reklama

Push notifikace do aplikací jsou monitorovány vládami

Push notifikace do aplikací jsou monitorovány vládami
2023-12-08T08:00:00+01:00
• 8. 12. 2023

Zdroj: Designer

Není žádným tajemstvím, že nejrůznější vládní orgány posílají požadavky společnostem kolem osobních informací uživatelů. Google i Apple dostávají mnoho podobných žádostí, a to napříč mnoha zeměmi. Ne vždy ale vyhoví požadavkům a někdy dokonce jsou do sporu s vyšetřovateli a soudy. Nyní se dozvídáme, že Apple i Google poskytují informace kolem push notifikací do aplikací.

Zásah do soukromí?

Push notifikace je mechanismus, kdy většinou server může odeslat informaci do aplikace, která následně zobrazí nějaký obsah. Zpravidla s touto technologií uživatelé interagují skrze běžné notifikace. Například že byl zveřejněn nový článek, v aplikaci je aktualizace a podobně. V mnohých případech neobsahují nějaké citlivé informace, ale mohou.

Jak se ukazuje, vlády mají přístup k metadatům těchto push notifikací. Zřejmě je zde cílem sledovat informace a případně i pracovat s možnostmi deanonymizace. Není zde ale přesné vysvětlení, k čemu tato data potřebují, ale dají se použít i pro částečné sledování. Společnosti Google a ani Apple o tomto neinformovaly, jelikož nemohly vzhledem k zákazu ze strany vlád. To se nyní ale mění.

Senátor Ron Wyden v USA zaslal dopis na ministerstvo spravedlnosti, kde si vyžádal, aby došlo k upravení aktuálního statusu. Cílem je vést nejen veřejnou diskuzi, ale také informovat uživatele, že se takto může dít. Apple i Google oceňují zásah ze strany senátora, jelikož to firmám otevírá možnost vést diskuzi, případně o tom informovat uživatele. Do této chvíle nemohly, jelikož by porušily tamější zákon.

mobile push notif diagram 2000x1500x

Zdroj: itrsgroup

Samotné push notifikace jsou poměrně důležité a záleží jen na vývojářích, jak bezpečně je využívají. Samotná data ale nemusí být obsažena zrovna v čitelné podobě v takové notifikaci, případně jestli vůbec. I tak se jedná o problém a respektive situaci, kdy by bylo dobré obeznámit uživatele, že i tento typ komunikace může podléhat sledování.

Pokud jde o možnost sledování notifikací třetí stranou, třeba nějakým útočníkem, je to nemožné, pokud není infikované samotné zařízení. Komunikace mezi servery služby, společnostmi a vaším mobilním telefonem je šifrovaná.

Zdroj: reuters.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat