Ticwatch E – levná vstupenka do vyšší ligy recenze

Ticwatch E – levná vstupenka do vyšší ligy [recenze]
2018-03-04T12:49:08+02:00
• 4. 3. 2018

SAMSUNG CSC

28

V roce 2017 se objevil nový projekt na crowdfundingovém webu Kickstarter projekt společnosti Mobvoi, který lákal na chytré hodinky Ticwatch E a Ticwatch S. Vše dopadlo lépe, než samotní tvůrci očekávali, jelikož se našlo přes 19 000 mikroinvestorů, kteří vložili do projektu přes 3 miliony dolarů (limit pro úspěch byl 100 000 dolarů). Díky tomu jsme se dočkali obou hodinek, přičemž se dnes podíváme na základní model Ticwatch E.

V současnosti si hodinky můžete zakoupit v mnohých zahraničních obchodech, ale také přímo na oficiálních stránkách spolčenosti Mobvoi, kde stojí 159,9 dolarů. Při započítání daně přímo v obchodu, zaplatíte 191,99 dolarů, což je v přepočtu 3 961 Kč.

Občas je k dispozici sleva přímo na stránkách výrobce, takže s cenou můžete jít i na 153,6 dolarů (3 168 Kč). Tak či onak, jedná se o nejlevnější hodinky se systémem Android Wear od Googlu na trhu, pokud nepočítáme výprodej starší modelů známějších značek.

Ticwatch E

Vzhledem k nízké ceně lze počítat i s ústupky, které se odráží zejména na kvalitě materiálů a použitím hardwaru. Netřeba se obávat, že by se jednalo o nekvalitní produkt, jen nečekejte kov či designově tvarované přední sklo.

Konstrukce

Ticwatch E spadají do kategorie hodinek se 44milimetrovým průměrem a jsou tlusté 13,55 milimetrů. Váha se zastavila na 41,5 gramech. Možná byste si řekli, že se jedná o větší hodinky, ale ve skutečnosti si jich ani nevšimnete, že je máte na ruce. Základním materiálem je zde plast, který je tvrdší a matný. Na dotek působí velmi dobře a hladce, ale je jasné, že se nemůže srovnávat s kovovými konkurenty, z kterých máte dojem luxusního zařízení.

Vzhledem k nízké ceně si zřejmě společnost nemohla dopřát lepšího designu. Dominantní strana má vystouplý zakulacený okraj a displej je zapuštěn do těla hodinek. Zajímavostí je jediné tlačítko na Ticwatch E, které je na pravé straně. Běžně se umisťuje na levou, i proto jsem se obával, že si nezvyknu na používání. Ve výsledku jsem si zvykl, ale spíše bych uvítal přemístění níže, ne ve středu hodinek. Tak či onak, samotné tlačítko má pevný a jistý stisk. Neměl jsem s ním problém.

Přemístění tlačítka je trochu nelogické, ale naštěstí nic podobného nevymýšleli při zakomponovávání mikrofonu. Ten je na levé straně, takže je vždy dostupný, i když máte delší rukávy. Reproduktor je schovaný pod uchycením spodního pásku a je takřka neznatelný. Nelze od něj očekávat zázraky, ale byl bych spokojenější, kdyby byl aspoň hlasitější.

Spodní strana hodinek obsahuje snímač srdečního tepu, který jsem prověřoval. Mohl bych konstatovat, že měří docela uspokojivě. Vedle něj se nachází jediné konektory pro připojení kabelu, díky kterému se Ticwatch E nabíjí a poskytuje připojení k počítači. Magnetické uchycení funguje dobře. Nikdy jsem neměl problém s nepřesností uchycení. Jen bych byl spokojenější, kdyby magnety byly silnější, díky čemuž by kabel držel pevněji. Stačí trochu větší pohyb s hodinkami a kabel se může odpojit, ale to to se mi stávalo ve výjimečných případech.

Pásky

V základu jsou k dispozici 22mm pásky, které můžete jednoduše vyměnit za jakékoliv jiné, které koupíte. Zde jednoduše nebude problém. Dodávané jsou plastové a nabízejí jednoduchou sponu. Samotný plast je měkký na dotek a relativně příjemný. Co mi ale vadilo, bylo uchycení nadbytečného pásku. Kolikrát vyklouzl nebo samotné uchycení sjelo bokem. Zde bych jednoduše doporučil výměnu za nějaké kvalitnější. Ani samotná přezka není z kovu, byl použit tvrzený plast.

Hodinky jsou na můj vkus hodně lehké, ale je to jistá daň za nižší cenu. V kovovém provedení by byly sice lákavější, ale také podstatně dražší. Během měsíčního používání každý den se konstrukce vydržela na jedničku. I přes letmé silnější nárazy o nábytek nebo jiné překážky se na nich neobjevil ani jeden škrábanec nebo jiné poškození. Plast tedy obstál na jedničku, stejně jako ochrana displeje, která má úpravu proti poškrábání.

Displej

U levných hodinek bych očekával použití IPS panelu, ale Ticwatch E nabízí OLED technologii s rozlišením 400 x 400 pixelů. Při průměru 1,4 palců se dostáváme na hustotu pixelů 278, což je dostatečná hodnota. Pokud budete zkoumat pozorněji, můžete zahlédnout jednotlivé pixely, ale při běžném používání nemáte šanci.

Displej je dostatečně kvalitní, a to i na přímém slunci. Nikdy jsem neměl problém se čtením času nebo obsahu na hodinkách. Jediná věc, která mě iritovala, byl okraj skla. Právě v tomto místě šlo vidět lom obrazu. Naštěstí je to pozorovatelné jen pod určitým úhlem a při přímém pohledu není vidět.

Díky OLED technologii je černá skutečně černou, což má ještě jeden plus navíc. Dochází k menší spotřebě energie. Celkově se zobrazovací panel povedl a bude dostačovat každému průměrnému uživateli. Nespornou výhodou je kulatý tvar, není zde jakýkoliv výřez, jak tomu bylo u dřívějších modelů jiných výrobců.

Hardware

Specifikace hodinek se v mnohém neliší od těch, co jsou již na trhu. V rámci konektivity najdeme Bluetooth 4.1 s podporou BLE a WiFi 802.11 b/g/n. Zde si nemohu stěžovat, vše funguje na jedničku, hodinky se připojí jak k telefonu, tak k dostupné WiFi síti. Připojení nevypadává a je stabilní.

Největší obavy jsem měl z použitého procesoru, který je od společnosti Mediatek. Ze zkušenosti s mobily se SoC od toho výrobce vím, že nelze očekávat podobnou zkušenost jako třeba s těmi od Qualcommu. Mnohdy Mediatek procesorům chybí výkon a dochází k zasekávání. I přes tyto obavy jsem byl nakonec velmi spokojen, a hlavně překvapen.

Obsažený Mediatek MT2601 z roku 2015 má 2 jádra s frekvencí 1,2 GHz, což není mnoho, ale poskytuje velmi dobrý uživatelský prožitek. Systém se vůbec neseká, vše je rychlé a nezaznamenal jsem jedinou komplikaci s nedostatkem výkonu. Změna ciferníku, pohyb v menu nebo v nastavení je absolutně plynulé. Je to asi poprvé, co jsem s procesorem od tohoto výrobce zcela spokojen.

Procesor jako takový má k dispozici standardních 512 MB operační paměti, což je pro samotné používání zcela dostatečné. Pro data jsou k dispozici 4 GB, kam si můžete uložit hudbu pro offline poslech. Jelikož lze na hodinky napojit bezdrátová sluchátka, může poslouchat hudbu při běhání a nemusíte mít mobil u sebe.

GPS ani IP67 nechybí

Další zajímavou specifikací je přímá podpora GPS, Glonass a Beidu. Samozřejmě nelze očekávat podobné vlastnosti jako u navigací či smartphonů, ale na běžné použití je vestavěný hardware relativně dostatečný. Při spuštění Google Map trvá přibližně 3-5 sekund, než dojde k zaměření vaší polohy. To jsem otestoval i uvnitř budovy v horních patrech. Hodinky mě lokalizovaly celkem dobře. Kromě toho je zde také podpora AGPS.

Hardware taktéž obsahuje senzory přiblížení, akcelerometr, gyroskop a e-kompas. Jak již bylo zmíněno, taktéž je zde jeden mikrofon a reproduktor. Ticwatch E mají k dispozici i vibrační systém, který je citelný, ale nezlobil bych se, kdyby byl silnější.

Ačkoliv se jedná o velmi levné hodinky, tak zde najdeme certifikaci IP67. Díky tomu nebude vadit, když se budete pohybovat v prašném prostředí nebo když ponoříte hodinky do vody. Na plavání to sice není, ale vydrží trochu náročnější používání.

Pokud vezmu v potaz všechny specifikace, tak jsou dostatečné pro běžné používání. Ani jednou mě hodinky nezklamaly a mám z nich v této oblasti dobrý pocit. nejvíc jsem se obával procesoru, ale nakonec jej považuji za silnou stránku hodinek. Výkonu má dostatek a nedochází k sekání u jakékoliv činnosti.

Specifikace

  • displej: 1,4 palců, OLED, 400 x 400 pixelů, 287 ppi
  • procesor: 1.2 GHz, Mediatek MT2601
  • RAM: 512 MB
  • úložiště: 4 GB
  • senzor srdečního tepu
  • mikrofon, reproduktor, vibrace
  • Bluetooth 4.1 (BLE), IEEE 802.11b/g/n
  • GLONASS, GPS, Beidou, akcelerometr, gyroskop, e-kompas, senzor přiblížení
  • IP67
  • baterie: 300 mAh

Baterie

Výdrž na jedno nabití je častým tématem u chytrých hodinek. Jestliže chcete nabíjet jednou za týden, nekupujte si Ticwatch E. Zde je běžné, že budete nabíjet každý den, ale vždy záleží, jak je budete používat. Pokud se budete šetřit a nebudete využívat například senzor srdečního tepu nebo zabudovanou GPS, tak se můžete dostat na dva dny používání – ráno odpojíte a druhý den večer napojíte na nabíječku.

Sice firma uvádí, že lze docílit 48 hodin používání, ale to se mi nikdy nepodařilo. Na druhou stranu jsem zvyklý napojovat hodinky každý den, a vzhledem k magnetickému uchycení nabíjecího kabelu, se nejedná o nic hrozného.

Samotné nabíjení je relativně rychlé, hlavně díky malé kapacitě baterie – 300 mAh. Většinou se dostanete na 100 % do hodiny, i dříve. Zde bych jednoduše mohl konstatovat, že nízká cena hodinek se odrazila na použití běžného akumulátoru. Zde bych si klidně připlatil, ale asi by to vedlo ke zvětšení konstrukce.

Android Wear

Mobilní operační systém hodinek byl v základu ve verzi 2.0 a byl postaven na Androidu 7.1.1. V tuto chvíli je k dispozici aktualizace na Android Wear 2.9 a očekává se v dohledné době další aktualizace, tentokrát na Android 8.

Prostředí je velmi intuitivní a jednoduché. Gesta na hlavní obrazovce nabízejí přepínání mezi ciferníky, přičemž lze docílit vysunutí malé lišty s ovládacími prvky. Gestem zespodu se dostanete k notifikacím. Pakliže chcete zobrazit nainstalované aplikace, musíte zmáčknout tlačítko na boku, což je celkem nepraktické, ale lze si zvyknout.

K dispozici je vlastní Obchod Play, takže nepotřebujete pro instalaci dodatečného softwaru mobilní telefon. Jelikož Google nedovoluje úpravu prostředí, společnost Mobvoi nabízí jen pár ciferníků a vlastní aplikaci pro sledování sportovních aktivit.

logo-app Ticwatch Mobvoi Information Technology Company Limited. Zdarma ANDROID

Ticwatch E

Hodinky Ticwatch E nejsou dokonalé. Mnohé může odradit plastové provedení, absence NFC nebo velmi strohý design. Na druhou stranu nabízí za svou cenu například OLED displej, rychlý systém, zabudovanou GPS a odolnost vůči vodě a prachu. Z mého pohledu je největším nedostatkem právě design, byť použití kulatého displeje považuji za velké plus. Přední strana by i tak zasloužila větší pozornost designérů.

Ticwatch E neohromí ty, co chtějí maximální dobu používání na jedno nabití, ale pokud si zvyknete připojení na nabíječku každý večer, nezklamou vás během denního používání. Hodinky bych mohl zhodnotit jako velmi levnou vstupenku do vyšší kategorie chytrých hodinek s plnohodnotným systémem. Nabízí základní funkce, obsahují senzor srdečního tepu a vestavěnou GPS. Kdyby se podařilo zakomponovat i NFC, bez problémů bych mohl Ticwatch E doporučit každému. Za danou cenu se nabízí mnoho zábavy.

Jestliže hledáte alternativu ve stejné cenové kategorii, budete muset sáhnout po hodinkách s proprietárním systémem nebo po starším modelu. Zde se nabízí hodinky ZenWatch 2 od Asus, které lze na našem trhu zakoupit přibližně za 4 300 Kč, ale neobsahují GPS a mají hranatý displej. Na druhou stranu mají kvalitnější zpracování.

Ticwatch E mohu doporučit těm, co chtějí vyzkoušet Android Wear hodinky a přitom nechtějí utratit velké peníze. Na trhu se dají pořídit do 4 000 Kč a při troše hledání se lze dostat i na cenu 3 200 Kč.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dobry den. Da se prosim z techto hodinek i volat a odpovidat na sms?

Aké športy podporujú hodinky ???

Přemysl Vaculík

VIP 27. 12. 2018, 21:57

Záleží na aplikaci, kterou použijete.

Tomáš Kopejska

17. 6. 2018, 16:13

Slušná recenze.. Rozhodoval jsem se při koupi mezi těmito a Huami amazfit, které jsem si nakonec koupil v akci za 2100 kč a doporučuji je ostatním hlavně kvůli výdrži až 5 dní na jedno nabití.. Ale zajímá mne jedna věc ohledně Ticwatch, tato testovaná verze nemá na pravé straně aktivní plochu pro scrolování atd? Měl jsem za to, že proto je tlačítko na druhé straně než obvykle..

Dobrý den, takže tam nejdou jakékoli ciferníky z google play ? jeno pár přímo od výrobce ?

Přemysl Vaculík

VIP 24. 3. 2018, 13:16

Jdou, jako na každý jiné Wear OS od Googlu.

OK, děkuji mě právě zmátla tato věta v článku…. Jelikož Google nedovoluje úpravu prostředí, společnost Mobvoi nabízí jen pár ciferníků a vlastní aplikaci pro sledování sportovních aktivit.

Hodinky mám cca 3 týdny a musím říct, že jsem nad míru spokojený. První 3 dny je výdrž baterie žalostná, musí se nakalibrovat baterka, ale teď už vydrží vpohodě celý den. Čitelnost fajn, notifikace taky, připojení taky.

Pokud by někdo chtěl kupovat, mám kupon na tuším 20 USD na nákup, tak můžete napsat na johny.maso@gmail.com :)

Jiří Procházka

5. 3. 2018, 8:14

Mám je cca měsíc. Co mi opravdu chybí je NFC kvůli Google Pay. Výdrž je skvělá (wifi nepoužívám), večer dávám na nabíječku s minimálně 40 %.
Máte na svém kusu hodinek černé téma po aktualizaci na 2.8? V 2.8 to měl být standard pro šetření baterie, ale na mých černé téma není ani na 2.9 :(

Přemysl Vaculík

VIP 5. 3. 2018, 10:39

Bohužel, také bez tmavého režimu. NFC by bylo fajn, ale nejnovější aktualizace by to zakázala v ČR, jelikož zde není oficiální prodej těchto hodinek.

Karel Čapka

VIP 9. 3. 2018, 16:00

Proč by to bylo zakázané?

Pavel Žurek

10. 3. 2018, 16:01

Google si to tak přál, klidně pokud máte možnost tak vyzkoušejte, ale řada webů o tom psala…

Lukáš Klement

4. 3. 2018, 21:05

Hezky pokus o recenzi

Přemysl Vaculík

VIP 5. 3. 2018, 7:20

Hodinky máme stále k dispozici, klidně se ptejte, pokusím se odpovědět na jakýkoliv dotaz.

Lukáš Jančík

4. 3. 2018, 18:17

na Geekbuying se dají sehnat i za 2800 Kč

Martin Novák

4. 3. 2018, 18:12

„Přemístění tlačítka je trochu nelogické“
Co je na tom nelogickeho? Palcem se lip macka, a zase se nechtene nezmacne hrbetem ruky.

Martin Novák

4. 3. 2018, 18:16

„U levných hodinek bych očekával použití IPS panelu“
To jako proc, kdyz z duvodu vetsi produkce kulatych oled jsou oled panely lenejsi.

Přemysl Vaculík

VIP 4. 3. 2018, 18:25

Protože levné hodinky mají mnohdy IPS, zde mě to jen potěšilo.

Martin Novák

4. 3. 2018, 18:44

Ja vidim u 90% cinskych levnych kulatych 1,4 hodinek v 90% oled

Martin Novák

4. 3. 2018, 18:50

Celkove to hodnotim, jako hodne spatnou recenzi, ktera je spise takovy lepsi prvni pohled.

Kde je napr. realny dosah wifi (vliv na vydrz), Bluetooth. Nejake fotky citelnosti na slunci. Informace, ze se musi podsviceni regulovat manualne. atd..

Přemysl Vaculík

VIP 5. 3. 2018, 7:19

Displej jsem nechal v základním nastavení. Co se týče čitelnosti na přímém denním světle, nebyl zde problém, bohužel nebylo v poslední době moc příležitostí s větším testováním vzhledem k počasí.

Veškerou konektivitu jsem nechal zapnutou. Nevypínal jsem WiFi vzhledem k aktualizacím a jiným funkcím. Při vypnutí WiFi se doba používání na jedno nabití prodlouží, ale zhorší se uživatelská zkušenost.

Blbost, palcem se určitě lépe nemačká, leda že by jsi neměl ukazováček.

Martin Novák

30. 3. 2018, 16:31

V praci je jeden clovek ma, takze jsme je testovali (jinak bych to ani nepsal), a vsem prislo tlacitko lepsi na strane palce nez, kdyz si hodinky otocili a zkouseli mackat ukazovackem. Navic to mackani hrbetem ruky pri opacnem umisteni, takze soucasne umisteni je naprosto OK.

Zdenda Rykr

4. 3. 2018, 17:21

Jsem uživatelem Ticwatch S a jsem nadmíru spokojen. Podmínkou z mé strany bylo Android Wear, abych si otestoval zda vůbec užiji takové hodinky. Teď se nebudu bát investovat do lepších potažmo dražších.

Karel Čapka

VIP 9. 3. 2018, 16:02

jaké jsou vaše nároky na dražší hodinky?

Zdenda Rykr

12. 3. 2018, 11:04

Tak řekněme pokud by už měli NFC, lepší materiál pouzdra hodinek, delší výdrž. Každopádně poměr cena/výkon je těchto hodinek super.

Zajímal by mě ten výstupek ve tvaru oválu na spodní straně. Není to nepříjemné při nošení?

Přemysl Vaculík

VIP 4. 3. 2018, 12:56

Vůbec, hodinky jsou to běžné a nic nevadí při nošení.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat