vivo V29; Zdroj: Dotekománie
Domů » Recenze »
Je tomu již nějakou dobu, co světlo světa spatřila novinka v podobě vivo V29. Jedná se o vybavenějšího sourozence modelu vivo V29 Lite, který ale přináší pár funkcí navíc, jako například voděodolnost IP68, výkonnější rychlonabíjení nebo zbrusu nové Aura Light s proměnnou teplotou barev pro co nejlepší noční portréty. Obstojí tedy vivo V29 v konkurenci, která má mnohdy také hodně co nabídnout?
Příjemné překvapení v balení
Společnost vivo ukazuje, že ne vždy jde proti proudu, což ve finále ocení nejeden zákazník. Již při prvním pohledu na balení smartphonu je jasné, že kromě samotného mobilu na vás čeká i něco navíc. Kromě smartphonu tak dostanete i silikonové pouzdro, které splní alespoň základní ochranu zařízení, jehlu pro vyjmutí SIM a hlavně také nabíječku, která podporuje maximální nabíjecí výkon 80 wattů. Zejména takto výkonná nabíječka je příjemný benefit, jelikož už by se mohlo jednat o několika set korunovou investici, která už je přeci jen něco navíc. Z nabíječky v balení by si mohl vzít příklad například i Samsung, který ji nepřibaluje ani ke svému Galaxy A54.
Elegantní sendvič z kovu a skla
Jestli na vás novinka z fotografií působí elegantně, vězte, že v rukou působí vivo V29 ještě lépe. Ačkoliv se zde díváme na zařízení s 6,78 palců velkým displejem a rozměry 164,1 x 74,8 x 7,46 mm, ani pro mé velmi malé ruce nepůsobí mobil nějak neohrabaně a po chvíli jsem na vetší rozměry zvykl. Nikde na těle nenajdeme žádné ostré hrany, což pohodlnému používání také přispívá.
Zadní strana je pak stejně jako ta přední tvořena ze skla, které zde má matnou úpravu. Při představovací akci výrobce uváděl, že strukturu tvoří miliony mikroskopických magnetů, které společně představí výslednou strukturu připomínající smirkový papír, ovšem bez brusného efektu. Na horní polovině zad si našel místo modul fotoaparátu, který vystupuje již sám o sobě, z něj pak čouhají ještě zvlášť objektiv hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu.
Při přesunu na pravý bok zařízení najdeme ovládací tlačítka, tedy to vypínací a dvojici pro regulaci hlasitosti. Na spodní straně se schovává USB C pro nabíjení, mikrofon, šuplíček pro umístění dvojici SIM karet a také hlavní reproduktor. Zde je obrovská škoda, že výrobce nepoužil stereo reproduktory, kterými je například již výše zmíněný Galaxy A54 opatřen. Projev jediného reproduktoru tak spadá do šedého průměru. Kvalitou rozhodně nepřekvapí, alespoň že jeho hlasitost je dostatečná. Celá spodní strana je pak vykrojená směrem dovnitř, díky čemuž je možné položit telefon například na stůl ve svislé poloze. Na horní straně najdeme už jen dvojici mikrofonů pro lepší zvukový vstup a levá strana zařízení je prázdná úplně.
Displej, který velmi mile překvapí
Již od dob, co Samsung představil Galaxy S6 Edge se uživatelé dělí na dva tábory. Jedni zakřivené displeje milují a druzí je na svém mobilu nechtějí ani omylem. Já osobně se řadím spíše k těm, kterým zakřivení displeje nevadí, a to platí i zde. Díváme se zde na 6,78 palců velký AMOLED displej se zakřivením po stranách. Displej mě svou celkovou kvalitou velmi příjemně překvapil, což platí nejen o absenci nechtěných dotyků po zaoblených hranách. Jas je zde dostatečný i na přímém slunci, nechybí podpora HDR10 a velmi potěší také 120Hz obnovovací frekvence. Jelikož se ale pohybujeme ve střední třídě, technologii LTPO s proměnnou obnovovací frekvencí zde nečekejte. Potěší pak také rozlišení vyšší než FullHD+, konkrétně 2800 x 1260 pixelů.
Celistvost displeje na horní straně narušuje pouze průstřel pro selfie kamerku. Ten by mohl být o něco menší, jelikož jej kamera nevyplňuje celá, ale stále jeho velikost nepůsobí extrémně rušivě a po pár chvílích si na ni zvyknete.
Výkon a hardware
Fungování celého smartphonu dostal na starosti čipset střední třídy od společnosti Qualcomm, Snapdragon 778G. Tomu sekunduje 8GB operační paměť a pro uchování uživatelských dat slouží nadstandardně velké úložiště s kapacitou 256 GB. Kromě jeho velikosti potěší také to, že se jedná o typ UFS 3.0.
Co se pak týká chodu systému, během celého testování jsem nenarazil na jediné zaseknutí nebo delší prodlevu, například během animací. Ačkoliv použitý Snapdragon 778G spadá do střední třídy, nabízí dostatek výkonu pro všechny úkony, které mu naservírujete. Díky 8GB operační paměti může být v chodu spoustu aplikací, což je mnohdy ale zásluha konkrétní nadstavby, která se stará o správu paměti. Nechybí zde ani možnost virtuální rozšíření paměti RAM až o dalších 8 GB, zde si ale systém jen ukousne kus z interního úložiště. které se výrazně pomalejší než RAM. Tuto funkci ale díky dostatečné velikosti samotné operační paměti zřejmě využijete jen zřídka.
Nedostatek výkonu poznáte pouze, pokud se pustíte do náročného hraní, například Genshin Impact, který si nezahrajete na plné detaily s nejvyššími FPS, stále je ale hraní v rámci možností plynulé. Potěší také dobře zvládnuté chlazení, mobil začne topit až po delším náročném hraní.
Specifikace
- displej: 6,78 palců, 2800 x 1260 pixelů, AMOLED, 120 Hz, HDR10
- procesor: Snapdragon 778G
- RAM: 8 GB
- úložiště: 256 GB
- Android 13 + Funtouch OS 13
- SIM + eSIM
- Foťáky:
- zadní – 50 MPx, OIS
- 8 MPx, ultrawide
- 2 MPx, hloubka ostrosti
- přední – 50 MPx, autofokus
- zadní – 50 MPx, OIS
- IP68
- 5G, WiFi 5, Bluetooth 5.3, GPS, NFC
- rozměry: 164,1 x 74,8 x 7,46 mm; 186 gramů
- baterie: 4600 mAh + 80 W
Systém pod palcem Funtouch OS
Stejně jako u všech modelů značky vivo. i na modelu V29 najdeme grafickou nadstavbu FunTouch OS, tentokrát ve verzi 13. Ta je postavena na Androidu 13 a za celou dobu testování jsem se nesetkal se záškuby či trhanými animacemi. Ocenil bych možná jen někdy lehce rychlejší odezvu na dotyk, stále se ale bavíme o mobilu střední třídy, a tak nelze očekávat bleskurychlé reakce. Zdánlivě pomalejší reakce může mít za následek také fakt, že v defaultním nastavení je 120Hz obnovovací frekvence displeje povolena jen pro některé aplikace, v nastavení ji tak doporučuji zapnout neustále pro všechny aplikace. Tak či tak, systém FunTouch patří mezi jedny z mých oblíbenějších nadstaveb a nemám jí moc co vytknout.
Mezi jedny z mých nejoblíbenějších vlastností patří také to, že podporuje obrovské množství personalizace. Ve finále si tak můžete upravit téměř vše, od barvy systémového UI, až po animaci například otisku prstu či nabíjení. Velmi potěší také softwarová podpora, kdy výrobce slibuje 3 roky aktualizací a k tomu ještě o rok navíc bezpečnostních záplat.
Fotoaparáty s novým Aura Light
Modul fotoaparátu je jedna z prvních věcí, kterých si na na zpracování a obecně designu zařízení všimnete. Zabírá značnou část vrchní poloviny zad a ukrývá v sobě hned trojici fotoaparátů, společně s bleskem a také vylepšeným Aura Light. Ačkoliv však na zádech najdeme trojici snímačů, použitelné jsou pouze dva a model V29 se za ně rozhodně nemusí stydět.
Hlavní fotoaparát zde dostal rozlišení 50 MPx, kdy ve finále díky skládání 4 pixelů do jednoho dostaneme 12,5MPx fotky. Výsledné fotografie jsou za dne spíše nadprůměrné a je zde vidět, že si na konečném zpracování dalo vivo nějakou práci. Fotkám nechybí dostatečná ostrost, která je ale tak akorát, vyvážení barev míří spíše do přirozenějšího spektra a dynamický rozsah si ve většině případů také vede velmi dobře.
Podobně, jako u hlavního fotoaparátu, je tomu i u 8MPx ultraširokoúhlého objektivu. Jím fotografie opět mají velmi dobře naladěné barvy, dynamický rozsah si také vede dobře a nedochází zde k efektu rybího oka. Dostatečný je také 120° záběr.
Velmi dobře si vedou také noční fotky, tedy alespoň ty pořízené hlavním fotoaparátem. Fotky z “šíra” jsou v noci znatelně horší, je zde zkrátka znát horší použitý senzor. Nejedná se ale o žádnou výjimku, v této cenové relaci si konkurence nevede o mnoho lépe. Naopak zde musím pochválit fotky z hlavního foťáku, které vypadají dobře nejen na svou třídu. Ve fotoaplikaci najdeme i noční režim, který ale mnohdy není ani příliš potřeba, jelikož software zde odvádí dobrou práci i na automatiku.
Samostatnou kapitolou je pak noční focení s Aura Light namísto obyčejného LED blesku. Fotky pořízené s přísvitem Aura Light vypadají opravdu velmi dobře, až jsem byl překvapený, jak moc. Ve fotoaplikaci si můžete vybrat, zda chcete fotit klasicky bez blesku, s bleskem, anebo s Aura Light, a pokud fotíte objekty bližším dosahu, rozhodně vybírejte vždy třetí možnost. Fotky tak dostanou více světla, které ale vypadá naprosto přirozeně, díky čemuž je zde mnohem lepší ostrost a přirozený kontrast. Mobil navíc sám umí zvolit ideální teplotu světla, díky čemuž vyfotíte dobře jakkoliv barevný objekt.
Na přední straně nakonec najdeme selfie kamerku, která si našla v malém průstřelu displeje a nepůsobí nijak rušivě. Již z papírových specifikací dává najevo své kvality, které prokáže i v praxi. Nabízí totiž rozlišení hned 50 MPx a nechybí zde ani automatické ostření. Selfie maniaci by možná ocenili také LED přisvícení z přední strany, mně osobně ale nechybí.
Jednodenní držák s rychlým nabíjením
I přes příjemně tenké rozměry se do těla smartphonu výrobci podařilo vměstnat baterii o celkem slušné kapacitě 4 600 mAh. Její výdrž na jedno nabití je tak více než dobrá, jeden náročný den se mnou smartphone přežil téměř vždy, pokud jsem tedy neprováděl příliš náročné úkony, jako například dlouhé focení, natáčení mnoha videí nebo hraní náročných her. Při méně náročném používání není také problém dostat se na cyklus den + noc + kousek dalšího dne, čistokrevná dvoudenní výdrž pak už ale vyžaduje příliš mnoho obětí nebo použití úsporného režimu. Hlavní ale je, že jeden náročnější den zvládnete prakticky vždy.
Co se pak týká nabíjení, zde vivo vsadilo na jistotu a použilo svou technologii FlashCharge, tentokrát s výkonem až 80 wattů. Příjemným bonusem je přítomnost takto výkonné nabíječky přímo v balení, díky čemuž odpadá další nutná investice. Nabíjení z 0 na 100 % přiloženým adaptérem zabere necelou hodinku, přičemž na poloviční hodnotu nabití se dostanete za přibližně 22-25 minut. Ačkoliv je přítomnost 80W nabíjecího adaptéru v balení příjemným bonusem, stejně si neodpustím vypíchnutí jeho negativ. Jedná se totiž o starší velký nabíječky, nikoliv technologie GaN, a navíc mě také trochu zamrzel výstup skrze USB A, díky čemuž se značně omezuje možnost použitého kabelu.
Zhodnocení
Zásadní otázka tedy zní „Vyplatí se telefon?“. Dle mého názoru se jedná o velmi kvalitně zpracovaný smartphone, který á rozhodně co nabídnout. Oproti konkurenci nabízí například odolnost IP68, která dnes stále není standardem, sklokovové tělo nebo tenký elegantní design ve spojení se skvělým displejem. Příjemně na mě působí také grafická nadstavba Funtouch OS a příjemným bonusem na závěr je pak 3letá softwarová podpora aktualizací.
Za cenu 11 990 korun se tak jedná o dobrou koupi, kterou byste určitě nešlápli vedle. Ne každý však musí důvěřovat značce, která u nás stále není příliš známá, přestože na našem trhu již nějaký ten rok působí. Pokud tak hledáte mobil střední třídy a nechcete dnešní mainstream, jako například Samsung nebo Xiaomi a chcete vyčuhovat z řady, vivo V29 mohu vřele doporučit.
Klady
- elegantní design
- skvělý displej
- slušné fotoaparáty
- IP68
Zápory
- pouze jeden nekvalitní reproduktor
- uvítal bych bezdrátové nabíjení
Domů » Recenze »
WhatsApp zpřístupňuje přepracované rozhraní pro beta testery
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Komentáře