Pro

Zdroj: Dotekomanie.cz

Co mě zaujalo, je rám z nerezové oceli. Ten má nejen odlišný odstín, než barva celého telefonu, ale jeho vlastností je také lesklý povrch, což je ideální příležitost pro vytváření otisků prstů. Oproti iPhonu 12 tedy rám vypadá daleko lépe, má to však svou daň v podobě zanechávání otisků prstů. 

Většina portů a tlačítek je umístěna stejně jako na iPhonu 11 Pro. Tlačítka mají dobrou zpětnou vazbu a jsou příjemně plochá. Zdířka pro vložení SIM karty se nám snad poprvé přesunula na levou stranu telefonu. iPhone 12 Pro podporuje pouze jednu fyzickou nanoSIM kartu, ale k dispozici je i možnost druhé eSIM. 

Displej

Zobrazovací panel na iPhonu 12 Pro je samozřejmě větší než na loňském modelu. Máme zde tedy 6,1palcový displej (nárůst z 5,8 palců) a je vybaven novým materiálem krycího skla, který Apple nazývá Ceramic Shield. Společnost během představení uvedla, že je až čtyřikrát odolnější než u rok starého 11 Pro. To ale nutně neznamená, že je odolnější vůči poškrábání. Ani jednu z těchto vlastností jsem neotestoval. Sluší se říci, že za měsíc používání jsem na telefonu nezaznamenal jediný škrábanec.

Kromě velikosti a nového skla se vlastnosti displeje příliš nezměnily. Stejně jako iPhone 11 Pro používá i testovaný model panel Super Retina XDR OLED se špičkovým jasem 1 200 nitů (typicky 800 nitů) a kontrastním poměrem 2 000 000: 1. Podporuje také více formátů HDR: HDR10, Dolby Vision a HLG.

iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro

Zdroj: Dotekomanie.cz

iPhone 12 Pro je také o něco vyšší než iPhone 11 Pro, zato ale štíhlejší (7,4 mm) a váží přibližně stejně. Na nárůst velikosti si z 11 Pro rychle zvyknete. Pokud však přecházíte ze starších menších modelů, budete se muset naučit pracovat s větší plochou. 

Jak už jsem zmínil, v samotném balení toho moc nenajdeme. Apple prodává telefon v nejtenčí krabičce, což vypadá velmi elegantně. Má to samozřejmě svou daň, viz přítomnost pouze kabelu USB-C s koncovkou Lightning a mini dokumentace. Apple tak přestal dodávat nejen napájecí adaptér, ale také sluchátka EarPods a redukci na 3,5mm jack konektor. Osobně mi není proti srsti, když se v balení toto konkrétní příslušenství nenachází. Za ta léta už mám v domácnosti hromadu adaptérů, kabelů a sluchátek. Je mi ale jasné, že pro uživatele, kteří budou přecházet z Androidu, to nebude příjemná záležitost. 

Výkon a specifikace

Pokud jde o SoC používané v letošních iPhonech, Apple je již dlouho na špici a ani tentokrát nic nenasvědčuje, že by tomu bylo jinak. iPhone 12 Pro je vybaven procesorem A14 Bionic, který byl vůbec poprvé vyroben 5nanometrovou technologií. Pro 5G konektivitu je připraven modem Qualcomm X55. České modely nemají sice mmWave podporu, ale aspoň podporují všechna populární 5G pásma s frekvencí nižší než 6 GHz. 

Pokud jde o výkon, A14 Bionic nabízí až o 50 % lepší výkon CPU a GPU ve srovnání s předchozí generací, která je stále velmi výkonná. Největší změnu nabízí Neural Engine v SoC, který má 16 jader (oproti předchozím osmi jádrům) a nabízí až o 80 % rychlejší výkon v úlohách strojového učení.

Podle aplikace Geekbench je telefon vybaven 6 GB RAM, což je o 2 GB více než v případě „dvanáctky“, a dokonce i iPhone 11 Pro. Mezi další funkce patří Wi-Fi 6, Bluetooth 5, Ultra Wideband (UWB), podpora více satelitních navigačních systémů a NFC. iPhone 12 Pro nabízí Face ID pro biometrické ověřování pomocí 3D kamerového systému TrueDepth. 

iPhone 12 Pro

Zdroj: Dotekomanie.cz

Zařízení je vybaveno certifikací, díky které vydrží v hloubkách až šest metrů po dobu až 30 minut, tj. rozdíl o dva metry – a to má stejné hodnocení IP68. A konečně, modely Pro letos získaly LiDAR technologii, který byl poprvé představen v iPadu Pro (2020). 

Než se dostaneme k samotnému výkonu, pojďme se na chvíli zastavit u softwaru. Na iPhonu 12 Pro běží v době psaní recenze iOS 14.1, který je také k dispozici pro mnoho nedávných i starších modelů. Z iPhonu 11 Pro je zkušenost s iPhone 12 Pro víceméně identická, kromě některých nových statických a „živých“ tapet. Troufám si říci, že oproti mému XS je rozdíl znatelný, hlavně v oblasti načítání dlouho neotevřených aplikací.

Díky LiDAR skeneru fungují aplikace rozšířené reality o něco lépe než na iPhonu 11 Pro. Přesnější prostorové informace zachycené LiDARem umožňují aplikacím, jako je nativní Apple aplikace pro měření, snadno odhadnout výšku osoby, pokud na ni jednoduše nasměrujete kameru. Provádění skutečných měření je také přesnější, i když ne vždy přesné ve srovnání se skutečným měřicím páskem. Moc se mi líbí také funkce v aplikaci Lupa „Detekce lidí“, která skrze LiDAR pomáhá zrakově postiženým lidem detekovat ostatní kolem sebe pomocí zvukových upozornění. 

Určité výkonnostní rozdíly tu jsou

Jak jsem již zmínil dříve, používal jsem iPhone 12 Pro jako svůj primární telefon asi měsíc a zkušenost byla opravdu dobrá. Všiml jsem si určitých rozdílů oproti XS modelu, jako je rychlejší načítání stránek v Safari, rychlejší odezva aplikací, plynulejší animace a podobně. Zpočátku byly telefonní hovory kvůli ostrým hranám nepříjemné pro mé uši, ale zvykl jsem si.

Mírně větší displej na iPhone 12 Pro (ve srovnání s 11 Pro / XS) z něj podle mě dělá skvělé zařízení pro přehrávání multimédií. Přehrával jsem řadu videí, jak na YouTube, tak na Netflixu, a vypadala skvěle, zejména HDR. Barvy byly živé, černá byla pořádně tmavá a displej byl v případě potřeby velmi jasný. Také stereofonní reproduktory se mi moc líbily. Zvuk je hlasitý a detailní bez jakéhokoli slyšitelného zkreslení i při nejvyšší úrovni hlasitosti. Takže, pokud se rádi sprchujete a u toho posloucháte podcast, vyšší hlasitost pocítíte a oceníte. 

Po dlouhé době jsem si na telefonu zahrál a zrovna na 12 Pro. Hry běžely hladce a vypadaly fantasticky, hlavně tedy díky displeji. Co se mi ale nelíbilo, tak bylo občasné rychlé zahřátí, pokud jsem hrál graficky náročnou hru. S ochranným krytem jsem si toho ani nevšiml, ovšem bez něj jsou kovové části znát. 

Výdrž baterie

Apple standardně nezveřejňuje kapacitu baterií svých produktů, ale podle posledních veřejných testů se zdá, že iPhone 12 Pro má kapacitu baterie 2 815 mAh, což je o něco méně oproti loňskému modelu. Kapacita je z pohledu Android trhu směšná, na druhou stranu mi telefon opravdu vydržel celý den. V průměru jsem byl schopen mít v noci kolem 20 %, a to můj pracovní den začíná kolem 8h ranní. Samozřejmě, čím méně jsem telefon využíval, tím delší výdrže jsem se dočkal. Troufám si říci, že pro většinu lidí bude výdrž uspokojivá. 

iPhone 12 Pro

Zdroj: Dotekomanie.cz

Musím ale dodat, že z 98 % jsem telefon používal na 4G a Wi-Fi. O 5G konektivitu jsem spíše jen zakopával, a kdo ví, zda jsem byl dostatečně blízko k BTS, abych získal 100% výkon 5G. Trochu mě mrzí, že jsem neměl k dispozici 20W adaptér. Používal jsem alespoň bezdrátovou nabíječku, na které se telefon nabil na 100 % zhruba za hodinu a půl – spíše i méně. 

Fotoaparáty

Na první pohled by se mohlo zdát, že se letošní model ve srovnání s 11 Pro úplně neliší v rámci fotoaparátu. Opak je ale pravdou, protože iPhone 12 Pro se může pochlubit některými novými funkcemi a zejména jedna z nich může být silným důvodem pro koupi tohoto modelu. Samozřejmě hovořím o schopnosti nahrávat video Dolby Vision HDR, což podle mého názoru vše mění. 

iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro

Zdroj: Dotekomanie.cz

V nastavení aplikace Fotoaparát je přepínač, který umožňuje tuto funkci aktivovat a deaktivovat. Je-li tato funkce povolena, iPhone 12 Pro bude schopen zaznamenávat až 4K video při 60fps v Dolby Vision HDR. Dovolím si přidat ještě informaci, že tento formát používá řada levnějších televizorů a nyní jej používají i streamovací služby. Například většina pořadů na Apple TV+ už Dolby Vision podporuje. iPhony dlouho podporují přehrávání HDR, přičemž nedávná aktualizace iOS 14.1 dokonce umožnila podporu 10bitového přehrávání HDR na iPhonu 8 a některých starších modelech.

iPhone 12 Pro

Zdroj: Dotekomanie.cz

Musím přiznat, že videa natočená v Dolby Vision vypadají na displeji iPhonu 12 Pro úžasně. Nejde jen o jasnější obraz, ale díky širšímu 10bitovému barevnému gamutu vypadají barvy bohatěji a zároveň jsem měl lepší pocit z intenzity světla v jasných scénách. Musím také ocenit dobře podanou černou barvu ve stínech a tmavších oblastech. Je úsměvné, že dříve byste na natočení takového videa potřebovali speciální stroje, ale dnes si vystačíte se smartphonem.

A nejlepší na tom podle mě je, že iPhone 12 Pro dokáže pořizovat videa v Dolby Vision se všemi svými fotoaparáty. Nemohu být ale jen pozitivní. Pokud jde totiž o sdílení takových videí, narazil jsem na malý háček. 12 Pro používá nejnovější verzi Dolby Vision s názvem Profile 8.4, která je založena na standardu HLG nebo Hybrid Log Gamma HDR. Problém je v tom, že většina sociálních platforem a služeb tento nový formát ještě nepodporuje. Takže pokud vytvořené video v Profile 8.4 zveřejníte na YouTube nebo Facebook, budete zklamáni výslednou kvalitou. Například YouTube vykreslí HDR jen za předpokladu, že jej nahrajete prostřednictvím prohlížeče Safari, nikoli pomocí aplikace. 

Profile 8.4 má háček

Všiml jsem si, že videa v Profile 8.4 neztrácí svou kvalitu ve chvíli, kdy jej posílám z jednoho zařízení na druhé pomocí AirDrop nebo iMessage. Zkusil jsem samozřejmě video poslat přes WhatsApp nebo Telegram, zde jsem se ale setkal s výrazně zhoršenou kvalitou. Možností je použít iMovie a Clips, což jsou nativní Apple aplikace, které dokážou exportovat videa bez HDR. Upřímně ale tento krok prostě řešit nechcete. Faktem však je, že dříve nebo později budou všechny sociální platformy nový standard podporovat, takže to chce chvíli trpělivosti. 

IMG 0020 4032x3024x IMG 0019 4032x3024x IMG 0021 4032x3024x IMG 0022 4032x3024x IMG 0025 4032x3024x IMG 0026 4032x3024x IMG 0027 4032x3024x IMG 0028 4032x3024x IMG 0029 4032x3024x IMG 0030 4032x3024x IMG 0031 4032x3024x IMG 0035 4032x3024x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Jinak video natočené během dne všemi třemi zadními kamerami je vynikající. Barvy vypadají přirozeně, je tu spousta detailů a stabilizace funguje velmi dobře, i když přepnu senzory v polovině záznamu. Video zaznamenané při slabém osvětlení stále působí věrohodně, i když ve velmi tmavých scénách mohou záběry vypadat hůře, hlavně když se pohybujete Mimořádně širokoúhlý fotoaparát produkuje při videu znatelně slabší detaily při slabém osvětlení.

IMG 0036 4032x3024x IMG 0037 4032x3024x IMG 0038 4032x3024x 1 IMG 0039 4032x3024x 1 IMG 0040 4032x3024x 1 IMG 0041 4032x3024x 1 IMG 0042 4032x3024x 1

Zdroj: Dotekomanie.cz

iPhone 12 Pro používá 12megapixelové senzory pro všechny své fotoaparáty, stejně jako u iPhone 11 Pro, ale s některými změnami. Hlavní zadní kamera má nyní širší clonu f / 1.6 (oproti f / 1.8 na 11 Pro). Všechny fotoaparáty nyní podporují noční režim a Deep Fusion, což je podle mě naprosto super. Teleobjektiv dokáže opticky přiblížit pouze 2×, a je stabilizovaný. iPhone 12 Pro dokáže pořizovat také noční portrétní snímky, což je pro mě opět vítaným doplňkem.

Za denního světla pořizuje iPhone 12 Pro, podle mě, velmi dobře vypadající snímky se spoustou detailů a bohatými barvami. Automatické zaostřování je překvapivě velmi rychlé a spolehlivé (na hlavním zadním fotoaparátu). Široký fotoaparát je stejně schopný vzhledem k dostatku světla. Kvalita fotografií pořízených teleobjektivem je taktéž slušná, pokud se budete držet dvojnásobného zvětšení. Jakmile budete chtít ještě větší přiblížení, obrázky rychle ztratí svou ostrost. Troufám si říci, že telefon, jako je Samsung Galaxy S20 Ultra, může model 12 Pro snadno porazit, pokud jde o možnosti zoomu.

IMG 0009 4032x3024x IMG 0010 4032x3024x IMG 0011 4032x3024x IMG 0012 4032x3024x IMG 0013 4032x3024x  IMG 0015 4032x3024x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Při slabém osvětlení se automaticky aktivuje noční režim a podle toho, jak pevně jsem telefon držel, mohla závěrka zůstat otevřená kdekoli od jedné do tří sekund. Když jsem použil stativ, dosáhl jsem ještě delší doby expozice. U primární kamery jsem si všiml velmi malého rozdílu mezi iPhone 12 Pro a iPhone 11 Pro. iPhone 12 Pro vytvořil mírně jasnější obraz, ale detaily byly téměř totožné. Ovšem obrovský rozdíl především v noci je mezi 12 Pro a XS. Byl jsem až překvapen, jak velkého progresu se fotoaparát dočkal během dvou let. 

IMG 0004 4032x3024x IMG 0005 4032x3024x IMG 0006 4032x3024x IMG 0007 4032x3024x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Noční režim a portrét

Noční režim dobře pracuje i v případě ultra širokého fotoaparátu. Někdy jsem trochu válčil se zaměřením na objekt, respektive prostor. Dokonce i 2násobný zoom je schopen pracovat s nočním režimem – zde noční režim pracoval, jak chtěl, tj. někdy se aktivoval a někdy ne. Nevím tedy, zda šlo čistě o chybu prostředí anebo softwarovou (nedej bože hardwarovou) chybu. Výsledné snímky si můžete samozřejmě prohlédnout v článku. 

IMG 0060 3024x4032x IMG 0059 3024x4032x IMG 0063 3024x4032x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Během slabého osvětlení se aktivuje i skener LiDAR, který pomůže s automatickým zaostřováním. Rozdíl je patrný při fotografování objektů zblízka, protože telefon dokáže mnohem lépe detekovat objekty při extrémně slabém osvětlení. Ve srovnání s iPhone 11 Pro a iPhone XS jsou výsledky působivé.

IMG 0046 4032x3024x 1 IMG 0047 4032x3024x 1 IMG 0048 4032x3024x 1 IMG 0049 4032x3024x 1

Zdroj: Dotekomanie.cz

Další oblastí, ve které iPhone 12 Pro vyniká, jsou portréty. Mohl jsem fotografovat pomocí teleobjektivu nebo hlavního fotoaparátu, v závislosti na perspektivě, do které jsem se chystal. Díky nočnímu režimu vypadají portréty i při slabém osvětlení skvěle. 

IMG 0065 4032x3024x 1 IMG 0066 4032x3024x 1 IMG 0067 4032x3024x 1 IMG 0071 4032x3024x 1 IMG 0072 4032x3024x 1 IMG 0073 4032x3024x IMG 0068 4032x3024x 1 IMG 0069 4032x3024x 1 IMG 0070 4032x3024x 1 IMG 0262 4032x3024x IMG 0264 4032x3024x IMG 0265 4032x3024x IMG 0305 4032x3024x IMG 0306 4032x3024x IMG 0307 4032x3024x IMG 0308 4032x3024x IMG 0309 4032x3024x IMG 0310 4032x3024x IMG 0311 4032x3024x IMG 0312 4032x3024x IMG 0314 4032x3024x IMG 0315 4032x3024x IMG 0316 4032x3024x IMG 0317 4032x3024x IMG 0318 4032x3024x IMG 0319 4032x3024x IMG 0320 4032x3024x IMG 0322 4032x3024x IMG 0323 4032x3024x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Snímky pořízené pomocí selfie kamery za denního světla se příliš neliší od snímků pořízených z iPhonu 11 Pro. Tóny pleti vypadají dobře, i když mírně vyhlazené, a fotoaparát zachytí slušné množství detailů. Režim Portrét funguje taktéž dobře. iPhone 12 Pro ale umí pracovat s nočním režimem i na předním fotoaparátu, čímž je daleko před loňským 11 Pro. 

iPhone 12 Pro přichází s ještě jednou funkcí nazvanou Apple ProRAW. Stejně jako Deep Fusion je vše nativně povoleno v aplikaci fotoaparátu. Na rozdíl od většiny telefonů s Androidem, díky nimž můžete fotografovat do formátu RAW, pořídí Apple ProRAW na iPhonu 12 Pro běžnou fotografii spolu se spoustou dalších informací.

To vám poskytne mnohem větší flexibilitu při úpravách fotografií, aniž byste museli pracovat s různými formáty souborů. Apple tvrdí, že budete moci upravovat fotografie pomocí těchto informací přímo v aplikaci Fotky a dalších podporovaných aplikacích pro úpravy. Funkce ProRAW ale nebyla v době testování dostupná, vyjde až spolu s iOS 14.3.

Závěr: měli byste přejít na iPhone 12 Pro?

V této recenzi jsem se touto otázkou hodně zabýval, a pokud jste se dočetli až sem, je vám jasné, že i když iPhone 12 Pro nevykazuje tak velký rozdíl oproti loňskému modelu, existuje zde řada malých změn, které dohromady zajistí skvělý uživatelský zážitek. Znamená to tedy, že byste měli opravdu upgradovat? No ne tak úplně.

Většina smysluplných vylepšení, jako je nový materiál Ceramic Shield, větší displej, lepší odolnost certifikace IP, nový SoC, nabíjení MagSafe a nahrávání Dolby Vision – jsou k dispozici také na iPhone 12, který stojí mnohem méně. iPhone 12 má určité rozdíly, například nižší jas, a dokáže snímat pouze 4K 30fps s Dolby Vision. Mohu s jistotou říci, že standardní iPhone 12 nabízí mnohem lepší poměr cena/výkon než iPhone 12 Pro. 

iPhone 12 Pro

Zdroj: Dotekomanie.cz

Jedinou exkluzivní funkcí pro prémiovější řadu je teleobjektiv, skener LiDAR, ProRAW, vyšší maximální úložný prostor, kvalitnější ocelové strany a několik doplňků, například noční režim pro portrétové snímky. Některé z těchto funkcí mohou být užitečné, ale také si za tento luxus připlatíte. 

Pokud zrovna nemáte hluboko do kapsy a stále chcete to nejlepší, doporučím vám podívat se také na iPhone 12 Pro Max (aktuálně testujeme). Zde Apple použil větší snímač fotoaparátu a poprvé také stabilizaci posunu snímače, podobně jako u prémiových bezzrcadlovek. 

iPhone 12 Pro 15 6000x3375x iPhone 12 Pro 16 6000x3375x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Kdybych se měl rozhodnout, zda zvolit iPhone 12 nebo 12 Pro, zakoupil bych klasickou „dvanáctku“. Nenabízí vlastně žádný kompromis, jen ztrácí určité „Pro“ prvky. To je ale zcela subjektivní úhel pohledu. Záleží tedy, co od telefonu očekáváte. Pokud maximální výkon a nejlepší fotografie, doporučuji model 12 Pro. Hledáte-li však poměr cena/výkon a fotoaparáty jsou vám tak nějak jedno, volba padá na iPhone 12, případně na iPhone 12 mini (taktéž testujeme). 

Klady:

  • Fotoaparáty – noční režim, 2násobný zoom
  • Displej
  • Dolby Vision HDR
  • Výkon
  • Výdrž na jedno nabití
  • „Nový“ design

Zápory:

  • Cena
  • Absence adaptéru v balení (může být problém pro nové uživatele)
  • Ostré hrany mohou být ze začátku nepříjemné pro uši (během telefonního hovoru)
  • Rám po stranách zanechává velké stopy otisků prstů

Za poskytnutí iPhonu 12 Pro děkujeme Smarty.cz. Telefon si u partnera můžete zakoupit ZDE

Smarty

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat