reklama

Začala konference Build 2016 – telefonům s Windows se letos obloukem vyhne

Začala konference Build 2016 – telefonům s Windows se letos obloukem vyhne
2016-03-31T07:20:43+02:00
• 31. 3. 2016

Ve středečních odpoledních hodinách odstartovala každoroční vývojářská konference Microsoftu, Build 2016, která se věnuje novinkám redmondské společnosti pro daný rok a zajímavá je především pro vývojáře, jelikož zde nejvýše postavené osobnosti Microsoftu představují nové technologie pro vývoj aplikací pro všelijaká zařízení.

Již z úvodní prezentace bylo zřetelně poznat, že letos jsou hlavními tématy brýle HoloLens, dále pak boti s umělou inteligencí a především také Windows 10 a UWP (Universal Windows Platform). Na co se ale trochu pozapomnělo, je mobilní systém Windows 10 Mobile, o kterém nepadla za celou, několik hodin dlouhou, prezentaci ani jedno slovo.

BuildBanner

K situaci se poté vyjádřil Terry Myerson, vedoucí vývoje Windows, který redakci serveru Verge prozradil, že Windows Phone ani Windows 10 Mobile letos nejsou pro konferenci příliš důležité, a tak se tomu nikdo nijak zvlášť věnovat nebude. Myerson sice sdělil, že telefonům se společnost bude věnovat později v tomto roce a že telefony jednoduše nejsou to podstatné, čemu by se nyní chtěli věnovat, každopádně tímto sdělením dal Myerson jasně najevo, jaké jsou současné i budoucí priority Microsoftu. Dominance na trhu s počítači, to je to, v čem má Microsoft obrovskou výhodu, takže se snaží věnovat především tomuto odvětví, zatímco méně úspěšný segment s telefony nechává Microsoft na později.

Sám Myerson přiznal, že Windows Phone není zrovna úspěšný a zároveň řekl, že Microsoftu se daří zejména se zařízeními, které mají obrazovku v rozmezí 9 – 30 palců a do této kategorie telefony logicky vůbec nezapadají. Dalšími projekty, které chce Microsoft plně podporovat a vyvíjet, jsou Xbox a futuristické brýle HoloLens, které jsou mimo jiné od dnešního dne rozesílány k vývojářům, již si je předobjednali.

terry-myerson

Otázkou nyní je, jak moc důležitý je vlastně pro Microsoft systém Windows 10 Mobile. Do budoucna to zatím sice rozhodně nevypadá tak, že by došlo ke kompletnímu pohřbení systému, ale nelze si nevšimnout, že už i Microsoft dává od něj ruce pryč a raději se soustředí na perspektivnější projekty.

Nešťastnému osudu Windows 10 Mobile také napovídá množství dřívějších zpráv, z nichž největší vliv mělo zřejmě sdělení Microsoftu, ve kterém stálo, že řada Lumia se omezí jen na několik málo modelů ročně. Později také spekulace tvrdily, že poslední představená Lumia 650 je doslova posledním telefonem Lumia a že v budoucnu se již dočkáme jen bájného Surface Phone, o kterém se toho také zatím příliš neví.

Těžko odhadnout, jakým směrem se Microsoft vydá a jakou prioritu bude hrát mobilní platforma. Letošní Build toho prozradil mnoho a současně neprozradil nic. Mnoho jsme se dozvěděli o nových projektech, HoloLens a plánech s nasazením botů. O telefonech ale nepadlo ani slovo.

Budeme si tedy, jako obvykle, muset počkat, až se situace nějakým způsobem více vyvine. Dle Myersona mobilní Windows v žádném případě nekončí, jen jednoduše nejsou hlavním tématem konference. Podstatnější ovšem je, zda jsou mobilní Windows tématem do budoucna. Zatím nic není jisté, a proto je nutné brát informace v tomto článku čistě jen jako orientační, potvrzené v tuto chvíli není nic.

Zdroj: theverge.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat