reklama

Leagoo M5 Edge – elegantní cetka recenze

Leagoo M5 Edge – elegantní cetka [recenze]
2017-08-11T14:45:57+02:00
• 11. 8. 2017
2

Pamatujete si ještě na recenzi telefonu Leagoo M5 s názvem „Rozbitný nerozbitný telefon„? Tento model byl prodejcem prezentován jako nerozbitný a proti všem nepříznivým podmínkám odolný telefon. Při recenzi se ho však podařilo rozbít. A to pouhým pádem z jednoho metru na kachlovou podlahu.

Telefon, který měl „vše vydržet“, nevydržel ani první pád, který ani nebyl podpořen silným hozením o zem, avšak pouhým poposunutím telefonu po stole a jeho následným spadnutím. Nyní jsme dostali možnost otestovat letošního nástupce M5 Edge. Konstrukcí jde o podobný telefon, který by však svému uživateli měl přinést větší eleganci a lepší výbavu.

Konstrukce a design

Příjemné plastové provedení spolu s kovovými prvky na hranách telefonu a v kombinaci s menšími rozměry díky pětipalcovému displeji zaručují pohodlné držení v ruce, skvělý dosah všemi prsty po celé obrazovce. Navíc černé tmavé provedení telefonu vypadá velice elegantně, a to i přesto, že tělo je převážně plastové.

M5 Edge svým vzhledem vypadá jako telefon, na který byste museli utratit alespoň jednu českou průměrnou hrubou měsíční mzdu, avšak za hrubou měsíční mzdu byste tento telefon získali skoro šestkrát. V tomto případě bohužel platí, že levné zboží – nekvalitní zboží. A Leagoo doopravdy šetřilo na všem možném.

Pojem build quailty (volně přeloženo jako kvalita provedení) je u M5 Edge mizivá. Problémy jsou u konstrukce samotné, u displeje a dotykové plochy, u prostoru pod baterií nebo u samotného oddělatelného krytu. Vzhledově sice telefon vypadá více než skvěle, problémy však zaznamenáte ihned poté, co ho vezmete do ruky. M5 Edge trpí špatnou konstrukcí pod displejem, která ho má držet.

V levé části obrazovky, hned na proti zapínacímu tlačítku, je celá obrazovka protlačitelná dolů, pod svoji úroveň. Pravděpodobně je v této části obrazovky nějaký posuvný kus, jelikož někdy jde displej prakticky sám skoro až pod úroveň kovové hrany, někdy však je jeho tuhost lepší a nejde o tolik promáčknout.

Problém s dotykovou plochou je v poloze naležato. Když telefon máte položený na stole a nedržíte ho v ruce, ale dotýkáte se pouze prsty displeje, tak obrazovka nedokáže správně snímat doteky. A při delším stisku si pak kurzor na displeji dělá, co chce. Více na videu.

Například prostor pod baterií má špatnou krycí vrstvu a vy si tak můžete promačkat základní desku telefonu. Nebo kryt telefonu, ten se musí vždy „vylomit“ ze záchytů, ve kterých jsou usazený plastové háčky. Při častém opakovaném vyndávání se jistě plastový háček krytu opotřebí a brzy zlomí.

Displej

Displej je velký marketingový podfuk. Společnost avizuje 3D edgeless displej, který vás má ohromit. Samotný displej vypadá pěkně a dobře se na něj kouká, avšak není ani 3D, ani edgeless, dokonce ani edge. 3D by byl, kdyby byl zahnutý, jenže on není. Jde o zcela klasický rovný displej, který má akorát nad sebou sklo, které je zahnuté na okrajích. Nejde o dnes již standardní 2,5D sklo, ale o 3D zahnutí skla.

Výrobce tento 3D pojem spojuje se samotným displejem, což není relevantní, jelikož displej je rovný. Dále je uváděno, že telefon je edge-less čili nemá okraje, měl by tedy být bezrámečkový. Telefon však má milimetr a půl široký rámeček, který je krásně viditelný při zapnutí bílého pozadí.

U telefon se tedy nedočkáte zahnutého pětipalcového displeje, ani bezokrajového displeje. Výrobce klame. Avšak samotné pozorovací vlastnosti displeje jsou velice dobré. Pohled na displej je příjemný, barvy jsou laděny mírně do chladna, koukání na přímém slunci není žádným větším problémem.

Odezva dotykové vrstvy je poměrně dobrá (až na výše popsaný problém). U telefonů v této nižší kategorii se často stává, že přesnost dotykové plochy nesnímá úhoz prstem zcela přesně. Zde tomu tak naštěstí není.

Parametry a výkon

O výkon se stará 64bitový čip MTK6737 od MediaTeku se čtyřmi jádry A-53 taktovanými na 1,1 až 1,3 GHz. Procesor byl tvořen 28nm technologií. Paměť je typu eMMC 5.0. Grafický čip je ARM Mali-T720 s frekvencí mezi 550-650MHz.

Slabé vybavení telefonu je znatelné, naštěstí nikoli markantně. Zařízení se déle zapíná, při mnoha operacích v rychlém sledu nestíhá a někdy zamrzne. Občas se samo restartuje. Avšak spouštění aplikací je víceméně bez problémů, jen občas u větších aplikací čekáte déle než obvykle. Samotný výkon je vhodný pro osoby, které telefon nepoužívají nijak horlivě.

Systém je poměrně plynulý, nikoli však stále a občas se rozhodne nespolupracovat. Pokud chcete mít zajištěnou plynulost, pořiďte si telefon s procesorem alespoň Helio P25, nebo z řady Helio X2x. Nebo zkuste Snapdragon, pro netrpělivější povahy není tento telefon určený.

V testu Geekbench verze 4.1.1 získalo na jednom jádru 535 bodů a na multijádru 1343, což je zoufale málo. Například v porovnání se současným top modelem Samsungu Galaxy S8 má o 1462 bodů méně na jednom jádru a o 5008 bodů méně na multijádru.

V Antutu testu verzi 6.2.7 získalo M5 Edge 28219 bodů, což je současná hranice telefonů nižší třídy.

Systémová nástavba od Leagoo

Leagoo používá ve svých telefonech nástavbu nazvanou Leagoo OS (též nazývanou Freeme OS), která je v některých ohledech vylepšená, oproti čistému Androidu, avšak má spoustu chyb, které znepříjemňují používání telefonu.

Leagoo OS běží na Androidu 6, což je značně nepochopitelný krok. M5 Edge byl představen v dubnu tohoto roku a nemá novější verzi Android 7, zatímco levnější model Leagoo KIICAA Power, představený v červnu tohoto roku už Android 7 má a navíc je i o čtvrtinu levnější.

Výrobce si navíc vlastní nástavbou komplikuje cestu k celkové aktualizaci systému. V tomto případě je velice nepravděpodobné, že by M5 Edge, ač je to letošní model, získal aktualizaci na Android 7 či Android 8.

Hraní her

Načítání her není nikterak pomalé a samotné ovládání v herním menu není zasekávající se, ani překlikávání mezi již otevřenými aplikacemi není výraznějším problémem. Ovladatelnost náročnějších aplikací se taktéž nezdá nijak ovlivněna slabšími parametry telefonu. Kupodivu ani samotné hraní her není pro mobilní telefon náročné. Zkoušel jsem hrát 2D hry typu Color Switch či Brainful běžely zcela bez problémů. Z 3D aplikací například FIFA Mobile byla též bezproblémová. Hry jako Ingress a Pokémon GO, kde je k samotnému hraní potřeba připojení k mobilnímu internetu a mít zapnutou lokaci, tak spotřebovávaly neskutečné množství baterie (50 % kapacity baterie za 30 minut) a jejich spuštění trvalo déle, než je obvyklé, hůře se připojovaly k satelitům a stěží určovaly polohu telefonu.

U nich jsem zaznamenal znatelné záseky při hraní, které však nijak výrazně nestěžovaly samotnou hratelnost, jen jsem si musel chvíli počkat, až se daná část hry, na kterou jsem kliknul, načte.

Spousta chyb

Systémová nástavba je zastaralá a zbytečná. Leagoo se snaží udělat ze svého telefonu stylový telefon. Přesně takové přízvisko „stylový telefon“ má nástavba Leagoo OS (Freeme OS). Nejenže je zastaralá (Android 6), ale taky značně nepraktická. Máte zde vlastní set ikonek ve vlastních launcheru, kde si ani nemůžete zvolit, zda se vám všechny aplikace budou zobrazovat na doumovských obrazovkách, nebo v posouvajícím se menu aplikací.

Nástavbový systém nabízí pouze pár rozdílů od běžného Androidu. Kromě do dětinsky předělaného grafického prostředí na uživatele čeká speciální spořič baterie, o jehož obdobě jsme psali v recenzi Vernee Thor E. Tento šetřící mód převede telefon do monochromatických barev a vy budete moci používat jen čtyři základní aplikace. Jde o zcela nepraktický mód, který se hodí jen v případě, kdy víte, že se dalšího půl dne nedostanete k zásuvce.

Telefon má nepříjemnou vlastnost sebevypínání, které se stává jen v průběhu telefonování. Buď při vytáčení čísla, nebo při samotném hovoru. Jde o zásadní chybu, avšak pochybuji, že bude výrobcem opravena, při počtu zařízení, které jsou společností Leagoo v současnosti dodávána na trh není v jeho silách aktualizovat všechna zařízení.

Kompenzací za tyto problémy je krásné grafické zpracování informační plochy během telefonování. Restartování (nebo vypnutí) během telefonování se mi stalo za necelé dva týdny asi čtyřikrát.

Nástavba taktéž ráda vypíná aplikace, aniž byste to přímo chtěli. Je jedno, o kterou aplikaci se jedná, alespoň jednou denně se vám stane, že v průběhu používání aplikace se vám sama vypne a vy se najednou objevíte na domovské obrazovce launcheru. Samozřejmě, že pokud si aplikace sama data průběžně neukládá, tak jsou ztracena.

Problém je i se čtečkou otisku prstů. Ta fungovala dobře první dva dny. Poté přestala správně reagovat. Telefon se buď neotevřel vůbec, nebo to napsalo, že prst není rozpoznán. Na úspěšné odemčení jsem si občas musel počkat i dvě vteřiny. Chování čtečky je nevyzpytatelné, někdy funguje bez problémů, někdy nejde vůbec. Avšak platí, že čím déle telefon testuji, tím je snímání otisků problémovější.

Neskutečně málo místa

Na přiloženém dlouhém snímku obrazovky (dělání dlouhých snímků obrazovky je jednou z mála výhod nástavby Leagoo OS) vidíte, kolik místa zabírají jednotlivé složky. Zařízení má interní kapacitu 16 GB, což by se mohlo zdát jako dostačující, avšak zcela není. Jenom samotná složka systém zabírá skoro 5,5 GB dat. Dále je zde složka Others, která má přes 2 GB.

Největší složkou v ní je pak složka Android. Bohužel nedostatek místa je velice otravný a Google Play neustále každý den po vás chce odstranit další a další aplikace, aby vůbec mohlo aktualizovat některé současné. Po týdnu používání je telefon přeplněný a nepoužitelný bez SD karty.

Fotoaparát

Spouštění aplikace fotoaparát je u telefonu v této kategorii s běžným zpožděním. Otevření není okamžité, ale do dvou sekund již vidíte snímanou plochu. Oceňuji rychlé přepínání mezi kamerou a fotoaparátem i svižné otevírání galerie s pořízenými snímky.

Základní aplikace fotoaparátu nabízí několik režimů, z nichž pro běžné používání vychází dobře HDR funkce, u níž výsledné fotografie vypadaly nejlépe. Uživatel však musí počítat s tím, že telefon při ceně 2000 Kč je osazen pouze základním čipem a nemůže očekávat nadstandardní fotografie. Osobně bych je označil za podprůměrné, v dané cenové kategorii nižší třídy telefonů jsou však nadprůměrné. Už jen v porovnání se svým předchůdcem Leagoo M5 jsou znatelně lepší.

Zadní fotoaparát má 13 MPx a světelnost 2,2 a přední fotoaparát má 8 MPx a světelnost 2,4.

Veškeré prezentované fotografie jsou bez úprav.

Denní fotografie venku

Výsledné obrázky jsou často přesvětlené, někdy zas naopak příliš tmavé. Barvy jsou mdlé, nejsou příliš živé. Ostření za světla je přijatelné.

  

Denní fotografie uvnitř

Fotografie uvnitř jsou tmavší, než je reálné prostředí. V tmavší místnosti si fotoaparát dopomáhá šumem a skoro každá interiérová fotografie vypadá, jako by byla rovnou systémem nějak vinětována, jelikož každý snímek je po okrajích vždy tmavší. Samotné zaostření není nejlepší a ostrost snímku též není nijak výrazně dobrá. Avšak oproti svému předchůdci M5 je M5 Edge znatelně lepší.

 

Selfie

Přední fotoaparát s 8 MPx není úplně nejhorší, avšak s kvalitním výstupem fotografií nepočítejte. Snímky jsou pořizovány na základní levný čip a výsledná podoba snímků tomu odpovídá. Snímky nejsou detailně ostré, světelné plochy jsou často až extrémně přesvětlené, barvy nejsou živé. V této cenové relaci jde však o přijatelný výsledek.

S beauty režimem

Tzv. beauty režim udělá vaši pleť zcela hladkou. Nemusíte používat žádné krémy či make-up, vaše tvář při použití tohoto módu/filtru bude vypadat jako obličejíček ženské postavičky z anime.

Standardní režim

HDR režim

HDR režim je asi nejlepší volba pro získání kvalitnějšího výstupního obrazu z Leagoo M5 Edge. Každopádně i tak je kvalita výsledných snímků značně nedokonalá.

Uvnitř

Venku

Fotografie při sníženém světle

Bez blesku

Zde je patrné veliké množství šumu.

S bleskem

Výsledná fotografie je neporovnatelně lepší než předchozí bez blesku, která byla focena za stejných světelných podmínek, avšak telefon nedokázal ani s přisvícením správně zaostřit a i šum je zde patrný.

Baterie

Baterie je velice spekulativní. S kapacitou 2000 mAh si vystačíte jeden celý pracovní den při nezatěžujícím používání, jako je například zapnutí Wi-Fi na deset až dvacet hledání na Google za den, dále na 30minutové prohlížení internetu, navíc 10 minut sledování videa, a další běžné úkony, jako čtení SMS a volání.

Spolu s další půl hodinou hraní nebo sledování videa, vám telefon nejméně do večera vydrží. Při používání dat a lokace zároveň se budete odpoledne blížit ke 30 % (v případě, že jste telefon, nabili plně před spaním). Pokud budete mít neustále zapnuté Bluetooth, spolu s daty a s lokací, tak očekávejte mírně větší pokles energie. To však neplatí při rozsvíceném displeji a zároveň zapnutých datech a lokaci.

Pokud však budete chtít používat něco náročnějšího, jako je hraní her, kde je potřeba lokace a mobilní data, tak s baterií se můžete za chvíli rozloučit. Vždy při hraní Ingressu nebo Pokémon GO, že při 50 % baterie se mobil zcela vypnul do 20-25 minut od spuštění hry. Pokud je telefon plně nabitý, vydrží při takové zátěži do hodiny.

Mapy na tom nejsou nijak lépe. Tedy aplikace, kde je potřeba sledování telefonu pomocí satelitů a mobilního internetu, tak telefon máte za chvíli vypnutý. Telefon tedy není možné použít ani jako navigaci. Sice baterie u Map vydrží chvíli déle, řekněme až o hodinu déle používání, než zmíněné hry, ale i tak je to žalostně málo.

 

Velikou výhodou je, že baterie se při nabíjení nepřehřívá (pouze v případě, kdy jste při nabíjení připojeni k internetu, máte zapnutou funkci Bluetooth a máte též zapnutou lokaci). Celkem uplynou tři hodiny, než je telefon plně nabit. Časový úsek je to poměrně přijatelný, avšak při kapacitě pouhých 2000 mAh by mohla být rychlost lepší. K baterii je možné se dostat a vyjmout ji, výrobce totiž na zadní část telefonu dal odnímatelný kryt. Bohužel baterie je velice nevyzpytatelná. Když se vám například sám telefon vypne, tak po zapnutí má občas více baterie, než měl před vypnutím.

Konektivita

Leagoo M5 Edge disponuje širokým spektrem uvolněných pásem. A tak například u 4G se může připojit na deset různých frekvencí. Díky nástavbě systému je možné si též vybrat preferovanou síť (nikoli však pásmo).

Uživatel si tak může vybrat, zda jeho telefonní anténa se bude připojovat primárně na 2G, 3G či 4G. Leagoo na zadní kryt „nakreslilo“ externí vyústění antény (šedý pruh na černém krytu), aby to vypadalo, že lépe přijímají signál (jako například technologie u Vernee Mars Pro). Opět ani zde se však nejedná o funkční anténu, jelikož jde jen o změněnou barvu na sundavacím zadním plastovém krytu. Jde tedy opět o marketingový tah, stejně tak jako klamání s 3D /edge/edgeless displejem. Slot je zde pro dvě microSIM karty a k tomu navíc třetí slot pro microSD kartu.

Zařízení má u her problém s lokalizováním zařízení (více na obrázku). Ovšem je pozoruhodné, že například Mapy od Google se chytají do 20-30 vteřin, tak hry se nepřipojí například ani po několika minutách.

Co se týče Bluetooth konektivity (verze 4.0 LE), tak samotné připojení k zařízením je až neobvykle rychlé a stabilní i přes zeď. K Wi-Fi se připojíte poměrně těžko. Problém je opět v samotné nástavbě. Při shrnutí notifikační lišty zcela dolů se vám zobrazí quick setting menu, kde je možné zapnout Wi-Fi. Bohužel, Leagoo zde odstranilo možnost dalších voleb, uživatel se tedy nedostane k dalším nastavením a nevidí tedy dostupné sítě, ani se nedostane do kompletního nastavení.

Pokud chcete tedy zapnout Wi-Fi, musíte kliknout na příslušnou ikonku a pak se teprve přes ozubené kolečko v pravém horním rohu lišty přesunete do kompletního nastavení, kde teprve vyhledáte volbu Wi-Fi. Systém též často nechtěl zapnutí Wi-Fi provedené skrze nastavení (nikoli přes quick settings menu) vůbec povolit a neusátle Wi-Fi vypínal).

V takové situaci pomohlo akorát restartování telefonu. Nevýhodou též je, že ikonka v quick setting menu asi 3-5 sekund nijak nemění vlastní zobrazení a vy tak nevíte, zda jste klikli na Wi-Fi, nebo ne. Vzniká pak situace, kdy na ikonku kliknete několikrát za sebou a Wi-Fi se vám zapíná a vypíná. Wi-Fi má pouze frekvenci 2,4 GHz.

Zvuk

Poslech hudby na malém reproduktoru umístěném v zadní části telefonu není zrovna dokonalý, ale není ani nejhorší. Kvalita zvuku by měla být podpořena technologií Awinic technology K7, pro mě jako člověka nepohybujícího se v profesionální oblasti zvučení, není poznatelný rozdíl mezi zařízením, které je zmíněnou technologií vybaveno a které není.

Zvuk zní plastově s mírným šumem, hlasy samotné vyznívají velice dobře, v kombinaci s hlasitější muzikou v písničce je však hůře rozumět. Pro jednorázové puštění videa je kvalita zvuku dostatečná, hlasitost taktéž. Avšak pro lepší poslech je lepší použít sluchátka (bezdrátově či přes 3,5 mm jacka) anebo propojit s reproduktorem.

Sumarizace

Pokud nehodláte hrát hry, kde je potřeba mít zapnutá data a lokaci zároveň, nechcete mít dokonalé fotografie, ale potřebujete jen telefon, který vám při jemném používání vydrží celý den, tak je Leagoo M5 Edge dobrá volba. Na displej se kouká velice dobře, nebolí z něj oči, v ruce se drží velice dobře. Navíc v balení budete mít průhledný kryt, který dobře chrání telefon při pádech. Za dva tisíce se jedná o kousek, který dobře vypadá, skvěle se používá, avšak má své nepřehlédnutelné mouchy, které je při případné koupit potřeba důkladně zvážit.

Pro naše čtenáře máme slevový kupón na 6 dolarů. Stačí tento kód XYLLEM6 zadat po vložení zboží do košíku. Výsledná cena bude pouhých 1700 Kč.

Za poskytnutí telefonu Leagoo M5 Edge děkujeme obchodu TomTop. Pokud vás telefon zaujal, můžete si ho zde i pořídit za necelé 2000 Kč.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Martin Jeřábek

11. 8. 2017, 15:40

Tak to se vyplatí Nubia N1 Lite.

Karel Čapka

VIP 12. 8. 2017, 22:35

to už si ale litr připlatíte. o 1000 Kč více jsou i lepší telefony

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat