Domů » Recenze »
Společnost Sony je se svými telefony Xperia známá především zajímavým designem a kvalitním zpracováním. V této recenzi se dozvíte, zdali tato kritéria splňuje i model nižší třídy Xperia E, který si Sony připravila pro letošní rok. Podle výbavy by se mohl zařadit mezi loňské úspěšné modely Xperia Tipo a Xperia Miro, které sklidily úspěch hlavně díky své nízké ceně a dostupnosti. Zdá se, že „Éčko“ je jejich důstojný nástupce. U nás je dostupný již od 3000 Kč ve třech barevných variantách – černé, bílé a růžové.
Obsah balení
Při zakoupení na vás bude v krabici čekat kromě samotného telefonu také praktický adaptér do elektrické sítě, USB kabel pro nabíjení telefonu a synchronizaci dat, a také manuál seznamující se základními funkcemi telefonu. Nezapomnělo se však také na handsfree sluchátka s integrovaným mikrofonem a tlačítkem pro jednoduchý příjem hovorů.
Design a konstrukce
U chytrých telefonů v nízké cenové kategorii okolo 3000 Kč se dá téměř jistě počítat s plastovou konstrukcí, stejně tomu tak je i u Xperie E. Zadní kryt s typickým logem Xperia působí na dotek velice příjemně, a to díky speciální povrchové úpravě připomínající gumu. Nejen díky tomu se tak Xperia E drží velice pohodlně a nehrozí tak vyklouznutí z ruky. Všimnout si lze také drobného vizuálního efektu, kdy se záda telefonu při odrazu slunečního svitu jemně třpytí.
Kromě výše zmíněných pozitiv se záda Xperie E potýkají i s problémy. Hlavní negativum zadního krytu spočívá v jeho nedokonalém těsnění. Zejména ve spodní části zad telefonu se tak můžete setkat s nepříjemným vrzáním, které ale při běžném používání nijak nepocítíte. Druhá menší nedokonalost se týká jen černé Xperie E – kvůli speciální povrchové úpravě se na zadním krytu mohou po doteku objevovat čmouhy.
Kromě samotného loga Xperia se na zádech nachází také 3.2Mpx fotoaparát, bohužel zde ale nenajdete přisvětlovací diodu. Na opačném konci je poté umístěn hlasitý reproduktor, který je ale mírně zapuštěný pod úroveň krytu a stává se tak náchylný na prach. Tato drobná nedokonalost však ale nijak nebrání reprodukci zvuku. Díky velmi hlasitému reproduktoru není problém poslouchat hudbu, i když je telefon položený na zádech.
Poslední dobou se na hardwarové tlačítko pro spoušť fotoaparátu příliš nemyslí, společnost Sony ale překvapila a tlačítkem pro fotoaparát obohatila i Xperii E. Nachází se na pravé straně telefonu společně se zapínacím tlačítkem a kolébkou pro ovládání hlasitosti. Nalevo byl umístěn pouze klasický micro USB konektor pro nabíjení telefonu a synchronizaci dat s počítačem. 3,5mm konektor pro připojení sluchátek výrobce umístil na horní stranu telefonu, na spodní straně se nachází pouze otvor pro poutko.
Po vycvaknutí zadního krytu se naskytne pohled na sloty pro micro SD kartu a mini SIM kartu, polovinu telefonu poté zabírá baterie s kapacitou 1530 mAh. Zde se naskytl také jeden menší nedostatek – pro výměnu SIM karty se musí vyjmout celá baterie.
Přední straně Xperie E dominuje 3,5“ displej společně se senzorovými tlačítky pro ovládání systémových funkcí. Ta se nachází přímo pod displejem a oproti Xperii Miro jsou již podsvícená, v noci tak budete mít vše pod kontrolou. Pod tlačítky se poté nachází už jen mikrofon. Na opačném konci přední strany je k vidění sluchátko, které je mírně ponořeno pod úroveň displeje. Stejně jako u zadního reproduktoru se tak stává náchylné na prach. Vyčištění sluchátka jednou za čas by ale neměl být problém. Kromě loga Sony se zde nachází už jen proximity senzor a malá notifikační dioda, která dokáže upozornit na nízký stav baterie nebo na příchozí zprávy. U takto levného telefonu se nelze divit, že chybí přední kamera pro videohovory. Co ale může zamrzet, je chybějící senzor pro automatickou regulaci jasu.
U Xperie E si také nelze nevšimnout stříbrného plastového rámečku po celém obvodu, což se může některým zalíbit. Sony si také oblíbila světelnou diodu na spodní straně telefonu, kterou nyní obdarovává všechny své nové telefony. U Xperie E samozřejmě také nechybí a její hlavní využití spočívá v oznamování notifikací nebo zpříjemnění poslechu hudby a prohlížení galerie. Pokud vám například dorazí e-mail, díky nepřehlédnutelné blikající liště ho nikdy nezmeškáte. Díky malým rozměrům 113.5 x 61.8 x 11 mm a nízké váze 116 g se dá Xperia E pohodlně ovládat jednou rukou.
Hardwarová výbava a výdrž telefonu
Vzhledem k cenové kategorii Sony Xperie E se po stránce hardwarové vybavenosti nedá počítat se žádným zázrakem. Sony se zde rozhodla osadit jednojádrový procesor Cortex-A5 o taktu 1 GHz, kterému dopomáhá grafický čip Adreno 200. Operační paměť 512 MB je u levných telefonů standardem a u Xperie E tomu není jinak. Interní paměť pro data činí 4 GB, přičemž 2 GB zabírá samotný systém a pro uživatelská data zbývají zbylé 2 GB. Paměť lze samozřejmě rozšířit, a to díky microSD kartám až o kapacitě 32 GB. Xperia E kromě klasických mobilních sítí podporuje také Wi-Fi se standardem 802.11 b/g/n, nezapomnělo se také na Bluetooth ve verzi 2.1. Konektivitu s počítačem poté zajišťuje klasické USB 2.0. U dnešních chytrých telefonů je samozřejmostí i GPS modul, který Xperii E také nechybí. Co už tak samozřejmé není, je modul pro příjem FM rádia, který Xperii E rovněž nechybí.
Kompletní specifikace
- Konektivita GSM 850/900/1800/1900, HSDPA 900/2100
- Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
- Bluetooth 2.1
- Rozměry 113.5 x 61.8 x 11 mm
- Váha 115.7 g
- Displej 3.5″ TFT kapacitní LCD s 256 000 barvami, 320 x 480 pixelů
- Paměť 512 MB RAM; 4 GB interní, rozšiřitelná o microSD karty
- Fotoaparát 3,2 MPx, video VGA@30fps
- Systém Android OS, v4.1.1 (Jelly Bean)
- CPU 1 GHz Cortex-A5; GPU Adreno 200
- Senzory Accelerometer, proximity
- Baterie Li-Ion 1530 mAh
Díky energeticky nenáročnému procesoru, malému úspornému displeji a baterii o kapacitě 1530 mAh dokáže Sony Xperia E vydržet při běžném používání i 2-3 dny na jedno nabití. S opravdu velkým vytížením Xperia E zvládne i celý den. Myšleno je celý den Internetu přes 3G, 2,5 hodiny zapnutý Wi-Fi hotspot, neustálé kontrolování Google+ a surfování na Internetu. Se svým nízkým výkonem nemá Xperia E problémy ani s běžnými hrami, Angry Birds zvládá plynule bez žádných problémů.
Displej
Největší slabinou u Sony Xperie E je samotný displej. Jedná se o klasické TFT LCD se špatnými pozorovacími úhly, přičemž rozlišení činí pouhých 320 x 480 pixelů. I když je velikost displeje pouhých 3,5“, nízké rozlišení je na první pohled patrné. V podání barev je na tom displej u Xperie E také špatně, místo dnes již standardních 16ti milionů barev jich nabízí pouze 256 000. Poznat je to nejvíce u přechodů mezi světlými a tmavými barvami, kdy se místo plynulého přechodu zobrazují stupňovité pruhy.
Čitelnost na slunci také není zrovna nejlepší, navíc Xperia E neobsahuje senzor pro automatickou regulaci jasu, vše se tak musí řídit manuálně. Celé to završuje plastový displej, který není tak moc citlivý na doteky jako tomu je u skleněných displejů. Nezapomnělo se zde i na multitouch, který ale zároveň podporuje pouze dva prsty. Je tak zřejmé, že Sony u Xperie E musela šetřit nejvíce na displeji.
Fotoaparát a kamera
Šetřit se muselo nejen u displeje, ale i u fotoaparátu. Ten nabízí v dnešní době již velmi podprůměrné rozlišení 3,2 Mpx a jak už jistě tušíte, kvalita fotek na tom nebude moc dobře. Zejména kvůli chybějícímu automatickému ostření se stává z Xperie E nástroj pro focení pouze pro občasné momentky. Je celkem k údivu, že k tak nekvalitnímu fotoaparátu byla přidána i hardwarová spoušť, kterou lze běžně spatřit pouze u těch nejlepších smartphonů. Integrovaná aplikace pro focení nabízí pár základních nastavení, jako jsou scény, hodnota expozice nebo vyvážení bílé.
Zvolit si lze i možnost snímání, ať už pouze hardwarovou spouští nebo dotekem na displeji. Nachází se zde i celkem užitečná funkce, kdy při uspaném telefonu stačí podržet hardwarovou spoušť fotoaparátu, který se poté automaticky spustí. Záznam videa je na tom s kvalitou podobně jako u fotografií, natáčet lze maximálně ve velmi nízkém VGA rozlišení, a to při 30 snímcích za sekundu. O celkové kvalitě fotografií a videa si můžete udělat představu sami níže.
Ukázkové fotografie
Ukázkové video
Systém a uživatelské prostředí Timescape
Společnost Sony se Xperii E rozhodla prodávat se starší verzí Androidu Jelly Bean 4.1.1, který navíc obohatila o svůj výtvor v podobě uživatelského prostředí Timescape. To se oproti čistému Androidu nijak moc neliší a změny jsou spíše kosmetické. V nastavení přibyly položky jako je Čítač SMS, Správa napájení nebo funkce xLOUD, která vylepšuji už již celkem kvalitní reprodukci zvuku pomocí hlasitého reproduktoru.
Sony také přidala několik barevných schémat a tapet, podle kterých se vám zbarví již zmíněná přední svítící lišta. Nezapomnělo se však také na několik přidaných aplikací a widgetů. Mezi ty nejzajímavější patří například hudební přehrávač WALKMAN, služba na rozpoznávání hudby TrackID, aplikace pro poznámky nebo líbivý widget pro počasí. Nabídka aplikací se nachází na obrazovkách o matici 3 x 4, aplikace jde navíc šikovně třídit podle nejpoužívanějších, nedávno nainstalovaných nebo podle abecedy. Celkově je prostředí Timescape velmi svižné a až na pár zádrhelů po probouzení telefonu jede vše plynule.
Ukázka uživatelského prostředí Timescape
Verdikt
Celkově je Sony Xperia E s cenou okolo 3000 Kč velmi dobrým telefonem pro nenáročné uživatele nepožadující větší komfort a výkon u dražších telefonů. Hlavním nedostatkem telefonu se stává podprůměrný displej, který mohl nabídnout o trochu vyšší rozlišení. S kvalitou fotoaparátu to také není žádná sláva, pro občasné focení je ale dostačující. Překvapil ale hlasitý reproduktor s kvalitní a hlasitou reprodukcí zvuku a hudby, za což je z části zodpovědný přidaný ekvalizér xLOUD. Design telefonu se řadí mezi ty povedenější, zpracování zadního krytu by ale mohlo být také lepší. Sony si zaslouží pochvalu za přední svítící lištu, díky které se stávají přijaté notifikace nepřehlédnutelnými.
Pokud tak máte hluboko do kapsy nebo jste jen nenáročný uživatel, co chce jednoduchý chytrý telefon, Sony Xperia E je jasná volba. Pokud však náhodou máte dvě SIM karty, mohli byste zvážit model Xperia E Dual, který je kromě slotu na dvě simky totožný s recenzovanou Xperií E. Za Dual si ale budete muset připlatit zhruba 500 Kč.
Výhody
- nízká cena
- dlouhá výdrž na jedno nabití
- kvalitní hlasitý reproduktor
- plynulé uživatelské prostředí
- svítící lišta pro upozorňování na příchozí notifikace
- skvěle padne do ruky
- harwarová spoušť fotoaparátu
Nevýhody
- podprůměrný displej s malým rozlišením
- u testovaného kusu vrzající zadní kryt
- nízká kvalita pořízených fotografií a videa
- špatná čitelnost displeje na slunci
- chybí automatická regulace jasu
Graf ceny produktu Sony Xperia E poskytuje server Heureka.cz
Domů » Recenze »
Geeksphone Peak+ míří do limitovaného předprodeje
Dotekománie doporučuje #1 – Browser Guru (Android)
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Anička Dongová
21. 1. 2014, 15:49nemáte ho někdo?(ten mobil)
já ho mám a nemužu najít přední fotoaparát má vubec naký?