reklama

Vědci vytvořili 4D kameru pro automobily, roboty a VR

Vědci vytvořili 4D kameru pro automobily, roboty a VR
2017-07-28T09:20:10+01:00
• 28. 7. 2017

Tým stanfordských vědců před několika dny vytvořil přesně to, co by v budoucnu mohlo být perfektním „okem“ pro autonomní vozidla a některé doručovatele. Takzvaným okem se myslí 4D kamera, jež dokáže zachytit téměř 140 stupňů informací. V praxi to tedy znamená, že má možnost získat více informací než tradiční kamery v jednom snímku.

Vědci svůj nový projekt nazývají „first-ever single-lens, wide field of view, light field camera“. Celá technologie spočívá ve fotografování, a to na takzvaném světelném poli pro získávání dalších informací, díky čemuž dokáže kamera získat čtyři dimenzionální rozměry. Ve finále to tedy znamená, že kamera dokáže pozorovat a zaznamenávat směr a vzdálenost světla zasahujícího objektivu a svazovat jej s výsledným 2D obrazem.

Výsledkem pak je tzv. „robotí oko“, které má schopnost opětovně zaostřit snímky poté, co jsou pořízeny. Na podobném principu funguje například Lytro. Toto malé zařízení dokáže upravit zaostření obrazu, neboť taktéž využívá technologii zobrazovacího světla.

V blízké budoucnosti by různí roboti mohli podobnou technologii využívat. 4D kamera by mohla být taktéž hojně využívána k pořizování snímků pro rozšířenou a virtuální realitu, protože všechny informace, které obsahuje v jednom snímku, by mohly vést k bezproblémovému vykreslení.

V současné době je však celé zařízení stále ve fázi výzkumu a testování. Na skutečné použití v praxi si tedy budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Nicméně, výzkumníci se podle všeho aktuálně snaží vyvinout menší a lehčí verzi, kterou budou testovat na některém z robotů.

Zdroj: engadget.com

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim