reklama

Facebook se dohodl s FTC – kauza Cambridge Analytica může být u konce

Facebook se dohodl s FTC – kauza Cambridge Analytica může být u konce
2019-07-29T08:17:53+02:00
• 30. 7. 2019
1

Je to již více než rok, kdy světem otřásla zpráva o úniku osobních dat milionů uživatelů sociální sítě Facebook společností Cambridge Analytica. Na společnost Marka Zuckerberga se v té době spustila velká vlna kritiky. Sám Zuckerberg pak musel osobně vypovídat v americkém Kongresu. V uplynulém týdnu oficiálně oznámila americká Federální obchodní komise (Federal Trade Commission, FTC), že uzavřela s Facebookem dohodu, aby se skandál Cambridge Analytica již neopakoval. A Facebook si bude muset z pokladny připravit pěknou sumu peněz.

FTC se totiž se společností dohodla na historicky druhé největší finanční pokutě ve své historii. Facebook musí uhradit 5 miliard dolarů. Kromě toho Facebook souhlasil s dalšími omezeními, která by měla zabránit dalšímu zneužití osobních údajů uživatelů.

Jednou za kvartál bude muset společnost analyzovat dopad na osobní údaje uživatelů u každého nového produktu. Výsledky těchto auditů budou předkládány CEO společnosti a nezávislému hodnotiteli.

Bude-li chtít jakákoliv společnost zpracovávat osobní údaje z Facebooku, musí k tomu sama společnost udělit oprávnění. V takovém oprávnění musí být rovněž uvedeno, k jakým účelům jsou data dále zpracovávána. Dle vyjádření komisařů FTC by tak mělo dojít k větší ochraně osobních údajů uživatelů Facebooku. Vzhledem ke krátkým auditním úsekům by mělo být navíc velmi rychle jasno, jestli Facebook splňuje všechny slíbené body.

Americká společnost bude muset rovněž změnit přístup k softwaru pro rozpoznání obličeje. Facebook bude muset získat souhlas k vytvoření nových modelů rozpoznání obličeje. Stávající modely by nicméně mohly být od takového souhlasu osvobozeny. Sama společnost uvedla, že bude muset změnit přístupy k práci na všech úrovních organizace.

Kritikům chybí potrestání jednotlivců

Ačkoliv dohoda již byla uzavřena, samotní členi FTC rozhodně nejsou jednotní. Komisaři za Demokratickou stranu jsou rozladěni tím, že vedení společnosti nebylo potrestáno. Mark Zuckerberg a ostatní vysocí představitelé společnosti tak nenesou žádnou osobní odpovědnost za pochybení.

Zároveň se kritikům dohody nelíbí to, že nedochází k žádným výrazným změnám ve struktuře společnosti. Dle slov Rohita Chopra, komisaře za FTC, tak nebyly například odstraněny problémy, které k celému problému vedly.

Někteří komisaři rovněž požadovali i samotné zahájení soudních sporů se samotným ředitelem Facebooku. Takový požadavek nicméně nemůže FTC ani zahájit, protože na to nemá dostatečné pravomoci.

Senátoři byli s dohodou seznámeni ještě před jejím oficiálním zveřejněním FTC. I na jejich půdě rozhodně nepanuje jednotná shoda. Podle některých se jedná o drobné plácnutí přes prsty než o skutečný trest. Výsledek byl nicméně již dohodnut a odsouhlasen oběma stranami. Nezbývá tedy než jen počkat, zda dohoda skutečně měla nějaký pozitivní dopad.

Zdroj: theverge.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Stanislav Švoma

30. 7. 2019, 9:47

Nedošlo k úniku, ale k prodeji osobních dat

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat