reklama

Motorola Moto 360 – nadchnou, potěší, ale i zklamou recenze

Motorola Moto 360 – nadchnou, potěší, ale i zklamou [recenze]
2014-11-30T10:50:04+01:00
• 30. 11. 2014
1

Motorola se nějakou dobu potácela světem mobilních technologií, ale po příchodu nové řady Moto svitla jiskra naděje, že se opět jednou vrátí na výsluní mezi ostatní výrobce smartphonů. Ani jsem nečekal, že by pro jednou mohla obsadit pozici lídra na trhu. Po představení prvních informací o připravovaných hodinkách jsem trochu přirovnal Motorolu k Fénixovi, který povstal z popelu.

aaaaaaa

Hodinky Moto 360 nadchly celý mobilní trh, zejména ten s nositelnými chytrými hračkami – wearables. Kulatý tvar, žádné ozdoby kolem a hlavně jednoduchý a elegantní design. Tak na mě působily hodinky při představení. Bohužel jejich dostupnost je poněkud limitována, tudíž jsem si musel počkat delší dobu, než se dostanou do mých rukou, abych mohl zhodnotit snažení Motoroly-

Samozřejmě se nejedná o první chytré hodinky, v tomto sektoru má větší tradici Sony nebo spíše Sony Ericsson. Na druhou stranu zaujmou hned na první pohled takřka kulatým displejem a tvarem, od kterého byste nečekali nadstandardní funkce. Jednoznačně si Motorola může odnést titul prvního výrobce chytrých hodinek kulatého designu.

Specifikace:

 • displej: 1.56″ 320 x 290, 205 ppi, Corning Gorilla Glass 3, Backlit LCD
 • Interní úložiště: 4 GB
 • RAM: 512 MB
 • procesor: TI OMAP 3 – 3630, 600 MHz~1.2 GHz, PowerVR SGX53, 45nm
 • konektivita: Bluetooth 4.0 Low Energy
 • systém: Android Wear
 • baterie: 320 mAh, bezdrátové nabíjení
 • váha: 49 gramů
 • senzory: pedometr, optický senzor srdečního tepu, senzor osvětlení
 • certifikace IP67
 • duální mikrofon, vibrační motorek, jedno fyzické tlačítko

Konstrukce

Hodinky musí na první pohled zaujmout a musí se líbit, jinak ani funkce nezachrání špatný design, velkou hmostnost nebo jiné neduhy. U Moto 360 bych mohl jednoduše konstatovat, že tým stojící za nimi odvedl nadmíru dobrou práci. Pokud bych takové úsilí viděl u vše top smartphonů, těžce bych se rozhodoval, který je nejlepší.

2014-11-29-10.11.45

Moto 360 se skládají samozřejmě ze skla a kovu. Nehledejte zde plast nebo jiné materiály, pokud nepočítám řemínek, ten je z pravé kůže – aspoň u verze, kterou jsem testoval. Ta je na omak příjemná a velmi pohodlná. Během nošení jsem s řemínkem neměl ani jeden problém a skoro jsem o něm nevěděl.

2014-11-29-10.13.39

Na přední a spodní straně se nachází skleněné krytí. Vrchní strana je po obvodu skosená, což není občas moc příjemné. Designově to nevypadá špatně, ale při přejížděním prstem po displeji znatelně ucítíte hranu. Zde bych byl raději za zaoblený tvar, ale asi zde měli největší slovo designéři. Neudělali špatné rozhodnutí, jen není až tak praktické.

2014-11-29-10.13.22

Spodní strana je taktéž ze skla, ale je již zaoblená, aby nedocházelo ke dráždění pokožky. Sama o sobě kryje senzor srdečního tepu a také cívku bezdrátového nabíjení. Menší problém by mohl být u lidí, kteří mají ruce více zarostlé. V prostoru mezi sklem a uchycením řemínku se nachází prostor s ostrou hranou (tu běžně neucítíte na pokožce). Zde by se mohl zachytit chloupek a vytrhnout jej při pohybu hodinek. Na to ale budou takoví majitelé zvyklí z klasických hodinek.

2014-11-29-10.13.55

Po designové i konstrukční stránce se jedná o velmi podařený doplněk, který působí elegantně i prakticky. Pár výtek bych zde měl, ale nejedná se o nic zásadního, co by znemožňovalo běžné používání.

Displej

Když jsem viděl první obrázky Moto 360, byl jsem nadšen z kulatého displeje. Bohužel následovalo mírné zklamání, jelikož se nejedná o dokonalý kruh. Na spodní straně se nachází hrana, která kazí celkový dojem. Postupem času si na tento nedostatek zvyknete a nebudete jej ani vnímat.

2014-11-28-15.03.38

Samozřejmě se nabízí otázka, proč se Motorola rozhodla pro takový designový nedostatek. Důvodů je hned několik. Prvním z nich je umístění senzoru okolního osvětlení. Pokud se podíváte na Moto 360, nenajdete moc prostoru pro tento typ senzoru. Buď by hodinky musely být větší, nebo by se musely obejít bez tohoto doplňku. Při navrhování se tedy rozhodli, že jej umístí hned pod displej do zkosené strany.

Druhým faktorem jsou zřejmě konektory napojující displej k ostatní elektronice. Pokud by je nedaly do spodní strany, museli by zvětšit hodinky, zejména pak obvodovou stranu. To by se nemuselo setkat s úspěchem, jelikož už nyní jsou dostatečně velké a další natahování konstrukce by se nemuselo líbit dalším případným zákazníkům.

 2014-11-23 12.47.14

Co se týče zobrazovacího panelu, tak nečekejte zázraky. Nemusíte mít dokonalý zrak, abyste při bližším pohledu nepozorovali jednotlivé pixely. Jemnost zde není zrovna nejvyšší. Ta činí pouhých 205 ppi, což vychází s úhlopříčky 1,56 palce a rozlišení 320 x 290 pixelů.

Moto 360 jsou vybaveny obyčejným panelem LCD. Možná bych uvítal spíše AMOLED, který dokáže lépe hospodařit s energií. Pokud bych byl rozmazlený, raději bych do hodinek zakomponoval panel Mirasol.

Při běžném používaní jsem si nevšiml ani jednoho nedostatku u displeje. U běžné vzdálenosti od očí se jeví jako velmi dobrý a ani při denním světle nemáte problém přečíst i menší text, případně čas. Motorola zde nezazářila, ale ani nezklamala.

Z používání Moto 360 si odnáším jeden poznatek, který nebývá moc často zmiňován. Dotyková vrstva nereaguje, pokud se dotknete jen displeje. Zareaguje ve chvíli, pokud zároveň dojde ke kontaktu s kovovou konstrukcí. Pravděpodobně to je bezpečnostní pojistka proti nahodilým kontaktům s displejem, skrze který lze Moto 360 aktivovat.

Software

Největší chloubou nejen hodinek Moto 360 je samotný operační software. Google zde stanovil velmi dobré pravilo v podobě nemožnosti úpravy ze strany výrobce. Motorola by si to ani nedovolila a proto pochvalu mohu poslat rovnou do Googlu.

Samotný systém je založen na Androidu 4,4 KitKat, ale v tomto případě má přívlastek „W“ – wearables. Nabízí velmi jednoduché a pohodlné ovládání, které pochopí každý. Posouvání mezi událostmi se koná horizontálně. Při posunu zleva doprava dochází k přesunu do hlavní nabídky nebo k vyřízení notifikace. Opačné gesto vás posune k dalším možnostem konkrétního upozornění. Nic jednoduššího nemohlo být vymyšleno.

Samozřejmě nemohu zapomenout na hlasové povely, které bych si rád vyzkoušel v mém rodném jazyce. Bohužel Google zatím nic takového nezprovoznil. Pokud tedy máte na smartphonu, s kterým jsou hodinky propojeny, nastavenou češtinu, tak v Moto 360 máte takový menší mix dvou jazyků. Systém je v angličtině, občas se ukáže nějaká česká nápověda, ale jinak hlasové povely nefungují.

Na druhou stranu lze diktovat v češtině, přičemž se vše převede do českého textu. Pokud chcete vyzkoušet povely, musíte smartphone nastavit do angličtiny. Bohužel pak ztratíte možnost českého diktování. Tudíž rozhodnutí je v tuto chvíli na zákazníkovi. Já se osobně rozhodl pro mix češtiny a angličtiny. Aspoň jsem mohl velmi rychlé odpovídat na příchozí zprávy.

Součástí systému jsou různé ciferníky. V této oblasti najdete výběr, který je doplněn o výtvory od Motoroly. Pokud se vám nebude líbit ani jedna variace, nemusíte zoufat. V Obchodě Play jsem našel dostatek aplikací nabízející alternativy – od jednoduchých až po futuristické ciferníky.

2014-11-29 10.10.13 2014-11-29 10.10.08 2014-11-29 10.10.01 2014-11-29 10.09.37

Kromě ciferníku, hlasového vyhledávání aktivovatelné hlasem nebo dotykem a aplikacemi nabízí Moto 360 určitý druh notifikační lišty. Zde najdete jen aktuální stav baterie a datum. Při větším vysunutí můžete aktivovat tichý režim, který skryje všechna upozornění. Zároveň deaktivuje vibrace, kterými jste normálně upozorněni na každou novou událost.

2014-11-29 10.09.05

Vzhled Android Wear je poměrně jednoduchý a příjemný. Ani mě nenapadá, co bych vyřešil jinak. Bohužel chování systému není u Moto 360 ukázkou absolutní dokonalosti. Občas pocítíte nedostatek výkonu procesoru, čehož si lze všimnout při animacích. Občas dojde k zaváhání, což se projevuje pomalejší reakcí na podněty ze strany uživatele.

Baterie

Moto 360 jsou vybaveny baterií o kapacitě 320 mAh, což není nijak závratné číslo. Samotné nabíjení je řešeno pomocí bezdrátové technologie. Motorola v balení dodává dock, který lze napojit na jakýkoliv běžný zdroj energie vybavený USB konektorem. Takže můžete použít i externí power banku, jako jsem to dělal v mém případě pomocí Xiaomi Power Bank.

2014-11-29 10.17.19 2014-11-29 10.17.08

Hodinky stačí vložit do docku a ihned se začnou nabíjet. Po tuto dobu se Moto 360 nebudou hlásit, ani nebudou zobrazovat notifikace či jiné informace. Samotné nabíjení trvá přibližně jednu hodinu a po celý čas tohoto procesu je zobrazována aktuální kapacita baterie společně s časem. Jas displeje je navíc snížen na minimum, díky čemuž budou hodinky zářit v noci.

  2014-11-29 10.15.49

Moto 360 ani samotný Android Wear nejsou vybaveny aplikací, která by zobrazovala detailnější statistiky o využívání baterie. Z tohoto důvodu jsem sáhl po aplikaci Wear Battery Stats.

logo-app Wear Battery Stats Nicolas POMEPUY Zdarma ANDROID

Jako první se podíváme na data získaná během použití Ambient Módu. Ten nechává displej déle aktivní a Moto 360 se aktivují i při menším pohybu. S tímto režimem jsem se pohyboval s výdrží něco kolem 12 hodin, což je dostačující, ale jste více limitování. Ambient Mód bych použil tehdy, jestliže bych se nacházel v lepší společnosti a chtěl bych z Moto 360 udělat spíše doplněk ke svému oblečení.

2014-11-27 17.09.50

Při deaktivovaném Ambient Módu jsem se dopracoval k daleko lepším číslům. Jak můžete vidět na snímcích níže, dostal jsem se minimálně na 15 hodin normálního používání při automatickém jasu. Během této doby jsem vyřizoval všechny notifikace na hodinkách a občas jsem vyzkoušel fitness funkce, jako je měření srdečního tepu. Samozřejmě jsem použil i hlasové odpovídání na zprávy a někdy jsem použil vyhledávání.

2014-11-26 22.08.07  2014-11-26 19.25.51 2014-11-25 20.17.36

Aplikace

Nemusíte se bát situace, že by nějaké aplikace nebyla optimalizována pro Android Wear. Systém zvládne jakékoliv upozornění i bez úprav ze strany vývojářů. Minimálně budete mít k dispozici náhled a možnost otevření aplikace na smartphonu.

Pokud vývojáři mysleli na další funkce, najdete je pomocí gest na pravé straně. U Gmailu tak můžete odpovědět, archivovat zprávu a tak podobně. V Obchodě Play neustále přibývají tituly, které jsou buď přímo designované pro Android Wear, nebo jsou aspoň upraveny v oblasti notifikací.

V případě Moto 360 se nabídly hned dvě aplikace. První z nich je Motorola Connect, která v základu nabízí změnu a přizpůsobení ciferníků. Můžete navíc zadat data o své výšce, váze atd., aby došlo k analýze a využití v rámci fitness funkcí.

2014-11-29 09.23.30 2014-11-29 09.23.14 2014-11-29 09.23.06

2014-11-29 09.22.58 2014-11-29 09.22.54 2014-11-29 09.22.49

Druhou je Android Wear od Googlu. Zde již najdete poněkud rozsáhlejší možnosti. Jednak disponuje návody, ale i informacemi o aplikacích. Navíc můžete přímo nastavovat hodinky, pokud se nechcete zabývat hledáním položek na malém displeji.

2014-11-29 09.22.40 2014-11-29 09.22.21 2014-11-29 09.22.24 2014-11-29 09.20.41 2014-11-29 09.20.28 2014-11-29 09.20.16 2014-11-29 09.20.06 2014-11-29 09.20.02

Nejvíce mě zaujala aplikace Google Play Music. Ihned po spárováním hodinek se smartphonem mi byla nabídnuta možnost uložit si hudbu do Moto 360, kde jsou 4 GB volného prostoru. Využil jsem tuto zajímavost, přičemž došlo k přesunutí přibližně 15 písniček. Zajisté si řeknete, proč by měla být hudba uložena v Moto 360. Odpověď je jednoduchá, lze je totiž spárovat s bezdrátovými sluchátky a poslouchat tak hudbu bez smartphonu. Během této doby nemusíte odpojovat mobil, Moto 360 zvládají komunikaci s oběma zařízeními současně.

Závěr

Motorola mě velmi mile překvapila prvními hodinkami svého druhu. Nejedná se o nedodělek, kterým by si společnost jen testovala zájem nebo nezájem zákazníků. Moto 360 byly tvořeny za jediným cílem, uspět. Jednak po designové stránce, ale i po funkční.

Je mi jasné, že většina zájemců bude zklamána z výdrže baterie. Osobně bych taktéž uvítal několik dnů, ale díky bezdrátovému nabíjení jde pohodlně používat hodinky každý den. Jen je na dobu spánku dáte do docku a hned ráno jsou připraveny k použití.

Příjemné prostředí a jednoduché ovládání je hlavním plusem Android Wear. Žádné komplikované funkce, aplikace nebo možnosti. Vše je dostupné na několik dotyků, většinou na jeden.

Moto 360 jsem si velmi oblíbil a za poměrně krátkou dobu jsem si zvykl na jejich používání. Smartphone jsem vytahoval jen v nejnutnějších situacích, což jsem ocenil zejména v dopravních prostředcích nebo ve společnosti kolegů či jiných lidí.

Bohužel nedostatek baterie neustále limituje možnosti takového zařízení. Osobně by mi nedostačovala 24 hodinová doba použitelnosti. Potřeboval bych zařízení, u kterého by bylo garantováno 36 hodin, což by v mém případě znamenalo používání po dobu dvou dnů (počítám i s nocí). Motorola příjemně překvapila s prvními Moto 360, o to víc se těším na druhou generaci, kde bych uvítal dotaženější design, lepší procesor a samozřejmě menší spotřebu energie.

Otázka je, pro koho jsou určeny tyto hodinky. Z běžného používaní si odnáším poznatek, že se nejvíce hodí majitelům větším smartphonů. Ulehčují práci, nenutí vás vytahovat větší zařízení z kapsy a celkově nabízejí určitý komfort.

Graf ceny produktu Motorola Moto 360 poskytuje server Heureka.cz

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim