reklama

Sony garantuje aktualizace jen pro prémiové smartphony

Sony garantuje aktualizace jen pro prémiové smartphony
2018-02-02T08:20:57+01:00
• 2. 2. 2018
10

Největším problémem smartphonů se systémem Android je četnost aktualizací. Ačkoliv zde máme výrobce, kteří poskytují podporu po dlouhou dobu, tak stále velké množství mobilů se zasekne na starší verzi Androidu. Nejjasnější podmínky najdeme u Googlu, který má pevně nastaveno, jak dlouho budou vycházet aktualizace pro jeho mobily.

Sony se snaží držet svá zařízení aktuální, ale ani zde to není nejlepší. Nyní ale došlo k aktualizaci podmínek. Společnost v nich jednoduše konstatuje, že top modely mají garantované aktualizace Androidu po dobu dvou let od začátku prodeje.

Bohužel se ve stejných podmínkách uvádí, že střední a nižší třída nemá nic takového zaručeno. Dokonce se píše, že Sony může rozhodnout, jestli daný mobil nezapadající do prémiové řady dostane aktualizaci. To bude hlavně záviset na na výsledcích testování. Pakliže nebudou odpovídat předpokladům, Sony jednoduše neuvolní aktualizaci na vyšší verzi Androidu. Klidně se tedy může stát, že majitel mobilu střední třídy od Sony může zůstat na verzi Androidu, s kterým jej zakoupil.

Google vyřešil největší problém Androidu – Projekt Treble

Tato zpráva rozhodně není potěšující, ani vzhledem k tomu, že Google nově nabízí projekt Treble, který by měl podobným věcem zabránit. Měl by podstatně zjednodušit aktualizace a hlavně přinést nejnovější verzi systému na většinu zařízení.

Co se týče bezpečnostních aktualizací, tak zde by mohla být situace lepší. Bohužel i zde rozhoduje jen společnost, pro která zařízení bude vydána bezpečnostní aktualizace. Například nyní Sony informuje, že problém s bezpečnostními chybami Meltdown a Spectre (cnews.cz). Konkrétně bude oprava dostupná pro následující zařízení:

 •  Xperia XA1
 • Xperia XA1 Ultra
 • Xperia L1
 • Xperia XA1 Plus
 • Xperia XA2
 • Xperia XA2 Ultra
 • Xperia L2
 • Xperia X Performance
 • Xperia X
 • Xperia X Compact
 • Xperia XZ
 • Xperia XZ Premium
 • Xperia XZs
 • Xperia XZ1
 • Xperia XZ1 Compact

Zdroje: phonearena.com, xperiablog.net

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

alois navratil

2. 2. 2018, 12:27
Android aplikace

taky pouzivam sony mel sem xperia Z pak xperia Z5 a pak kvuli nehode az vlastne do dnes mam xperia Z5 premium a byl sem dost pobouren kdyz sony po 1.8 letech od vydani teto rady ohlasila ze zadnej update uz nedostane… tedy na oreo nedosahne… nevim no u toho obycejnyho Z byla ta podpora proste lepsi… a prijde mi divny ze telefon este kdyz nese v nazvu premium a jako novej na trhi stal 22k nedostane neco tqk banalniho jako final update…vdit ten 7.1.1 nemaj zas tak dobre poladenej jsou tam mouchy…

Marek Vladař

2. 2. 2018, 10:01

Aktualizace je to posledni co me na telefonu/pc zajima :D mam sony z5 compact s vypnutymi aktualizacemi a svete div se, vse funguje. To samy u ntb sony vaio. Ten jsem kupoval v roce 2011, jako prvni jsem vypnul otravny aktualizace a normalne funguju. Na Sony nedam dopustit

Přemysl Vaculík

VIP 2. 2. 2018, 10:08

To není zrovna nejlepší nápad vypnout aktualizace. Nejde jen o nové funkce, ale také o zabezpečení. Pokud máte NB bez aktualizací za posledních 7 let, tak bude poměrně jednoduché získat cenná data. U mobilu je to ještě horší, jestli se naskýtá více možností k odcizení dat a informací.

Marek Vladař

2. 2. 2018, 10:35

Vite, ja jsem tak chudej, ze me ani nikdo nema co ukrast :D a treba u pc me neskutecne vytacelo kdyz jsem potreboval pocitac vypnout a najednou se zacali instalovat aktualizace, to by me slak trefil

Přemysl Vaculík

VIP 2. 2. 2018, 10:46

Tady nejde jen o krádež dat. Klidně někdo může zneužít zařízení k páchání trestných činů, využít pro těžbu kryptoměn, nebo jej zapojit jako součást botnetu.

Martin Obrovský

2. 2. 2018, 9:52

A to je důvod, proč jsem odešel k applu. Aktualizace na ISO jsou i na x let stará zařízení. Bezpečnost především.

Přemysl Vaculík

VIP 2. 2. 2018, 10:10

Ale s využitím projektu Treble se mohou výrobci Androidů přiblížit k Apple, co se týče aktualizací. Takže bych to neviděl tak černě.

Karel Zybal

2. 2. 2018, 9:10
Android aplikace

smutné a i proto jsem od Sony odešel k Oneplus 3 a neustále mám každý půlrok nové aktualizace a jsem víc spokojen, nikdo nemění podmínky záruky jak Sony za pochodu, jak mu to vyhovuje.

Přemysl Vaculík

VIP 2. 2. 2018, 10:10

Asi narážíte na kauzu s odolností vůči vodě, že?

tak ja na xperii xz1c mám už od kúpy minimálne každý mesiac aktualizáciu systému a bezpečnostných záplat. a ak sa jedná o zmenu podmienok na odolnosť voči vode, tak to bolo nie za pochodu, ale pri nových modeloch. ale za to by som povedal, že mohli vychcaní zákazníci, ktorí mobil vo vode používali inak, ako stanovovali podmienky, ale pri reklamáciách sa to nedá dokázať.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim