reklama

Qualcomm nebude platit vysokou pokutu v Tchajwanu

Qualcomm nebude platit vysokou pokutu v Tchajwanu
2018-08-11T16:45:57+02:00
• 11. 8. 2018
1

Společnost Qualcomm známá ve světě hlavně díky svým čipovým sadám se právě dnes dohodla s antimonopolním úřadem v Tchaj-wanu, kde jí byla uložena pokuta ve výši 778 milionů dolarů. Podle nově uzavřené dohody výrazně klesne konečná částka a ještě k ní přibydou další podmínky v jejich neprospěch. Amerického výrobce teď v následujícím období čeká vyřešení ještě dvou soudních sporů doprovázející rekordní pokuty.

Lákadlem byla investice do 5G sítě

Celý spor vznikl v roce 2017 ze dvou důvodů. Prvním důvodem byl nezájem prodávat čipy takovým výrobcům, kteří nesouhlasili s jejich konkrétními podmínkami při pronájmu patentových licencí. Druhým důvodem jsou nižší licenční poplatky za výhradní používání modemových čipů v iPhonech od Applu. Celková pokuta tedy klesne na částku 93 milionů dolarů s tím, že v horizontu 5ti let proinvestuje dalších 700 milionů dolarů na území Tchaj-wanu.

Ke všemu Qualcomm bude muset vybírat poplatky za každé zařízení s jejich hardwarem, musí každých půl roku po dobu 5ti let zasílat zprávu o obchodování s ostatními výrobci, začne spolupracovat s tchajwanskými univerzitami a start-up firmami zaměřenými na 5G sítě a vybuduje výrobní či provozní zařízení.

Námitku k novému rozhodnutí vznesla firma MediaTek, která dodala, že výrazné podílení Qualcommu na rozvoji 5G sítí bude mít negativní dopad pro technologický průmysl v Tchaj-wanu a poškodí konkurenceschopnost Tchaj-wanu v celosvětovém měřítku. Závěrem můžeme zmínit, že Qualcomm dostal pokutu 1,2 miliardy dolarů od Evropské komise a 927 milionů dolarů od jihokorejských úřadů za spor s Applem.

Zdroj: reuters.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Antonín Horňáček

Členem Dotekománie od samotného založení a tato věrná podpora trvá více než 10 let. Oblíbeným výrobcem je jednoznačně kalifornský Apple, ale velmi rád vzpomíná na BlackBerry.

Komentáře

Janek Fanek

13. 8. 2018, 13:55

Qualcomm je nepochybně lídrem síťových prvků, zejména pro mobilní zařízení. Zcela určitě to využívá pro nátlak na jiné firmy. Osobně mi vadí např situace u Samsungu, kde se podřizuje Qualcommu a procesory Exynos jsou na ostatní trhy (mimo Čínu a USA) dodávány podtaktované tak, aby byly cca na úrovni Snapgragonu. Při tom grafika je u Exynos podstatně méně výkonná. To by se v budoucnu mohlo změnit pokud sankce budou účinné, avšak provázanost všech hlavních hráčů je taková, že k tomu asi nedojde.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat