reklama

Filip Hráček: 5 aplikací, bez kterých bych nepřežil

Filip Hráček: 5 aplikací, bez kterých bych nepřežil
2012-10-01T11:00:41+01:00
• 1. 10. 2012
1

Každý máme nějaké oblíbené aplikace, které nás okouzlují svou krásou, funkčností, nebo jen ulehčením velmi neoblíbeného úkonu. V tomto seriálu vám každý týden popíše svých 5 nejdůležitějších aplikací pro libovolný mobilní OS nějaký člen naší redakce, či česká internetová hvězda. Další výběr připravil Filip Hráček.

smartphone-300x297 (1)

Filip Hráček pracuje v Googlu od roku 2008. V České republice má na starosti komunikaci s vývojáři, v Evropě spolupráci s komunitami Google Developer Groups.

Android používám od dob T-Mobile G1 a jako zaměstnanec Googlu mám to štěstí mít přístup vždy k těm nejnovějším androidím telefonům (s čistým OS) – chronologicky G1, Nexus One, Nexus S a teď Galaxy Nexus.

Samozřejmě neexistuje žádná aplikace, ani na Androidu, ani na žádném jiném systému, bez které bych nepřežil. (Umím například trefit do potravin i bez navigace a nakoupit s použitím obyčejných peněz!) Ale rozhodně jsou aplikace, bez kterých bych byl, řekněme, méně efektivní. Když jsem si je teď projížděl, napočítal jsem jich asi 10 – pokusím se tedy vypíchnout jen ty opravdu nejzajímavější.

Trochu si taky pomůžu tím, že některé z těch deseti aplikací jsou přirozenou součástí skoro každé Android instalace – takže snad není třeba se o nich nějak obšírně rozepisovat. Mám na mysli třeba Mapy Google (bez kterých bych sice přežil, ale pravděpodobně bych musel všude jezdit o půl hodiny dřív). Nebo Překladač Google. Nebo Google Authenticator pro dvoufázové ověření. Nebo YouTube. Nebo Google+. Nebo Gmail.

googleplusmaps2prekladacyoutube2

Ale teď už k těm pěti vybraným aplikacím.

IntelliRing

Je to geniální nápad: mobil svými senzory pozná, jak je v okolí hlučno, jestli je položený obrazovkou dolů, apod., a podle toho zvolí hlasitost vyzvánění. Důsledkem je, že na rušné ulici vám hovor neunikne, ale ve ztichlé kanceláři nikoho nevylekáte zbytečně hlasitou sirénou. Na schůzce vám telefon nerozvibruje celý stůl. Je to jedna z těch aplikací, která je skoro neviditelná a přitom nesmírně užitečná.

intelliring1intelliring2

Autoři IntelliRingu jsou čeští Sleekbit, takže koupí této aplikace (40 Kč) podpoříte místní vývojáře!

logo-app IntelliRing sleekbit 38,78 Kč ANDROID

eat-app

Eat-app je extrémně specifická aplikace, kterou její autor evidentně naprogramoval hlavně sám pro sebe. S její pomocí můžete dokumentovat, co přes den sníte. Nic jiného neumí, a je to tak dobře, protože díky tomu je správně minimalistická.

Pro mě je tahle aplikace velmi důležitá, protože pokud bych nedokumentoval každou čokoládovou tyčinku, co sním, sežral bych je všechny a naráz – a ani bych si toho nevšiml. Mám chorobnou potřebu něco mimoděk pojídat, když přemýšlím. Akt dokumentace těchhle svačinek mě nutí nejíst “na autopilot”.

eatapp1eatapp2eatapp3

I když má aplikace velmi špatnou angličtinu (autor je Japonec) a není designově ani uživatelsky nijak vypilovaná, přišlo mi fér ji zmínit – eat-app používám opravdu každý den. Navíc dokazuje, že takovéto “amatérské” aplikace mohou být pro člověka v důsledku důležitější než sebevychytanější komerční díla. (Sám jsem si před 2 roky udělal jednoduchou aplikaci, která mi ve své době dost ulehčovala práci. Otevřenost a relativní jednoduchost vývoje na Androidu vznik takových aplikací podporuje. )

logo-app eat-app Digitalize Inc. Zdarma ANDROID

PubTran

Tímhle asi nikoho nepřekvapím: minimalistický PubTran od Františka Hejla má pevné místo na mé home screen a protože nevlastním auto a všude se snažím dopravovat MHD, nebo vlakem, spouštím tuhle aplikaci několikrát týdně.

pubtran1pubtran2

PubTran je pěkný příklad toho, jak lze udělat uživatelské rozhraní “tradičně”, ale přitom bez toho, aby házelo člověku klacky pod nohy. Díky schopnosti pamatovat si nejčastější trasy se běžně dostávám k požadované informaci přesně dvěma doteky.

logo-app Pubtran Seznam.cz, a.s. Zdarma ANDROID

Chrome pro Android

Od doby, kdy jsem výchozí prohlížeč nahradil Chromem, používám web na mobilu ještě tak o polovinu víc. Důvodem je větší rychlost, pro mě intuitivnější rozhraní, podpora nejnovějších webových standardů a v neposlední řadě svázání s desktopovým Chromem. Pokud si něco otevřu na počítači, mám to okamžitě v Historii i na mobilu. Odpadá trapné posílání URL sobě samému (byť to byla zrovna v případě desktopového Chromu záležitost jednoho kliku už předtím, díky rozšíření Chrome2Phone). Stejně tak příjemné je sdílení záložek napříč zařízeními.

chrome1chrome2chrome3

logo-app Prohlížeč Chrome – Google Google Inc. Zdarma ANDROID

Google Reader

Google Reader používám většinou pro sledování oborových článků, ale mám tam také složku “amusement-mobile”. V ní odebírám komiksy a jiné internetové humory. Mobilní aplikace Readeru pak umožňuje jednoduše vytvořit na plochu odkaz přímo do této složky, abych při prokrastinaci náhodou nezavadil o nějakou užitečnou informaci.

reader1reader2

logo-app App Name Developer ND ANDROID
reklama
reklama

Redakce

Dotekománie vás provede světem mobilních zařízení a technologií. Čtěte, ptejte se, komentujte.

Komentáře

Vladislav Kubica

1. 10. 2012, 11:43

Minule mě chytila aplikace, tady jsem opět zaváhal nad Chromem – já už jej na tabletu měl mockrát, protože v PC je to jedniička, ale na tablet jsou 100let za opicema, a to mi je moc líto, protože na Chrome nenechám dopustit, ale Dolphin, Maxton i ten integrovanej – jsou prostě lepší.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim