reklama

Apple by měl zaútočit na střední třídu smartphonů komentář

Apple by měl zaútočit na střední třídu smartphonů [komentář]
2019-06-07T16:30:58+02:00
• 7. 6. 2019
4

Google neustále čelí obviněním z narušování trhu, monopolních praktik a podobně. Nelze se čemu divit, když operační systém Android z jeho dílny obsazuje 75,27 % (květen 2019, statcounter.com) trhu. Větší konkurence by se samozřejmě hodila a mnozí si myslí, že by Google neměl mít takovou moc nad vlastním operačním systémem, zejména v případě certifikovaných verzí se službami od Googlu. Osobně si myslím, že by nikdo neměl jakékoliv firmě přikazovat, co může se svými produkty dělat a co ne. Je docela možné, že by konkurence v oblasti Androidu mohla přinést zlepšení situace, ale nevidím v tom moc smysl. Na druhou stranu Google má konkurenci, jen se jí moc nechce.

Apple by mohl těžce zaútočit

Konkurencí pro Google a jeho Android by měl být sám Apple, ale ten se se svými smartphony drží top modelových řad. I tak dokázal získat značnou část trhu, konkrétně 22,74 % (květen 2019, statcounter.com). I přes vyšší cenu je dost zařízení s iOS na trhu, ale situace by mohla být daleko lepší a více konkurenceschopná.

Představte si, že by Apple představil skutečného zástupce střední třídy, jehož cena by se pohybovala maximálně do 9 000 Kč. Samozřejmě by to obnášelo určité ústupky v konstrukci či funkcích, ale na druhou stranu by byl obsažen systém iOS společně s celým ekosystémem.

Rozhodně by se nejednalo o lehký úkol. Už v minulosti jsme se dočkali představení „levnějších“ iPhonů, ale i tak cena neodpovídala dodávanému zařízení. Kdyby Apple skutečně nastavil cenu níž, mohl by poměrně silně zaútočit na celý trh se smartphony, zejména na střední třídu. Pokud by se tak stalo a americká společnost by dokázala nabídnout zařízení s dobrým poměrem ceny a výkonu, asi by se znovu objevily dlouhé fronty před obchody. Možná by se opět stálo i několik dní, aby dotyční mohli jako první získat levný a dobrý iPhone.

Levnější mobil, vyšší výdělek?

Apple si čím dál více zakládá na službách, které dodává. Vzhledem k uzavřenosti systému by mohl nalákat nové zákazníky, kteří by utráceli za služby. Ostatně už jen placení iPhonem s použitím služby Apple Pay je pro samotný Apple velmi výhodný byznys, když z každé uskutečněné transakce má určitý podíl.

Takový iPhone střední třídy by mohl značně zatopit Googlu a jeho Androidu, zejména firmám, které působí ve střední třídě mobilů. Na druhou stranu by musel značně vylepšit topmodelové řady iPhonů, aby se zákazníkům vyplatilo si připlatit za lepší funkce a specifikace. Najít ten správný poměr by bylo komplikované, ale Apple by to mohl zvládnout.

Levný iPhone lze pořídit

Mnozí mohou namítat, že i nyní lze pořídit iPhone, jehož cena je hluboce pod hranicí 20 000 Kč. Skutečně lze zakoupit levný nový iPhone skrze Apple.com. iPhone 7 (recenze iPhonu 7 Plus) přijde na 13 490 Kč, ale jedná se o již starší model, který přijde o podporu pravděpodobně do dvou let.

Navíc kdo by si kupoval v dnešní době mobil z roku 2016, když se nabízí za příplatek modernější zařízení. Představte si, že by letos Apple představil vedle topmodelových řad také novinku, která by sice byla osekána na kost, ale stála by třeba 8 999 Kč. Rozhodně by se našlo dostatek nových zákazníků, kteří by například vyzkoušeli přechod z Androidu na iOS.

Sice se jedná o zajímavou myšlenku, ale najde se zde mnoho úskalí a nikdo přesně neví, jak by zareagoval trh. Na druhou stranu by Google mohl tratit nějaké další to procento a ostatní výrobci by se museli společně s Googlem více snažit. Tak trochu mi to připomíná současný stav v Česku kolem mobilních operátorů. Pokud by jeden chtěl pokořit ostatní, stačilo by nabídnout výhodný tarif, levný a s velkým FUP. Ale nic se neděje, jelikož jim současný stav vyhovuje, stejně jako vyhovuje Applu prodej topmodelů.

Možná ale k tomuto kroku bude muset jablečná společnost přistoupit, když prodeje iPhonů pomalinku klesají. 

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Jaroslav Fridrich

11. 6. 2019, 20:25

Android bude brzy minulostí, už teď to není přívětivý systém, ale zdatný protivník majitele. Ať apple nebo huawei, nebo někdo jiný přinese zdravou alternativu. Tohle není záležitost mnoha let. Lituji, že zanikli lepší systémy jako blackberry, meego.

Martin Jeřábek

7. 6. 2019, 20:36

To se nikdy nestane a Apple postupně zmizne a bude klid, stejně jsou pozadu a ujel jim vlak.

Jaroslav Fridrich

11. 6. 2019, 20:26

Proč máte ten dojem? Řekl bych přesně pravý opak.

JiriJandl

7. 6. 2019, 19:47

Asi bych souhlasil, že Google by konkurenci potřeboval, ale tu zdravou, ne vnucovanou EU.
Co si Google bude dělat se svými službami, je čistě jeho věc; jaký monopol?
Nechci Google? Nemusím ho používat.

Ale s tím levným iPhone nemůžu souhlasit. Sice už jablíčka nepoužívám (pro rejpaly, „měl jsem maca i amigu, než ses narodil“), ale tahle firma vždy sázela na design, funkčnost systému buď ukradla (commodore, atari), nebo koupila od jiných firem (microsoft).
A to vše je drahé!
Ale na rozdíl od např. „fuj hujávej“, který si vše sám vyrábí, jablíčka pouze navrhují. A nedivil bych se, kdyby na počítačích od jiného výrobce.
I student prvního ročníku ekonomie dojde k závěru, že levný přístroj od jablíček nelze čekat.
Je to proti politice firmy.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat