reklama

Vývojáři žalují Apple za monopolní praktiky

Vývojáři žalují Apple za monopolní praktiky
2019-06-05T07:54:50+02:00
• 5. 6. 2019

Konkurenční mobilní operační systémy se čím dál více svým vzhledem a funkcemi přibližují a samotná zařízení jsou více než konkurenceschopná. V případě vývoje aplikací a jejich distribuce ale panují diametrální rozdíly. V případě Androidu se nabízí kromě Obchodu Play nejrůznější alternativy, a to dokonce i od samotných výrobců mobilních telefonů. Pokud tedy neuspěje vývojář v Obchodě Play, může to zkusit jinde. Něco takového není možní na platformě od Applu, a právě na to si stěžují vývojáři.

Apple pod palbou vývojářů

V pondělí odstartovala vývojářská konference WWDC 2019 společnosti Apple, přičemž na samotné zahajovací keynote jsme mohli slyšet mnohé superlativy, o tom, jak úžasné systémy a možnosti nabízejí, zejména pro samotné vývojáře. Nyní se ale formuluje žaloba na společnost Apple za monopolní praktiky v oblasti vlastního obchodu s aplikacemi AppStore.

Žaloba zmiňuje poměrně přísné podmínky. Abyste například mohli svou vlastní aplikaci umístit do AppStore, musíte ročně platit 99 dolarů jako členský poplatek a následně odvádět 30 % z ceny aplikace. Navíc vývojář musí mít více méně štěstí, aby došlo k propagování aplikace skrze vnitřní algoritmy. Pokud neuspěje, nemá jakoukoliv jinou možnost, jak nabídnout svou aplikaci uživatelům zařízení s iOS.

Právě na to směřuje žaloba, že iOS nemá možnost alternativní obchodů s aplikacemi a vše je pod nadvládou společnosti Apple. Uživatel iOS nemůže použít alternativní obchod, jako je tomu na Androidu. Navíc samotná pravidla pro vývojáře jsou velmi přísná, o čemž jsme se přesvědčili i my, když naše aplikace nebyla schválena, jelikož obsahovala slova jako Windows a Android (názvy kategorií v aplikaci). Po dlouhém jednání se nám ale podařilo protlačit aplikaci do AppStore.

Žaloba je vedena v USA a kdokoliv se může připojit, pokud minimálně jednou publikoval aplikaci v AppStore. Cílem není udělit pokutu společnosti Apple, ale umožnit existenci alternativních obchodů s aplikacemi. Jedno je nyní jasné, spor bude trvat dlouhou dobu a Apple si to nenechá líbit. Ostatně již nyní existuje stránka, která má ukázat, že se Apple nechová monopolně.

Zdroj: theverge.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat