Domů » Články »
Zúčastnil jsem se vývojářské konference Android Dev Summit, kde jedna z hlavních novinek bylo oznámení, že Chrome OS bude oficiálně podporovat Android Studio. Po Google Pixelbooku už jsem pokukoval na posledním Google I/O, kde byla oznámena podpora pro Linux aplikace. Ale až oficiální podpora Android Studia mě přesvědčila.
V USA jsem si původně plánoval koupit nový Macbook, ale já vlastně žádné Apple aplikace nepoužívám – stačí mi browser, Android Studio a command-line nástroje. A to by nyní všechno Pixelbook měl umět. Přesvědčila mě taky cena – v USA jsem koupil nejdražší model se 16 GB RAM a Intel i7 procesorem za 34 tisíc Kč, zatímco srovnatelný Macbook by tam stál 61 tisíc Kč = skoro dvakrát dražší!
První dojmy
První dojmy byly skvělé. Instalace Linuxu byla na pár kliknutí, rychle jsem zvládl nainstalovat 3 Linux programy, které často používám: Android Studio, VS Code (editor pro všechny soubory mimo Android) a GitKraken (GUI pro Git). Šlo o to jenom stáhnout deb soubor z webu a spustit na to příkaz „sudo apt install ./soubor.deb“.
Rozhraní samotného Chrome OS na Google Pixelbook je velmi přehledné a Linux aplikace se dají připnout normálně do docku dole, takže ani není poznat, z jakého jsou „světa“. Stejně to platí pro Android aplikace, což je asi největší killer feature pro Android vývojáře: můžete vyvíjet aplikace přímo na Androidu, který běží na zařízení. Ten je rychlý a plnohodnotný, žádný pomalý a omezený emulátor. Navíc můžete jednoduše měnit velikost displeje Android aplikace a tím simulovat různé telefony nebo tablety. Moji aplikaci Settle Up šlo „zbuildit“ a spustit na zařízení na první pokus.
Softwarové nedostatky
Testoval jsem ale zařízení ještě týden i na jiných Android projektech a narazil na následující problémy:
- Aby fungovalo testování aplikací přímo na zařízení, je potřeba Chromebook přepnout do Developer módu. To vyřadí některé bezpečnostní prvky a po každém restartu zařízení uvidíte strašící obrazovku, kde musíte zmáčknout CTRL+D, abyste se dostali dál. Pokud zmáčknete mezerník, Chromebook se resetuje! Tohle mi přijde jako největší blocker.
- Hrál jsem si s custom klávesnicí a po restartu zařízení už se nešlo přihlásit do mého účtu. Internet radil pouze resetovat Google Pixelbook, tak jsem to musel udělat a všechno nastavovat znovu. Přišel také update na novou verzi Chrome OS, která přinesla novinky jako třeba jednoduchou instalaci DEB balíčků přímo z file manageru. Od té doby už se to nestalo.
- Občas se mi stane zvláštní věc, že v otevřeném editoru (Android Studio nebo VS Code) se pořád píšou mezery, i když není nic zmáčknuto. Když zmáčknu CTRL, tak to přestane. Je to otravné, snad to spraví budoucí updaty.
- Kompiloval jsem složitý Android projekt, build běžel na čtyřech jádrech. Do toho jsem používal Android Studio a bylo vidět výrazné zpomalené celého prostředí. Díval jsem se do Task Manageru, co to tak zpomaluje. A přes 60 % výkonu procesoru brala aplikace „GPU process“. Chromebooky totiž nemají hardwarovou akceleraci pro Linux aplikace – GPU se emuluje na CPU. Až bude hardwarová akcelerace podporována, výrazně vzroste výkon nejenom Android Studia.
- Chrome OS pořád nepodporuje zařízení připojené přes USB pro vývoj. Vypadá to ale, že se to chystá.
Shrnutí
Android Studio a další Linux aplikace už nyní fungují na Chrome OS, Google Pixelbook je první vlaštovka. Výkonné Chromebooky mají velký potenciál stát se ideálním nástrojem Android vývojářů, hlavně kvůli nižší ceně a možnosti testování přímo na zařízení. Nicméně nyní je vývoj aplikací spíše pro odvážné.
Pokud se do toho pustíte, často zálohujte všechna lokální data, protože se může jednoduše stát, že o ně přijdete a budete muset všechno nastavovat znovu. Ale pozitivní je, že všechny nedostatky jsou softwarového charakteru – mohou být vyřešeny aktualizacemi systému. Tak bych ještě chvíli s nákupem počkal, než se systém stabilizuje. Ale pokud najdete Google Pixelbook v nějakém povánočním výprodeji, je to určitě skvělá investice do budoucnosti.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Domů » Články »
Komentáře