reklama

Data zemřelých uživatelů sociálních sítí bude zapotřebí zpracovat, tvrdí akademici z Oxford Internet Institute

Data zemřelých uživatelů sociálních sítí bude zapotřebí zpracovat, tvrdí akademici z Oxford Internet Institute
2019-05-17T07:59:36+02:00
• 17. 5. 2019

Poměrně nepopulární otázku otevírají britští akademici z Oxford Internet Institute, která spadá pod University of Oxford. Z výsledků jejich výzkumů vyplývá, že do roku 2100 zemře zhruba 2,3 miliardy uživatelů Facebooku. Počet zemřelých uživatelů překročí ty živé již někdy okolo roku 2070. Akademici se především zaměřují na to, co se stane s daty všech těchto uživatelů.

Oficiálně: Facebook propojí WhatsApp, Messenger a Instagram na úrovni komunikace

Facebook je největší světovou platformou sociálních sítí. Dopomáhá tomu i fakt, že Facebook už není pouze samotná sociální síť, ale zahrnuje také populární služby jako Instagram nebo WhatsApp. Otázka ohledně mrtvých uživatelů je poměrně nepopulární, ale je zcela jisté, že se jí bude potřeba zabývat.

Data uživatelů jako součást globálního digitálního dědictví

Facebook již v minulosti na otázku mrtvých uživatelů reagoval. Uživatelé mají možnost nastavit si kontaktní osobu, která má právo spravovat profil v případě úmrtí. Sama stránka zemřelého se tak stane spíše pamětním profilem. Tato funkce je mimochodem poměrně užívaná. Měsíčně si pamětní typy profilů prohlédne více než 30 milionů lidí.

Je zcela jasné, že data zemřelých obsahují celou řadu dat, která mohou pomoci historikům či jiným oborům. A správa těchto informací se týká každého, kdo jakoukoliv sociální síť nyní používá.

David Watson, jeden z autorů studie, tvrdí, že by Facebook měl nabídnout přístup k těmto datům jako k možnému způsobu pochopení historie, chování lidí apod. Dle jeho slov v historii neexistoval ještě nikdy takový obrovský archiv lidského chování a kultur, který je soustřeďován na jednom místě.

Dle autorů studie je důležité, aby Facebook spolupracoval aktivně s historiky, archiváři, archeology a etiky, aby každá z těchto disciplín mohla využít a dokázat zpracovat toto obrovské množství dat.

Vedoucí výzkumu, Carl Ohman, dodává, že využití dat zemřelých k akademickým účelům je důležité, ale vše musí být řízeno v nejlepším zájmu rodin a přátel zemřelých. Jedná se tak o zcela nové a obtížné otázky, které se ale dříve nebo později budou muset začít řešit.

Zdroj: techdigest.tv

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim