Zdroj: Dotekomanie.cz
Domů » Recenze »
Teprve před dvěma roky Apple představil „odlehčený“ iPhone s přídomkem XR, a letos tu máme jeho druhého nástupce v podobě iPhone 12. Loňský iPhone 11 nabízel mnohé kompromisy jako třeba LCD displej nebo tlustší rámečky. Jak se tedy letos povedla základní „dvanáctka“, po které pravděpodobně sáhne většina lidí? Pojďme se na to podívat v dnešní recenzi.
Obsah balení
Asi první věc, která každého kupce překvapí, je velikost krabičky a její obsah. Balení je totiž opravdu malé a uvnitř se nachází jen samotný iPhone 12, kabel Lighting s koncovkou USB-C, a nezbytné manuály. Chybí sluchátka a adaptér do zásuvky. Osobně se mi především absence adaptéru do zásuvky nelíbí, originální si nyní totiž musíte dokoupit za 590 Kč.
Konstrukce
Po prvním uchopení nového iPhonu 12 do ruky mě ihned překvapila jeho nízká hmotnost. Ta je na dnešní poměry opravdu velmi nízká vzhledem k velikosti, telefon váží jen 164 gramů. Přitom ještě předchozí iPhone 11 vážil o 30 gramů více, a to byl vyroben ze stejných materiálů.
Máme tu sice o něco menší baterii, přesto nechápu, jak se výrobci povedlo udělat telefon tak lehký. Občas při používání mi dokonce z ruky málem vypadl, jak je lehký. Tomu trochu napomáhá také matný hliník na boku a lesklé sklo na zádech. Pokud máte suché ruce, doporučuji pro pevnější uchopení obal.
Letos Apple po letech změnil design. Tedy největší novinkou jsou hranaté boky, zase tak velká revoluce to není. Je to spíše návrat k éře iPhonu 4 až 5s, a osobně mi to přijde tak trochu retro. Už jsem si zvykl na krásné zaoblené displeje na všech stranách a teď tu máme kompletně plochý displej. Nemá ani žádné zkosení, zkrátka je úplně rovný.
Zdroj: Dotekomanie.cz
Kvůli hranatým bokům se mi telefon nedrží tak dobře jako předchozí zakulacené modely. Působí jako výrazně větší ve srovnání s iPhonem 11 Pro/XS s 5,8 palcovým displejem. Nicméně naopak oproti iPhonu 11/XR má novinka menší rozměry a stejně velký displej. To považuji za velké pozitivum.
Na čelní straně máme stále relativně velké rámečky a velký notch. Toho se bohužel Apple letos nezbavil u žádného modelu a ani nedošlo k jeho zmenšení. Proto opravdu nepovažuji letošní design za nijak převratný. Záda jsou navíc v podstatě stejná jako vloni u jedenáctky, jen jsou plochá.
Někdo by mohl namítat, že výřez v displeji se již nenosí. Jenže Apple si většinou drží jeden design opravdu dlouho. Vzpomeňme, jak velké rámečky měl iPhone 7 při představení v roce 2017, také to již působilo zastarale ve srovnání tehdy třeba s Galaxy S8.
Jelikož dnes a denně používám iPhone XS, tak jsem si na notch zvyknul do té podoby, že ho vůbec nevnímám. Rozhodně ale nechci obhajovat jeho velikost a už vůbec jeho přítomnost. Konkurence s Androidem je dneska zkrátka dále a malé průstřely se mi líbí mnohem více. Díky velkému výřezu zase na druhou stranu dnes každý pozná, že se jedná o iPhone.
Voděodolnost je zase o kousek lepší, telefon má vydržet až do hloubky 6 metrů po dobu 30 minut. To je rozhodně dobrá zpráva, s jiným telefonem se takto hluboko ponořit nemůžete. Stereo reproduktory jsou kvalitní a hrají zhruba stejně jako vloni.
Barevné varianty byly letos opět obměněny a tentokrát tu máme o jednu barvu méně než u předchůdce. My jsme testovali tmavě modrou, která se mi velmi líbila. V nabídce je také ještě zelená, červená, bílá a černá.
Displej
Za mě absolutně největší novinkou letošního modelu je nový displej, přechod z LCD IPS na AMOLED. Vloni jsem na jedenáctce IPS displej kritizoval, měl nízké rozlišení, a především u telefonu za 21 tisíc korun neměl co dělat. Letos to vzal Apple od podlahy a novinka má rovnou téměř identický AMOLED panel jako iPhone 12 Pro se stejným rozlišením.
Rámečky jsou dokonce také již stejně velké a jediným rozdílem zůstává maximální typický jas. U Pro modelu je 800 nitů, tady velmi dostačujících 625 nitů. Při zobrazení HDR obsahu ale oba modely umí maximální jas až 1200 nitů a tak trochu Apple podezírám, že předchozí omezení je jen softwarové.
Při představení nejednoho člověka zaujal odolnější displej s názvem Ceramic Shield. Jelikož však máme telefon jen zapůjčený, opravdu jsme jeho odolnost nezkoušeli. Mnoho YouTuberů nicméně jeho vyšší odolnost vůči pádům potvrdilo. Po dvou týdnech testování na displeji nebyl ani škrábanec, takže zatím nemůžete potvrdit ani vyvrátit nižší odolnost vůči poškrábání.
Hardware
Výkon obstarává nejnovější čip Apple A14, což je první 5nm procesor na světě. Výkonem v benchmarku patří mezi špičku a v praxi je procesor také velmi rychlý. Odezva systému je okamžitá a na nic nečekáte. Kromě jedné věci – na zpracování fotky po vyfocení. To mě osobně velmi překvapilo. Je zde totiž asi zhruba sekundová prodleva, pokud si hned zobrazíte fotku, než se zpracuje a vykreslí s lepším HDR. Přitom na dva roky starém iPhone Xs na nic nečekáte. Doufám, že toto Apple v aktualizace opraví.
Pro odemčení telefonu stále slouží technologie FaceID, neboli rozpoznání obličeje. Trochu mě mrzí, že zde Apple neprovedl žádné vylepšení a jedná se stále v podstatě o stejné čipy jako v prvním iPhonu X před třemi lety. Rychlost a spolehlivost je v podstatě stále stejná.
Sázka na FaceID možná přišla Applu před třemi lety jako super volba, nicméně v době pandemie a neustálého nošení roušky je to celkem utrpení. Kdekoliv jste venku, musíte odemykat telefon PIN kódem. Je škoda, že Apple nějakým způsobem neintegroval čtečku otisků prstů do displeje, technologie už je vyspělá a u konkurence funguje skvěle.
Konektivita
Veliký důraz Apple letos při představování kladl na technologii 5G. Pro náš český trh to začíná být stále aktuálnější, k dnešnímu dni již všichni tři operátoři v nějakém omezeném pokrytí 5G spustili. Nicméně pořád se jedná spíše o hudbu budoucnosti. U nás máme velmi kvalitní LTE sítě, takže to zatím není ani potřeba. Já osobně jsem bohužel zatím 5G na iPhone 12 neotestoval.
Výdrž baterie a nabíjení
Letos se výrobce vytasil s technologií MagSafe, což je vylepšené bezdrátové nabíjení s magnety. Nápad na přesné zarovnání cívek na sebe s magnety se mi moc líbí. Nicméně už to nepovažuji za bezdrátové nabíjení – místo konektoru nyní přicvaknete zespod právě MagSafe nabíječku. K telefonu tak stále vede kabel.
Trochu mě také mrzí, že maximální výkon bezdrátového nabíjení standardem Qi je stále 7,5 W. Pouze s MagSafe nabíječkou dosáhnete na 15 W, což i tento výkon není žádný šlágr. Konkurence umí bezdrátově i 50 W.
Drátově změřit rychlost dobíjení je trochu náročnější, jelikož jsem musel použít vlastní adaptér do zásuvky. Použil jsem ten nejvýkonnější, který mám, s podporou maximálního výkonu 20 W. S tím nabití na 80 procent trvalo necelou hodinu a na sto procent pak zhruba další hodinu.
Výdrž baterie je standardní, připravte se na nabíjení každý den. Osobně jsem při použití s telefonem dosahoval na hodnoty kolem 5 hodin zapnuté obrazovky. Výdrž je rozhodně lepší než na mém iPhone XS, nicméně srovnání s iPhone 11 (Pro) nemohu poskytnout. Tam by minimálně podle papírových specifikací mohla být výdrž mírně horší.
Systém
Systémem je iOS ve verzi 14, konkrétně jsme testovali na verzi 14.1. Největší novinkou čtrnácté verze jsou přepracované widgety, které si můžete nově umístit mezi ikonky. Widgety jsou opravdu líbivé a funguje skvěle. Zatím jich ale tolik není, dokázal bych si představit i větší počet widgetů od vestavěných aplikací. Je také škoda, že ve většině případů po kliknutí na widget jen otevřou aplikaci a nemají větší interakci, víc tlačítek.
Zdroj: Dotekomanie.cz
Fotoaparát
Sestava fotoaparátů na zádech se skládá stejně jako vloni z hlavního širokoúhlého snímače a ultra širokoúhlého. Je škoda, že u telefonu za 25 tisíc chybí jakýkoliv teleobjektiv. Mezi hlavní vylepšení fotoaparátu letos patří Smart HDR 3, lepší noční režim, který lze konečně použít na ultra širokoúhlý snímač, a také přední kameru a HDR video.
Výsledné snímky vynikají výborným HDR, telefon si opravdu skvěle poradí i s protisvětlem. Fotit novým iPhonem 12 podzim byla radost. Barevné podání je ve srovnání s předchozími modely o trochu kontrastnější, na druhou stranu to bude pro většinu uživatelů líbivější.
Zdroj: Dotekomanie.cz
Ultra širokoúhlý
Ultra širokoúhlý snímač je již zpravidla u všech telefonů s kvalitou horší než ten hlavní a není tomu jinak ani u iPhone 12. Jakmile nastane horší osvětlení, na fotkách se objevuje šum a méně osvětlené oblasti na snímku již nejsou tak ostré a začínají se rozplývat. Přesto ve většině situacích i na větší obrazovce vypadají fotky solidně, prostor pro zlepšení tu ale ještě určitě je, především v noci.
Zdroj: Dotekomanie.cz
Noční režim – hlavní snímač
Noční režim na iPhonu se aktivuje vždy automaticky v noci, a pokud fotíte z ruky, snímání se automaticky nastaví na maximálně 3 sekundy. Pokud telefon položíte na stativ, můžete zvolit až 30 sekund. Kvalita snímků je skvělé a nový iPhone se řadí mezi ty nejlepší fotomobily i v noci.
Zdroj: Dotekomanie.cz
Noční režim – ultra širokoúhlý snímač
Zdroj: Dotekomanie.cz
Video
Úplnou novinkou je podpora nahrávání videa v HDR. To už jsme tu sice viděli u konkurence jako třeba u Xperie 1, nicméně Apple zde vsadil na zcela nový 10bitový formát Dolby Vision. Ten se zatím bohužel potýká s problémy, že je tak nový, že ho zatím nikde jinde než na iPhonu v podstatě nepřehrajete. Pokud takovéto video pak nahrajete přímo z mobilu třeba na Instagram nebo na Youtube, nedopadne to dobře, má úplně deformované barvy, viz screenshot z videa níže.
HDR video nahrané přímo z iPhonu na YouTube vs. normální zobrazení v PC; zdroj: Dotekomanie.cz
Naštěstí při kopírování videa do počítače se video nějakým způsobem zbaví HDR (nebo alespoň u mě to tak bylo) a na PC s Windows 10 se zobrazilo jako standardní video s normálními barvami. Stejnak ale doporučuji HDR video Dolby Vision vypnout, ušetříte si problémy. Jinak nahrává nový iPhone 12 video ve skvělé kvalitě, dynamický rozsah i bez HDR je výborný a stabilizace funguje velmi dobře.
Zhodnocení
Zatímco vloni bych si levnější iPhone 11 nekoupil právě kvůli LCD displeji a tlustším rámečkům nekoupil, letos se situace změnila. Apple výrazně pozvedl úroveň tohoto modelu a nový OLED panel, vylepšený design a tenčí rámečky jsou rozhodně velké plus. Tento rok bych tak bez problémů sáhnul po dnes recenzovaném iPhone 12, a osobně bych postrádal jen teleobjektiv. Je škoda, že ho tu nemáme, přeci jen, snad každý telefon s cenovkou 25 tisíc korun ho má.
To se dostáváme k další věci, a to je meziroční nárůst ceny. Ten je letos mezi výrobci velmi populární a nevyhnul se ani Applu. Zatímco iPhone 11 začínal na ceně 20 990, nový iPhone 12 začíná na 24 990 Kč. To je velmi výrazný nárůst a myslím si, že Apple zde musel zdražit kvůli iPhone 12 Pro. Ten totiž s cenovkou 29 990 Kč nabízí navíc jen těžší ocelové tělo, LiDAR, teleobjektiv a tím v podstatě změny končí.
Letos tak můžu s klidem doporučit všem právě základní iPhone 12, zatímco vloni jsem většině lidem radil připlatit si za Pro model. Celkově mě Apple letos trochu zklamal stále stejně velkým výřezem, který má stále nezměněnou technologii FaceID. Ta se v dnešní době roušek složitě užívá. Nicméně nový iPhone 12 je skvělý telefon, který byla jinak radost používat.
Ve srovnání s konkurencí schází novému modelu také displej s vyšší obnovovací frekvencí, který bohužel nemá ani iPhone 12 Pro. Jako zajímavou konkurencí se může jevit loňský iPhone 11 Pro, který nabízí menší displej, má navíc teleobjektiv, větší baterii, ale chybí mu 5G a lepší HDR. Seženete ho za zhruba stejnou cenu. Za podobnou cenovku můžete mít také Android v podobě Samsung Galaxy S20+ nebo Xperie 5 II. Obě nabídnou třeba 120 Hz displej nebo adaptér do zásuvky v balení.
Klady
- Příjemně lehký
- Kvalitní OLED displej
- Zajímavá inovace v podobě MagSafe
- Letos nemusíte kupovat “Pro” model
- Skvělé HDR fotoaparátu
Zápory
- Výrazné meziroční zdražení
- Nulové vylepšení FaceID, absence čtečky otisky prstů
- Absence teleobjektivu
Za zapůjčení iPhonu 12 děkujeme Smarty.cz. Ten si můžete zakoupit ZDE
Domů » Recenze »
Huawei Nova 8 SE je novinka s 66W nabíjením
Nokia chystá velký comeback řady 6300 a 8000
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Komentáře