reklama

YouTube soudí webové stránky, které stahují hudbu z videí

YouTube soudí webové stránky, které stahují hudbu z videí
2016-10-07T07:45:23+01:00
• 7. 10. 2016
3

Největší video stránka na světě YouTube soudí stránku youtube-mp3.org, která svým uživatelům převádí videa z YouTube do mp3 formátu. A YouTube u této žaloby není samo, k němu se připojily velké společnosti jako Sony Music, UMG a Warner Bros.

Obdobných stránek na stahování mp3 souborů z YouTube jsou stovky, například v ČR je pravděpodobně nejznámější mp3s.nadruhou.net. Zmíněná stránka yotube-mp3.org je souzena proto, že je pravděpodobně největší na světě, jelikož měsíčně ji navštíví 60 miliónů osob.

logo_oficial_de_youtube

Podle oficiálního prohlášení byla žaloba předložena dotčené stránce. Konverze videí do mp3, neboli rippování, není legální cesta k převodu videa do mp3, a to proto, že daný obsah umělec sdílel pouze se společností YouTube, která brání jeho vlastnická práva, takže se jedná o porušení práv a podmínek používání YouTube.

Jaké budou sankce?

Podle odhadů youtube-mp3.org stojí celkem za 40 % všech nelegálně konvertovaných a stažených videí. Žalující strany požadují po soudu posouzení, zda byl porušen právní řád, a pokud se dojde k výsledku, že porušen byl, tak požadují 150 000 amerických dolarů za porušení každého autorského práva, anebo požadují veškerý finanční obnos, který si provozováním stránky vydělali.

Podle právníka Google Harrise Cohena se jedná o ničení ekosystému hudebníků a ti by měli být za svoji práci spravedlivě odměněni, a nikoli okrádáni tím, že si někdo stahuje nelegálně písničky z YouTube.

Jeden ze správců stránky, Filip, napsal vyjádření k této situaci a žádá po svých uživatelích pomoc. Ve stanovisku se argumentuje tím, že Google vůbec nehledí na potřeby uživatelů, kteří tuto službu využívají, a navíc prý Google sám dělá takové věci, jako jsou například Google Books či Google News. Tyto služby podle Filipa přebírají obsah z jiných stránek, a to bez jejich svolení, proto se ptá, kam se ztratila politika Google s heslem „Don´t be evil“ (nebuďme zlí).

Jak situace dopadne, není možné předem určit, avšak pokud Google bude u soudu úspěšný s tímto webem, s největší pravděpodobností budou následovat i weby další. Každopádně už nyní není možné konvertovat písničky. Ty, co byly již dříve konvertovány jinými uživateli, tak jsou uložené v databázi a můžete si je stáhnout. Nově přidané skladby už však není možné stahovat.

mp3org

Zdroje: ubergizmo.com, 9to5google.com

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

lubomir saravec

7. 10. 2016, 17:17
Android aplikace

antikomunista nepřítel lidu

Natsu Wolfox

7. 10. 2016, 10:16
Android aplikace

rekl bych ze jste se prepsaly stranka stale funguje :)

Ján Valkovič

VIP 7. 10. 2016, 22:53

Google im zablokoval YT API, ale uz to obisli, cize funguje dalej

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim